مغز انسان می تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا كند

مغز انسان می تواند محل لمس شدن را حتی فراتر از بدن هم پیدا كند روان ما: تحقیقات جدید نشان میدهد مغز انسان می تواند حتی وقتی محل لمس شدن مستقیما روی بدن نباشد، محل آنرا تشخیص دهد. مطالعه جدید نشان میدهد كه چگونه در دست گرفتن یك جسم می تواند با جسم دیگری ارتباط برقرار كند.به عنوان مثال اگر با یك چوب به جسمی ضربه وارد نماییم، مغز مجموعه خاصی از سنسورهای عصبی را فعال می كند تا آن الگوهای ارتعاشی كه رخ داده است به سیستم عصبی ما ارسال شود. پیش تر مشخص شد كه اگر چیزی را كه در دست داریم، لمس شود به سبب اختلاف فشار می توان آن لمس شدن را احساس كرد اما این مطالعه جدید نشان میدهد مغز می تواند مكان دقیق این تماس را تشخیص دهد.
به گفته Luke Miller متخصص مغز و اعصاب از دانشگاه لیون، این وسیله مانند یك حسگر اضافی عمل می كند.
آن ها با انجام 400 تست مختلف روی 16 نفر دریافتند هنگامی كه فرد یك میله چوبی را در دست می گرفت و به آن ضربه وارد می شد، می توانستند مكان ضربه را تشخیص دهند. 96 درصد شركت كنندگان توانستند محل دقیق دو ضربه كه در نزدیكی یكدیگر بود را تشخیص دهند.

در طی این آزمایشات، پژوهشگران از دستگاه الكتروانسفالوگرافی (EEG) برای ثبت كارهای مغزی استفاده كردند. مغز می تواند پیش از متوقف شدن لرزش، محل لمس روی جسم را شناسایی كند. این پدیده می تواند در مدت زمان 20 میلی ثانیه اتفاق بیفتد.
البته این مساله كاملا جدیدی نیست، كافیست به افراد نابینایی كه از عصا استفاده می نمایند كمی فكر كرد، آنگاه در می یابیم كه چه اتفاقی رخ می دهد.
به نظر میرسد مغز می تواند لرزش ها را هنگامی كه به عصب های انتهایی خاصی به نام گیرنده های پاسینیان می رسند رمزگشایی كنند. با رسیدن اطلاعات به این دریافت كننده ها، مغز می تواند محل ضربه و لمس را مشخص نماید. پژوهشگران اعتقاد دارند كه این رفتار می تواند به درك بهتر ما از فعالیت آن وسیله كمك نماید.
sciencealert.com 2121


منبع:

1399/01/15
22:12:09
5.0 / 5
3730
تگهای خبر: سیستم , متخصص , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی