همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟

همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟ به گزارش روان ما تحقیق جدیدی كه نشان داده است مغز شنوندگان با نوازندگان در حال اجرا همگام سازی می شود.احساس ارتباط بین نوازندگان، موسیقی در حال پخش و مخاطب در هر كنسرتی، كار سختی نیست. اما مطالعات جدید نشان داده است كه این ارتباط دقیقا به سطح عصبی باز می گردد و اینكه فعالیت مغز نوازندگان و مجریان با شنوندگان در واقع همگام سازی می شود. برپایه این شواهد جدید، به نظر می آید میزان علاقه به یك موسیقی به میزان و چگونگی همگام سازی الگوهای مغز با موسیقی باز می گردد. در حالیكه تحقیقات قبلی به نحوه پاسخ و لذت بردن مغز از موسیقی پرداخته، در این مطالعه به ارتباط عصبی بین نوازندگان و مخاطبان توجه شده است. محققان در این مقاله می نویسند: قدردانی از موسیقی شامل مغز تولیدكنندگان موسیقی و درك در یك شبكه موقت است كه از راه آن مخاطبان مقصود اجرا كننده را درك و احساس مثبت به عملكرد نشان می دهند.

محققان با استفاده از اسكن های طیف سنجی نزدیك به مادون قرمز، جریان خون موجود در مغز یك نوازنده ویولون را نظارت و آنرا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها یك كلیپ از این نوازنده تهیه و آنرا به ۱۶ مخاطب نشان دادند و با استفاده از همین روش جریان خون در مغز آنها را بررسی كردند. نتایج نشان داد كه انسجام بین مغز نوازنده و شنونده در تمامی آزمونها سازگار و معنادار بود.
نواحی مغزی درگیر شامل قشر تمپورال چپ، كه با پردازش ریتم اصوات و همینطور قشر راست تحتانی و قشر جلویی مرتبط می باشد، بود. همینطور یك همبستگی دیگر هم وجود داشت كه مربوط به میزان علاقه قطعه موسیقی و ارتباط مغزی مخاطبان در قشر تمپورال چپ مغز بود. این ارتباط بین نوازنده و شنونده در نیمه دوم كلیپ مشاهده شد كه نشان داده است برای ارتباط و لذت از موسیقی مدت زمانی لازم است و ابتدا شناخت ریتم و ساختار به وجود می آید.
در حالی كه این یك مطالعه كوچك است و موج های مغزی را با جزئیات كامل ضبط نمی كند، اما یافته های حاصل از آن می تواند نكات جالب توجهی را برای تحقیقات آینده در اختیار محققان قرار دهد.
sciencealert.com ۲۱۲۱

1399/01/21
12:23:08
5.0 / 5
3781
تگهای خبر: تولید , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی