حریرچی:

مرگ و میر كرونا در ایران ۱ و سه دهم درصداست

مرگ و میر كرونا در ایران ۱ و سه دهم درصداست روان ما: معاون كل وزارت بهداشت، نرخ مرگ و میر ناشی از كرونا را در كشور 1.3 اعلام نمود و اظهار داشت: از 916 مورد مشكوك به كرونا در كشور، 61 مورد مثبت است و 12 نفر هم فوت كرده اند.


به گزارش روان ما به نقل از صدا و سیما، ایرج حریرچی، با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری دوشنبه شب شبكه دو سیما با اشاره به اینكه چند دهه از وجود ویروس «كرونا» می گذرد، اضافه كرد: این ویروس دومین عامل سرماخوردگی است. وی افزود: این ویروس یك دفعه با نوع «سارس» در سال ۲۰۰۳ برای مردم جهان خصوصاً چین مشكل ایجاد كرد كه بعد از یك سال، خود به خود از بین رفت و كنترل شد. حریرچی افزود: این ویروس بار دیگر در سال ۲۰۱۲ با نوع «مرس» در كشورهای حاشیه جنوبی خلیج فارس همچون عربستان سعودی ظاهر شد و امسال هم با نام «كرونا» در چین ظهور كرد. معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه اولین مورد كرونا در كشورمان، چهارشنبه پیش شناسایی شد، اظهار داشت: یك بیمار فوت كرد و بعد از رسیدن جواب آزمایش او مشخص شد كه به سبب ویروس كرونا فوت كرده است و این بیمار چند روز قبل از آن به این بیماری مبتلا بوده است و این را نمی دانستیم. وی با اشاره به اینكه دو رویكرد نسبت به بیماری كروناویروس یا «كروید ۱۹» داریم، اظهار داشت: برمبنای پروتكل علمی سازمان جهانی بهداشت، چون بیماری آنفلوآنزا بسیار شایع است، دیگر بیماری هایی را كه علایم سرماخوردگی شدید، تنگی نفس، سرفه و تب شدید دارند به حساب آنفلوآنزا می گذاریم، اما برمبنای پروتكل، بعد از كشف اولین مورد باید تلقی نماییم بقیه بیماری ها، كرونا یا همان «كووید ۱۹» است. حریرچی در پاسخ به این پرسش كه باتوجه به فراگیری این بیماری در جهان، آیا نباید از بیماران دارای علایم مشابه، تست كرونا می گرفتید، اظهار داشت: چون، ورود مستقیم و تبادل مسافر ما از چین، كم است. در صورتیكه در یكی از كشورهای همسایه ۲۵۰ هزار توریست چینی و در یكی دیگر از كشورهای همسایه، روزانه چند هزار مسافر چینی رفت و آمد دارند. وی ادامه داد: یك كارخانه دار مرحومی كه ظاهراً با علایم بیماری «كووید ۱۹» مبتلا و از قم بود ۲ بار به كشورهای جنوبی خلیج فارس و از آنجا به چین رفت، اما بیماری او شناسایی نشد تعدادی كارگر و تعدادی طلبه از چین نیز در شهر مقدس قم وجود دارند. معاون كل وزارت بهداشت، با اشاره به اینكه از روزی كه كرونا در كشور شناسایی شد، به مردم اعلام كردیم، افزود: حالا ۹۱۶ مورد مشكوك به كرونا در كل كشور داریم كه تهران، البرز، مركزی، همدان، قم، گیلان، و مازندران همچون آن است. حریرچی اضافه كرد: خوشبختانه این ویروس هنوز به استان های خراسان های رضوی، جنوبی و شمالی و منطقه سیستان و بلوچستان، منطقه جنوب، خوزستان، آذربایجان ها و استان اردبیل نرسیده است. وی با اشاره به اینكه در جنگ تبلیغاتی هستیم، افزود: امسال در كشورمان ۱۳ هزار و ۲۰۰ نفر به بیماری آنفلوآنزا H۱ مبتلا شدند كه از این مقدار ۱۰۸ نفر فوت شدند، اما در آمریكا با جمعیت ۳۳۰ میلیون نفری، ۲۸ میلیون نفر به بیماری آنفلوآنزا H۱ مبتلا شدند كه از این مقدار ۲۹۰ هزار نفر بستری و ۱۶ هزار نفر فوت شدند، اما كسی نمی گوید كه به آمریكا مسافرت نكنید. حریرچی اضافه كرد: رژیم صهیونیستی می گوید هیچ بیمار مبتلا به كرونا ندارد در صورتیكه كره جنوبی اعلام نموده است از رژیم اسرائیل ۹ نفر ورودی داشت كه آزمایش كرونای همه آنها مثبت بود. این مساله نشان میدهد كه رژیم اسرائیل، مبتلایان را اعلام نمی كند و برخی كشورهای همسایه ما هم امكان اعلام ندارند.

وی با اشاره به اینكه برای محاسبه درصد فوتی های كرونا باید تعداد فوتی ها را بر افراد مشكوك به كرونا تقسیم كرد، اظهار داشت: تعداد افراد مشكوك ابتلاء به كرونا در كشورمان ۹۱۶ نفر و تعداد فوتی ها در كشورمان ۱۲ نفر است بدین سبب میزان مرگ و میر كرونا در كشورمان، یك و ۳ دهم درصد است كه برمبنای میانگین جهانی، رقم بالایی نیست.

حریرچی درباره روش اعلام تعداد مبتلایان به بیماری كرونا در كشورمان اضافه كرد: مدیر روابط عمومی وزارت بهداشت، هر روز ساعت ۱۳ آمار مربوط به بیماران كرونا را اعلام می كند.


منبع:

1398/12/09
15:06:15
5.0 / 5
4248
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی