مدیركل انتقال خون سمنان:

31 هزار واحد خون در استان سمنان اهدا شد

31 هزار واحد خون در استان سمنان اهدا شد به گزارش روان ما مدیركل انتقال خون سمنان بابیان اینكه كمبودی در تأمین خون در استان وجود ندارد، اظهار داشت: از آغاز سال تابحال ۳۱ هزار واحد خون اهدا شده است.وحید بغدادی در گفتگو با خبرنگار مهر، با تاكید بر اینكه هم اكنون هیچ كمبودی در حوزه تأمین خون در استان سمنان وجود ندارد، تصریح كرد: از آغاز سالجاری تابحال ۳۸ هزار و ۳۰۰ رفتن به پایگاه های انتقال خون استان سمنان صورت گرفته كه از این تعداد ۳۱ هزار مورد موفق به اهدای خون شدند.
وی با اشاره به اینكه شاخص اهدای خون در كشور به ازای هر یك هزار نفر ۲۵.۷ نفر اهداكننده خون است، اضافه كرد: این شاخص در استان به ازای هر یك هزار نفر ۴۶ نفر اهداكننده خون وجود دارد.
شاخص اهدای مستمر خون در استان ۷۹ درصد است
مدیركل انتقال خون استان سمنان بابیان اینكه ترویج فرهنگ اهدای خون یكی از مهم ترین رویكردهای این نهاد در سال جدید است، تصریح كرد: یكی از مهم ترین شاخصهای ارزیابی در كشورهای درحال توسعه یا توسعه یافته میزان اهدای مستمر خون است.
بغدادی در ادامه با تاكید بر اینكه اهدای مستمر خون مصداقی بر سلامت خون افراد یك جامعه است، اظهار داشت: كه شاخص اهدای مستمر خون در كشور حدود ۵۵ درصد و در استان سمنان نزدیك به ۷۹ درصد است.
وی افزود: سازمان انتقال خون همواره برای افراد اهداكننده آموزش های لازم برای تقویت فرایند خود مراقبتی را عرضه می كند كه این امر در ارتقای سلامت خون افراد نقش مؤثری ایفا می كند و به تبع آن ارتقای سطح سلامت خونی در استان و كشور را به دنبال خواهد داشت.
ضرورت تبلیغات و فرهنگ سازی گسترده برای اهدای خون
مدیركل انتقال خون استان سمنان در ادامه با اشاره به در پیش رو بودن ایام تعطیلات نوروزی و آب وهوای سرد خاطرنشان كرد: در این مدت با كاهش رجوع كننده و اهداكننده خون مواجه خواهیم بود كه این امر منجر به كاهش ذخایر خونی در استان می شود به همین سبب لازم است برای حضور و مشاركت مردم در این امر خداپسندانه تبلیغات و فرهنگ سازی گسترده تری صورت گیرد.
بغدادی بابیان اینكه هم اكنون مشكلی برای تأمین خون در استان وجود ندارد، خاطرنشان كرد: روزانه پنج برابر میزان مصرف خون در مراكز درمانی استان ذخیره می شود و بیمارستان ها در سطح استان بر مبنای نیاز میزان خون موردنیاز و فرآورده های خونی خویش را از بانك خون تقاضا می كنند و به سرعت نیاز آنها تأمین می شود.
وی در مورد خون رسانی به گروه های خونی خاص هم خاطرنشان كرد: شناسایی افراد با گروه های خونی خاص در دستور كار قرار دارد و مشكلی برای تأمین خون موردنیاز این افراد وجود ندارد.
بهره برداری از پروژه بانك خون شاهرود تا آخر سال ۹۸
مدیركل انتقال خون استان سمنان در انتها بابیان اینكه پروژه تأسیس ساختمان جدید انتقال خون شاهرود در دست اقدام است، تصریح كرد: این پروژه در سال ۹۰ كلنگ زنی شده و بزودی با رفع برخی نقصها فنی تا آخر سال جاری بهره برداری می شود.
بغدادی با اشاره به اینكه تجهیزات موردنیاز جهت راه اندازی این پروژه در حال تأمین است، تصریح كرد: نوسازی و بهسازی تجهیزات موجود جهت راه اندازی این پروژه در دستور كار قرار دارد.
وی اظهار داشت: در سطح استان سمنان چهار پایگاه انتقال خون در شهرستان های سمنان، گرمسار، دامغان و شاهرود وجود دارد و به عموم مردم خدمات رسانی می كنند.

1398/12/08
10:11:23
5.0 / 5
4309
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی