رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری اعلام كرد

حلقه محاصره كرونا تنگ تر شده

حلقه محاصره كرونا تنگ تر شده به گزارش روان ما رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به افزایش مراجعه بیماران بدحال به اورژانس ها، اظهار داشت: حلقه محاصره كرونا از همیشه تنگ تر شده، بیماری در حال چرخش سریع است و بنظر می رسد تهاجمی و افسارگسیخته شده است.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی متخصص بیماری های عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با اعلان اینکه ویروس ها همیشه در حال تغییرات ژنتیکی یا جهش هستند، اظهار داشت: این تغییرات گاهی منجر به کاهش قدرت سرایت بیماری آنها می شود؛ نظیر آنچه در مورد سارس صورت گرفت و گاهی نیز موجب افزایش بیماری زایی ویروس می شود، نظیر آنچه در کووید ۱۹ رخ داده و موجب افزایش میزان انتقال آن شده است.
ویروس شایع در کشور از نوع اروپایی است
این متخصص عفونی بیمارستان با اشاره به وجود دو نوع ویروس کووید ۱۹(COVID-۱۹) در جهان، اضافه کرد: یک نوع همان ویروس آسیای جنوب شرقی یا ووهان است که با جهش هایی که رخ داده میزان انتقال و بیماری زایی آن کمتر شده است، اما نوع دوم ویروس در اروپا دیده می شود که دارای بیماری زایی بسیار شدیدی است و ظاهرا به سمت ایران نیز آمده است.
انتقال کرونا خانوادگی و ابتلای خوشه ای
بگفته وی، ویروسی که الان در کشور شیوع دارد از همان نوع اروپایی است که میزان انتقال آن بیشتر از قبل است. انتقال بیماری خانوادگی صورت می گیرد و اصطلاحا افراد دسته ای یا خوشه ای مبتلا می شوند.
آنفلوانزای فصلی هنوز در کشور شروع نشده است
طبرسی ویروسی که هم اکنون در حال چرخش در جامعه است را همان ویروس کووید ۱۹ برشمرد و تصریح کرد: هنوز شواهدی از شروع آنفلوانزا دیده نشده است گرچه با سرد شدن هوا و تغییر فصل احتمال شیوع انفلوانزا نیز وجود دارد و باید مراقب باشیم که درگیر آن نشویم.
قرنطینه خانگی گروه های پرخطر برای محافظت از کرونا و آنفلوانزا
وی با اشاره به کمبود واکسن آنفلوانزا به افراد خصوصاً گروه های پرخطر و پر ریسکی که موفق به تزریق این واکسن نشدند، سفارش کرد: افراد باید کماکان نکات بهداشتی یعنی زدن ماسک و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نمایند و گروه های پرخطر نیز بهتر است در این شرایط به خاطر کرونا و پیش گیری از آنفلوانزا در منزل بمانند.
بروز سندرم خستگی مزمن در بیماران بعد از بهبود کرونا
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به بروز سندرمی با نام خستگی مزمن بعد از مبتلاشدن به بیماری های ویروسی در افراد اشاره کرد: در این سندرم بیمار بعد از بهبود گرفتار ضعف، بی حالی، بدن درد، خستگی و افسردگی می شود.
وی ادامه داد: مبتلایان به کرونا بعد از بهبود علاوه بر این علائم، ریزش مو، عوارض التهابی و گلو درد را نیز تجربه می کنند. البته این بیماران ممکنست بعد از بهبودی کرونا بطور دوره ای بدن درد داشته باشند که این عوارض پست کووید تلقی می شود.
داروهای مورد استفاده در درمان کرونا
طبرسی با اشاره به استفاده از دو دسته دارو در درمان کرونا، اظهار داشت: در درمان کرونا داروهای ضدالتهابی و ضدویروسی استفاده می شوند. مطالعات حاکی از تاثیرات موفقیت آمیز داروهای ضد التهابی است که در راس آنها داروهای استروئیدی یا دگزامتازون قرار دارد که می تواند مرگ و میر را کم کند.
وی اصرار کرد که دگزامتازون فقط در بیمارانی موثر است که گرفتار افت اکسیژن هستند و در بیماران دارای اکسیژن خون طبیعی مصرف استروئید ممکنست موجب بدتر شدن وضعیت بیمار شود.
بگفته طبرسی، داروهای ضدالتهاب نیز در دنیا برای این کرونا مصرف می شود، اما شواهد قطعی وجود ندارد که این داروها منجر به کاهش مرگ و میر یا بهبودی زودتر بیمار شوند.
این متخصص عفونی در ادامه به داروهای ضد ویروس نظیر فاویپراویر، رمدسیویر، سوبوداک و اینترفرون اشاره نمود که امروزه جنجال برانگیز هستند و اضافه کرد: تاثیر این داروها عموما در ۱۰ روز اول بیماری است که احتمال تکثیر ویروس وجود دارد و بعد از آن ممکنست زیاد اثرگذار نباشد.
طبرسی تنها داروی مورد تایید FDA برای درمان کرونا را رمدسیویر ذکر کرد که در بیمارستان های ایران نیز استفاده می شود و ساخت شرکت های دارویی داخلی است و اظهار داشت: این دارو ممکنست در درمان بیماران کرونایی درصدی نیز تاثیر داشته باشد. FDA بعد از آنالیز مطالعات مختلف اعلام نمود که رمدسیویر ممکنست تاثیرات نسبی داشته باشد و آنرا بعنوان نخستین داروی ضد کرونا پذیرفت.
بگفته وی، در مورد سایر داروها مثل فاویپیراویر، سوبوداک و اینتفرون مطالعات به نتیجه قطعی نرسیده است و هنوز ادامه دارد.
افزایش انعقادخون در مبتلایان
این عضو هیئت علمی دانشگاه یکی از خاصیتهای بیماری کرونا را افزایش انعقادخون در مبتلایان برشمرد و اشاره کرد: در تمام بیماران بستری در بیمارستان ها از داروهای ضدانعقادی استفاده می شود. اما در مورد بیماران غیر بستری در بیمارستان ضرورتی برای مصرف این داروها وجود ندارد.
اجتناب از مصرف خودسرانه داروها
وی با اشاره به این که ممکنست بسته به شرایط بیماران بستری داروهای مختلفی نظیر داکسی سایکلین و آزیترومایسین، آسپرین، ناپروکسن و... توسط پزشک تجویز شود به افراد اصرار کرد که از مصرف خودسرانه داروها اجتناب کنند.
طبرسی با اشاره به پروژه های ساخت واکسن در ایران و جهان اظهار داشت: هنوز فاز سوم مطالعاتی واکسن های چینی و روسی تکمیل نشده و فاز مطالعاتی واکسن امریکا و اکسفورد تا اوایل دی ماه احتمال دارد تمام شود. باید ببینیم که سازمان جهانی بهداشت کدام واکسن را جهت استفاده عمومی تایید می کند اما فکر نمی کنم در کوتاه مدت و تا دو - سه ماه آینده اتفاق خاصی درباب واکسن کرونا افتد.
وی اشاره کرد: در ایران نیز واکسن کرونا به فاز انسانی رسیده اما این پروژه زمانبر است و ممکنست حداقل تا اختتام زمستان امسال طول بکشد تا نتایج آن جهت استفاده عمومی مردم آماده شود. بدین سبب کماکان تنها راهکار برای مقابله با کرونا تقویت رعایت پروتکل های بهداشتی در جامعه است.
احساس بوی بد؛ نشانه دیگری از مبتلاشدن به کرونا
این متخصص بیماری های عفونی شایعترین علائم کرونا را تب، سرفه، بدن درد و تنگی نفس ذکر کرد و از دست دادن حس چشایی و بویایی، تغییر مذاق، احساس بوی بد، کمردرد، اسهال و استفراغ در نوع گوارشی را از دیگر علائم این بیماری برشمرد که جزو علائم شایع نیستند.
ابتلای مجدد به کرونا در افراد دارای نقص سیستم ایمنی
طبرسی با بیان این که ابتلای مجدد قطعی به کووید ۱۹ زیاد در دنیا گزارش شده است اظهار داشت: افرادی که گرفتار نقص سیستم ایمنی هستند باردیگر به بیماری مبتلا می شوند. بدین سبب بعد از یک دفعه مبتلاشدن به کرونا افراد همچنان ملزم به رعایت نکات بهداشتی هستند.
افزایش مراجعان به اورژانس مراکز درمانی
وی با اشاره به تاثیر اعمال محدودیت های جدی در تهران برای کاهش انتقال و شیوع بیماری اشاره کرد: در آینده بازگشایی ها نیز باید بسیار محتاطانه صورت گیرد. الان وضعیت مناسبی نداریم، تعداد مراجعان به اورژانس ها افزایش یافته و بیماری در حال چرخش سریع است و بنظر می رسد که تهاجمی و افسارگسیخته شده است.
این متخصص عفونی دانشگاه با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل ها و اصول بهداشتی اظهار داشت: اگر ۹۰-۸۰ درصد مردم بطور جدی پروتکل ها را رعایت نمایند می توانیم به بهبود اوضاع امیدوار شویم.
ضرورت استفاده از ماسک در منزل برای حفاظت از افراد پرخطر
وی با اعلان اینکه هم اکنون انتقال بیماری به صورت خانوادگی است، اشاره کرد: در خانواده هایی که افراد پرخطر نظیر مبتلایان به دیابت، سرطان و بیماری های زمینه ای وجود دارد افراد باید در منزل نیز برای محافظت از آنان ماسک بزنند.
بگفته دکتر طبرسی، بیماری کرونا در کودکان زیاد شدید بروز نمی کند و معمولا کودکان مبتلا درمانهای علامتی می گیرند. اما کودکانی که دارای بیماری های زمینه ای نظیر دیابت، کلیوی و قلبی هستند ممکنست بیماری شدید و عارضه دار شود.
تاکید بر تداوم رعایت جدی پروتکل ها و محدودیت ها
عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به مرگ هزاران ایرانی از شروع شیوع ویروس کرونا تا حالا بر اثر این بیماری اشاره کرد: حلقه کرونا از همیشه برای ما تنگ تر شده و درصورت عدم رعایت محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی شاهد افزایش مرگ و میرها خواهیم بود.
بنابر گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، طبرسی در خاتمه سخنان خود ابراز امیدواری کرد که با رعایت دقیق و جدی پروتکل های بهداشتی از طرف مردم و اجرای محدودیت ها از طرف دولت شاهد کاهش شیوع بیماری و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ باشیم.
منبع:

1399/08/14
20:54:18
5.0 / 5
1958
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی