همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟

همگام سازی مغز و موسیقی در زمان اجرا وجود دارد؟ روان ما: تحقیق جدیدی كه نشان میدهد مغز شنوندگان با نوازندگان در حال اجرا همگام سازی می شود.احساس ارتباط بین نوازندگان، موسیقی در حال پخش و مخاطب در هر کنسرتی، کار سختی نیست. اما مطالعات جدید نشان میدهد که این ارتباط دقیقا به سطح عصبی باز می گردد و اینکه فعالیت مغز نوازندگان و مجریان با شنوندگان در واقع همگام سازی می شود. بر طبق این شواهد جدید، بنظر می رسد میزان علاقه به یک موسیقی به میزان و چگونگی همگام سازی الگوهای مغز با موسیقی باز می گردد. در صورتیکه تحقیقات قبلی به نحوه پاسخ و لذت بردن مغز از موسیقی پرداخته، در این مطالعه به ارتباط عصبی بین نوازندگان و مخاطبان توجه شده است. پژوهشگران در این مقاله می نویسند: قدردانی از موسیقی شامل مغز تولیدکنندگان موسیقی و درک در یک شبکه موقت است که بوسیله آن مخاطبان مقصود اجرا کننده را درک و احساس مثبت به عملکرد نشان می دهند.

محققان با بهره گیری از اسکن های طیف سنجی نزدیک به مادون قرمز، جریان خون موجود در مغز یک نوازنده ویولون را نظارت و آنرا مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها یک کلیپ از این نوازنده تهیه و آنرا به ۱۶ مخاطب نشان دادند و با بهره گیری از همین روش جریان خون در مغز آنها را بررسی کردند. نتایج نشان داد که انسجام بین مغز نوازنده و شنونده در تمامی آزمونها سازگار و معنادار بود.
نواحی مغزی درگیر شامل قشر تمپورال چپ، که با پردازش ریتم اصوات و همین طور قشر راست تحتانی و قشر جلویی مرتبط می باشد، بود. همین طور یک همبستگی دیگر نیز وجود داشت که مربوط به میزان علاقه قطعه موسیقی و ارتباط مغزی مخاطبان در قشر تمپورال چپ مغز بود. این ارتباط بین نوازنده و شنونده در نیمه دوم کلیپ مشاهده شد که نشان میدهد برای ارتباط و لذت از موسیقی مدت زمانی لازم است و ابتدا شناخت ریتم و ساختار به وجود می آید.
در حالی که این یک مطالعه کوچک است و موج های مغزی را با جزئیات کامل ضبط نمی کند، اما یافته های حاصل از آن می تواند نکات جالب توجهی را برای تحقیقات آینده در اختیار پژوهشگران قرار دهد.
sciencealert.com ۲۱۲۱


منبع:

1399/02/24
16:09:05
5.0 / 5
3107
تگهای خبر: تولید , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی