چرا با اینكه سرماخوردگی تمام شده، همچنان سرفه می كنیم؟

چرا با اینكه سرماخوردگی تمام شده، همچنان سرفه می كنیم؟ روان ما: سرماخوردگی مداوا شد، اما همچنان سرفه های اذیت كننده آن وجود دارد. آیا باید نگران این سرفه ها بود؟دكتر John Dougherty می گوید: بسیاری افراد می خواهند هرچه زودتر سرماخوردگی آنها مداوا شوند، در صورتیكه می توانند علایم یك ویروس ساده را برای چندین هفته همراه داشته باشند. بگفته دكتر Dougherty، علائمی مانند سرفه كه توسط ویروس سرماخوردگی یا عفونت ایجاد شده، در واقع پاسخ سیستم ایمنی بدن برای مقابله با بیماری است. وی افزود، گلبول های سفیدی در بدن وجود دارند كه حتی پس از درمان نیز در بدن حركت می كنند و به مقابله با عوامل بیماریزا می پردازند. بدن همچنان ملتهب بوده و موجب بروز چنین علائمی می شود.
به نظر میرسد دلیل اصلی وجود چنین سرفه هایی، عموما وجود مخاط در مجاری تنفسی بینی است. بگفته دكتر Laura Boyd، هنگام سرماخوردگی مخاط تولید و توسط حفرات بینی و سینوس ها به پشت گلو ریخته و چكه می كند و یك حالت سوزش و تحریك كنندگی به وجود می آورد كه موجب می شود فرد سرفه كند. استفاده روش های پاكسازی سینوس مانند SinuCleanse به شستشوی سینوس كمك می نماید در صورتیكه استفاده از داروهایی مانند آنتی هیستامین مخاط را خشك می كند. اما این تنها دلیل وجود چنین سرفه هایی نیست و ممكنست به خاطر یكی از دلیلهای زیر باشد:

عفونت ثانویه، مانند ذات الریه بعد از ویروس
گاهی ممكنست به یك سرماخوردگی گرفتار شوید و سیستم ایمنی مشغول مبارزه با آن شود و در همین حین یك عفونت باكتریایی به سراغ بدن بیاید كه به درمان متفاوتی نیاز دارد و در بدن باقی بماند. اگر در چنین شرایطی بیمار و مداوا شوید، و باردیگر بیمار شوید شدت آن بیشتر از قبل خواهد بود كه این به سبب عفونت باقی مانده در بدن است.
علائم دیگر
علائم سرماخوردگی می توانند توسط عوامل دیگری مانند چكه كردن مخاط از حفره بینی، رفلاكس و یا سوزش سر دل ایجاد شوند.
نگرانی های دیگر
به گفته Dougherty، احتمال اینكه فردی به سبب بیماری قلبی یا سرطان ریه سرفه كند خیلی كم است. اما هیچ كس بهتر از خود فرد، بدن خودرا نمی شناسد. پس اگر احساس می كنید چیزی درست نیست، به بررسی آن بپردازید.
علائمی كه می تواند موجب ایجاد نگرانی شود:
. سرفه كردن بیش از مدت زمانی كه انتظار می رود
. سرفه همراه با خون
. اگر هنگام سرفه چیزی تغییر می كند، مانند تبدیل سرفه خشك به سرفه همراه با مخاط.
برای مقابله با این سرفه ها می توان از داروهای ضد سرفه كه حاوی دكسترومتورفان هستند یا عسل استفاده نمود. عسل گلو را می پوشاند و علایم سوزش و تحریك گلو را كاهش و تسكین می دهد. healthline.com ۲۱۲۱منبع:

1398/12/17
14:59:28
5.0 / 5
3495
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی