سرپرست پروژه پلاسما درمانی كرونا؛

تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید كرونا نتایج بهتری دارد

تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید كرونا نتایج بهتری دارد سرپرست پروژه پلاسما درمانی كرونا در ایران، اظهار داشت: پلاسما درمانی در بیماران شدید كرونا هر چه زودتر آغاز شود، نتایج بهتری به همراه دارد.


به گزارش روان ما به نقل از مهر، حسن ابوالقاسمی، تصریح کرد: سفارش ما بر این است که پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کووید ۱۹ اضافه شود و بیماران در نخستین فرصت حتی در اورژانس بتوانند از پلاسما استفاده کنند. دو مطالعه با حجم نمونه ۵۰ مورد روی بیماران بدحال و ۱۱۷ مورد بر روی بیماران شدید انجام و با ۷۴ مورد از گروه کنترل، مقایسه شد.

عضو شورایعالی سازمان انتقال خون، اضافه کرد: پلاسما درمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید را کم کرد و میزان مرگ و میر در آنها را کمتر کرده است اما هنوز این مطالعات باید ادامه پیدا کند و در بیماران متوسط که بدحال نیستند هم انتظار داریم که با مصرف پلاسمای بیماران بهبود یافته، وضعیت آنها کمتر به سمت شدید شدن، برود.

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله اظهار داشت: خصوصیت پلاسمای کووید ۱۹ این است که دارای آنتی بادی یا پادتن است و پادتن بیماران بهبود یافته می تواند برای ویروسی که وارد بدن بیماران جدید شده، خاصیت کشندگی داشته باشد و پلاسمای کووید ۱۹ زمانی که ویروس در بدن فعال شده و هنوز واکنش های التهابی در بدن بیماران فعال نشده، بیشترین تاثیر را دارد.

ابوالقاسمی تصریح کرد: بیماران بهبود یافته باید دو هفته بعد از بهبود کامل علایم بالینی مبادرت به اهدای پلاسمای خون خود کنند. در ایران در دو مطالعه ای که بر روی پلاسما درمانی انجام شده، حدود ۵۰۰ بیمار بهبود یافته، پلاسمای خون خویش را اهدا کرده اند و سازمان انتقال خون هم در این حوزه پلاسمای اهدا شده بیشتر از یک هزار نفر را دریافت کرده اما روند اهدای پلاسما باید در کشور تقویت شود تا بیماران بیشتری بهبود پیدا کنند.

1399/03/29
23:09:19
5.0 / 5
2448
تگهای خبر: بیمار , پزشك , پزشكی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی