در بیمارستان شهید هاشمی نژاد؛

ربات خدمت رسان پزشكی رونمایی گردید

ربات خدمت رسان پزشكی رونمایی گردید به گزارش روان ما متخصصان یك شركت دانش بنیان در مدت زمانی كوتاه موفق به طراحی و ساخت یك ربات خدمت رسان پزشكی شدند كه این ربات با نام «كیوان لایف بات» با خصوصیت های خود در زمان شیوع بیماری های با ضریب بالای انتقال، ارتباط درمانگر و بیمار را كم می كند. ربات پزشكی كیوان لایف بات امروز بعنوان عضوی از كادر درمان بیمارستان شهید هاشمی نژاد و همزمان در قطر و روسیه فعالیت خویش را شروع كرد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، «کیوان لایف بات» ربات پزشکی "ایران ساخت" دستاورد دیگری برآمده از زیست بوم فناوری و نوآوری ظهر امروز در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران با حضور تعدادی از مسؤلان و پزشکان و کادر درمانی رونمایی گردید. کیوان لایف بات یک ربات پزشکی برای کمک رسانی به کادر پزشکی و درمان است. ایده طراحی و ساخت آن همزمان با انتشار کرونا و اوج گرفتن آن در کشور در اوایل سالجاری شکل گرفت و در نهایت با تلاش متخصصان یک شرکت دانش بنیان این ربات متولد شد.
فعالان زیست بوم دانش بنیان تهدید را به فرصت تبدیل کردند

پرویز کرمی، دبیر ستاد فرهنگ سازی اقتصاد دانش بنیان معاونت علمی در مراسم رونمایی از این ربات اظهار نمود: زیست بوم فناوری و نوآوری با موفقیت توانسته است ضمن شناسایی نیازها، محصولات و خدمات کاربردی خویش را در جامعه عرضه نماید و نمونه آن در بحران کرونا بیشتر از پیش برای مردم و مسؤلان نمایان شد که دستاوردها و محصولات ایران ساخت نیازهای جامعه را رفع کردند. رونمایی از ربات پزشکی «کیوان لایف بات» هم اقدامی در همین راستا است و شروع حرکت جدیدی در زمینه همیاری کادر درمان و بیمارستانی است و نفوذ فناوری های هوش مصنوعی رباتیک در صنعت بیمارستانی است، این ربات همزمان با این رونمایی و به خدمت گرفته شدن در بیمارستان شهید هاشمی نژاد تهران در شهرهای قطر و روسیه هم عرضه می شود.
وی افزود: این مورد خود اثبات کننده وجود خلاقیت و توانمندی و اقتدار علمی جوانان این کشور است که نیازها را شناسایی و برای رفع آن اقدام می کنند. و از تهدیدها فرصت می سازند، پس باید به آنها اعتماد کرد و فرصت داد و حمایت کرد. همانطور که امروز شاهد می باشیم که شرکت های دانش بنیان و استارتاپ ها از تهدید جهانی یک فرصت ساختند.
کرمی همینطور بیان نمود: افرادی همچون مسؤلان و کادر پزشکی و درمانی بیمارستان شهید هاشمی نژاد قابل تقدیر هستند، در بحران کرونا در خیلی از کشورها کادر درمان و پزشکان کار را رها کردند و مردم بی پناه را تنها گذاشتند، اتفاقی که در ایران به همت پزشکان و کادر درمانی شجاع فهیم و ایثارگر هیچگاه رخ نداد. در کنار پزشکان و کادر درمانی شجاع اتفاقی دیگر رقم خورد و آن تولید و عرضه محصولات و تجهیزات ایران ساخت به مردم ایران و سایر کشورها بود. فعالان زیست بومی که در زمان بحران داروها، تجهیزات و محصولات لازم برای مقابله با کرونا را تولید و بومی سازی کردند.
وی به یک فرصت بحران کرونا اشاره نمود و اضافه کرد: هرچند بحران کرونا صدمه های بسیاری به مردم کشور وارد کرد، اما محاسنی هم داشت و آن نمایش اقتدار علمی و فناوری بود. بحرانی که تصویری از ایران قدرتمند را نمایش داد. کرونا فرصتی برای به روز رسانی پروتکل های دانش و فناوری بود. امروز شرکت های دانش بنیان در تولید محصولات به قدری توانمند شده اند که علاوه بر رفع نیاز کشور می توانند محصولات خویش را صادر کنند، بعنوان نمونه تولید ماسک N۹۵ و یا کیت تشخیص کرونا ظرف ۲۰ روز بعد از انتشار کرونا تولید انبوه شد و الان ظرفیت تولید آن بیشتر از نیاز کشور است و می توانیم صادرات آنرا شاهد باشیم، حتی حالا خط تولید این ماسک ها را هم صادر می نماییم.
کرمی همینطور به پشتیبانی از استارتاپ ها و شرکت های دانش بنیان اشاره نمود و اظهار داشت: این حمایت تنها دولتی نیست، بلکه حمایت بخش خصوصی و اجتماعی است و همه در کنار هم برای رشد و پیشرفت زیست بوم فناوری و نوآوری باید همدل شویم. چونکه پشتیبانی از این زیست بوم پشتیبانی از اقتصاد دانش بنیان و رهایی از اقتصاد نفتی و واردات محوری است.
کرمی در این میان به نقش گروه بیمارستان محب هم که به صورت vc از این شرکت دانش بنیان حمایت کرده اشاره و از ایشان قدردانی نمود.
معاونت علمی و فناوری نهادی اثر گذار در حوزه فعالیت دانش بنیان ها

علیرضا زالی، فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران در این مراسم اظهار داشت: توسعه فعالیت شرکت های دانش بنیان به همت معاونت علمی در کشور جای تبریک به مردم دارد. حالا در این شرکت های فناور نسل جوان خلاقی مشغول فعالیت هستند که نوعی خیزش جهادگونه را در کشور ایجاد کردند. با انتشار کرونا در کشور شاهد خیزش در زیست بوم فناوری و نوآوری بودیم که همه برای رفع احتیاج به میدان آمدند.

زالی افزود: در همین مدت زمان کوتاه از انتشار کرونا در کشور خودکفایی ملی به معنای واقعی به فعلیت درآمد و اگر عده ای به این فعالیت ها با تردید نگاه می کردند، این بحران زمانی مناسب برای رفع آن بود.
زالی همینطور درباره فعالیتهای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار داشت: درخواستم از این نهاد اثرگذار در حوزه دانش بنیان این است که موانع را برای چابک سازی شرکت های دانش بنیان رفع کند تا جوانان با انگیزه بیشتری برای پیشرفت کشور وارد عمل شوند. البته معاونت علمی برای توسعه این فعالیت ها به خوبی عمل کرده است و بخشی از این نیازها رفع شده است. اما برای قسمتی دیگر احتیاج به ریل گذاری است.

وی به ساخت ربات پزشکی کیوان لایف بات اشاره نمود و اضافه کرد: طراحی و ساخت این ربات در کمتر از ۵۰ روز یک کار نشدنی را شدنی کرد که توسط متخصصان یک شرکت دانش بنیان انجام شد.

همینطور قره خانی، مدیر عامل شرکت دانش بنیان تولید کننده این ربات به خصوصیت های آن اشاره نمود و اظهار داشت: این ربات به صورت خودکار یا کنترل از راه دور فعالیت می کند. حمل غذا و دارو به اتاق های مختلف و عرضه آن به بیمار، اندازه گیری میزان دما و اکسیژن خون بدن بیمار، ارتباط صوتی و تصویری پزشک و بیمار بعضی از خصوصیت های آن است. البته به علت ایران ساخت بودن این ربات امکان اضافه حسگرهای دیگر به آن وجود دارد.

وی افزود: دو نمونه از این محصول به قطر صادر گردیده است. همینطور روسیه و کره جنوبی هم برای خرید آن استقبال کرده اند و در حال آماده سازی محتوای لازم به زبان آنها هستیم.

محسن عباسی، مدیر عامل بیمارستان شهید هاشمی نژاد دیگر سخنران این مراسم بود که اظهار داشت: طراحی و ساخت این ربات به صورت کامل در داخل کشور انجام شده و صد در صد ایرانی است. هدف ما تنها مقابله با کرونا نیست، بلکه این محصول برای مقابله با هر بیماری واگیرداری آماده به کار است و در مقابله با بیماری هایی با ضریب انتقال بالا اثرگذاری خویش را نشان داده است. با ورود آن به بیمارستان ها در زمان شیوع بیماری هایی مانند کرونا و در زمان قرنطینه وجود آن کمک بزرگی است تا برخورد درمانگر و بیماران را کم کند.

جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران هم بر ورود فناوری در دانشگاه های علوم پزشکی تصریح کرد و اظهار داشت: شرکت هایی در این عرصه موفقیت بیشتری دارند که ارتباط نزدیکی را با بخش بالین بوجود آورده اند. باید به فناوری بهای بیشتری داده شود. دانش بنیان ها با ساخت این ربات و فعالیت در زمان بحران کرونا نشان دادند که آنچه درباره ایران می گویند، اشتباه است.

بر مبنای اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در ادامه ضمن رونمایی از ربات پزشکی کیوان لایف بات از کادر پزشکی و درمانی و پرستاری بیمارستان شهید هاشمی نژاد با حضور مسئولین تقدیر صورت گرفت.1399/03/07
19:58:20
5.0 / 5
3017
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی