وضعیت قرمز بوشهر در انتظار برنامه های ستاد ملی مقابله با كرونا

وضعیت قرمز بوشهر در انتظار برنامه های ستاد ملی مقابله با كرونا به گزارش روان ما بوشهر تعداد مبتلایان و قربانیان كرونا در جهان رو به افزایش است و تابحال بیشتر از ۸.۵ میلیون نفر در ۲۱۳ كشور و منطقه به این بیماری مبتلا شده اند كه ایران هم با ۱۹۷، ۶۴۷ مبتلا و ۹۲۷۲ قربانی در رده دهم لیست مناطق درگیر با كرونا قرار دارد و بر مبنای آمار وزارت بهداشت بعضی از استان ها در شرایط خطرناكی به سر می برند.


ظهر روز گذشته سخنگوی وزارت بهداشت با بیان موارد جدید مبتلا شدن و آمار مرگ و میر در کشور استان های بوشهر، خوزستان، آذربایجان شرقی، کرمانشاه و هرمزگان را نقاط با وضعیت قرمز و با خطر بالای انتشار کرونا دانست. این در شرایطی است که طی دو هفته اخیر استان بوشهر جزو نقاط پرخطر به لحاظ انتشار کرونا بوده و در مرز اخطار قرار گرفته است.

آمار مبتلا شدن در استان بوشهر از مرز ۴۰۰۰ نفر گذشت
روز گذشته رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر از عبور تعداد مبتلایان به کرونا در استان بوشهر از مرز ۴۰۰۰ نفر اطلاع داد که این مورد موجی از نگرانی درباره روند بیماری و سیر افزایشی آن به وجود آورد. سعید کشمیری با ابراز نگرانی شدید بابت خستگی کادر درمان و پر شدن تخت های بیمارستانی به ایسنا اظهار داشت: پیشنهاد ما یک محدودیت وسیع است که کل استان بازار و اصناف و ادارات با کمترین حالت ممکن به فعالیت خود ادامه دهند و مردم حتی بین شهرستانی هم رفت و آمد نکنند تا پیک صعودی بیماری کنترل شود.
دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر تاکید می کند: واقعیت این است که تعداد بستری ها بالا است و پرستاران و پزشکان ما بعد از ۴ ماه تلاش شبانه روزی با این پیک صعودی رو به رو شده اند و عده زیادی از همکاران ما خود مبتلا شده اند. تنها کمکی که مردم می توانند در این شرایط داشته باشند این است که رعایت نمایند تا مبتلا نشوند.

گشت و گذارها و مسافرت ها برقرار است
در این شرایط و با عنایت به روند صعودی مبتلا شدن به کرونا و مرگ و میر بر اثر این بیماری در استان بوشهر و با وجود سفارش ها و هشدارهای موکد و فراوان متخصصان و متولیان بهداشت و درمان اما همچنان گشت و گذارها و سفرها، مراسمات عروسی و عزا، دورهمی های دوستانه و تولد و خرید و جلسات و تجمعات به قوت خود برقرار است، گویی از ابتدا کرونایی نبوده و حالا هم شرایط عادی داریم.
در بعضی نقاط مانند بازارها و یا بانک و بعضی از ادارات، پارک ها و سواحل تجمع و ازدحام افراد از روزهای پیش از ظهور کرونا بیشتر و فشرده تر است. در حالیکه تجمع عامل مهمی برای شعله ور شدن کرونا و نقطه انتقال این ویروس از فردی به فرد دیگر است، حتی اگر یک نفر آلوده باشد کافی است تا جمع زیادی را درگیر این ویروس عجیب و خطرناک نماید.

بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نمونه های آزمایش شده مثبت است
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان بوشهر هفته گذشته در نشست شورای اطلاع رسانی اظهار داشت: گردش ویروس کرونا در استان بوشهر سرعت و شدت گرفته و بررسی ها نشان داده است ۴۰ درصد کل موارد مثبت بیماری در استان بوشهر در هفته جاری شناسایی شده است.
عبدالمحمد خواجه ئیان همینطور گفته است در ایام اخیر به موازات افزایش میزان نمونه گیری به صورت تقریبی بین ۷۰ تا ۸۰ درصد نمونه های آزمایش شده مثبت بوده که این نشان دهنده شدت گرفتن گردش بیماری است. برپایه بررسی های آماری که از موارد مبتلا به ویروس کرونا انجام شده ۸۰ درصد بدون مشکل طول دوره بیماری را سپری می کنند و ۲۰ درصد موارد امکان دارد احتیاج به بستری در بیمارستان ها پیدا کنند و از این جمعیت امکان دارد ۵ درصد در بخش مراقبت های ویژه بستری شوند.

هنوز به نقطه اوج بیماری نرسیده ایم
به گفته این مسئول، به نظر می آید هنوز به نقطه اوج بیماری در استان بوشهر نرسیده ایم و با عنایت به این که از چند هفته گذشته تابحال موارد ارجاع و بستری در بیمارستان ها افزایش یافته می توان نتیجه گرفت که سیر صعودی بیماری در استان ادامه دارد.


معاون دانشگاه علوم پزشکی بوشهر می گوید: هرچند بوشهر جزو آخرین استان های درگیر با ویروس کرونا بود و با همکاری مردم و بازاریان و سایر صنف ها خیلی خوب عمل شد اما با کاهش شیوع بیماری در انتهای موج اول این تصور در عموم بوجود آمد که داستان کرونا تمام شده و بنابراین هشدارها با بی توجهی روبرو شد، اما رعایت نکردن فاصله گذاری اجتماعی، مجاورت و ارتباطات وسیع با استان های دارای شرایط بحرانی و سایر عوامل از علل شیوع کرونا است به نحوی که تابحال هم با وجود همه هشدارها همچنان شاهد رفتارهای مخاطره آمیزی هستیم.

آزمایشگاه تشخیصی PCR دیگر پاسخگو نیست
خواجه ئیان با اشاره به ادامه روند بیماریابی در استان بوشهر افزود: با عنایت به حجم زیاد نمونه های گرفته شده آزمایشگاه تشخیصی PCR دیگر پاسخگو نیست بنابراین برپایه سیاست وزارت بهداشت، تنها از گروه های صدمه پذیر جامعه نمونه گیری انجام می شود و از نمونه گیری سایر افراد صرفه نظر شده است.
وی همینطور درباره تکمیل ظرفیت بیمارستان ها عنوان می کند: تابحال در سیستم درمان کمبودی نداشته و سیستم ما پاسخگوی موارد بستری بوده و اوضاع تحت کنترل است اما ظرفیت بیمارستان ها نامحدود نیست و اگر به هشدارها توجه نشود و تجمع ها، جشن ها، مراسم ادامه یابد امکان دارد این ظرفیت جوابگو نباشد. تا کنون در هیچ یک از شهرستان ها مشکل عمده ای در زمینه موارد بستری و بخش مراقبت های ویژه وجود نداشته اما هر نوع بی توجهی امکان دارد ما را به جایی برساند که مجبور شویم برای افزایش ظرفیت بستری از فضاهای دیگر استفاده نماییم.

پیش بینی شود تا در زمان بحران غافلگیر نشویم
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درخواست کرده "با توجه به روند افزایش شیوع کرونا باید پیشبینی های لازم صورت گیرد تا در زمان بحران غافل گیر نشویم." این مسئول همینطور از اداره ها، صنوف موسسه های اقتصادی و هر جایی که سبب تجمع می شود خواسته است که تا حد امکان با عرضه خدمات غیر حضوری از گردش بیماری پیشگیری کنند.

تاکید رئیس جمهور برای کنترل بیماری در استان های قرمز
سعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی روز چهارشنبه گزارش آخرین وضعیت بیماری کرونا در کشور با تمرکز بر وضعیت استان های قرمز را به رئیس جمهور عرضه کرد.
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، حجت الاسلام حسن روحانی در پاسخ به گزارش وزیر بهداشت، از تلاشهای مسؤلان این وزارتخانه و تدبیر وزیر بهداشت برای استقرار معاونین خود در استان های قرمز همچون کرمانشاه، خوزستان، کردستان و بوشهر جهت مدیریت این فضا با همکاری ستادهای استانی مقابله با کرونا، قدردانی نمود.
‎رئیس جمهور همینطور تاکید کرده به فوریت با همکاری سایر کمیته های ستاد ملی مبارزه با کرونا همچون کمیته امنیتی-اجتماعی، برنامه هایی برای کنترل این بیماری در استان های مذکور آماده شود تا چنانچه نیاز به ایجاد محدودیت ها و وضع برنامه هایی برای کنترل این بیماری در استانهای قرمز ضروری می باشد، در جلسه روز شنبه ستاد بررسی و تصویب شود.
منبع:

1399/03/30
21:47:04
5.0 / 5
2802
تگهای خبر: آموزش , امنیت , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی