بازرس انجمن راهنمایان گردشگری تهران مطرح كرد

مخفی كاری و فرار تورهای غیرمجاز از بازرسان

مخفی كاری و فرار تورهای غیرمجاز از بازرسان به گزارش روان ما بازرس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران از ادامه پایش و رصد تورهای غیرمجاز آگاهی داد و اظهار داشت: بااینكه محدودیت تردد جاده ای برقرار شده اما تبلیغات اینستاگرامی و مجازی برخی تورها همچنان ادامه دارد و بازرسی ما متوقف نشده است. بعضی از این تورها از دست بازرسان متواری شده اند.


مسعود سلمان زاده درباره روند بازرسی تورها در استان تهران به ایسنا اظهار داشت: باتوجه به محدودیت ترددهای بین شهری و تعطیلی بیشتر اقامتگاه های کشور همچون اقامتگاه های کویری از اول تا پانزدهم آذرماه، تورهای کویر اجرا نمی شوند، اما رصد و بازرسی ها متوقف نخواهد شد و مطابق هفته های گذشته نظارت ها برقرار خواهد بود.
او با اشاره به کاهش تعداد تورهای داخلی، اظهار نمود: بررسی ها از زمان آغاز بازرسی ها نشان میدهد مردم کمتر به سفر با تور یا گروه تمایل نشان می دهند و ترجیح شان بیشتر سفر با وسیله نقلیه شخصی است. آن هایی هم که با تور سفر می کنند میانگین سنی شان زیر ۵۰ سال است.
مدیر امور صنفی انجمن راهنمایان گردشگری تهران با تاکید بر ضرورت ادامه بازرسی تورها، اضافه کرد: ابلاغیه ای که از طرف معاونت گردشگری استان تهران در رابطه با بازرسی تورها برای این انجمن صادر گردیده است اعتبار یک روز و دو روز ندارد. این بازرسی ها با حکم همین معاونت و با حضور نماینده آن از نهم آبان ماه شروع شده و کماکان ادامه دارد. روند کار بازرسی بدین سان است که بنا بر اطلاعات دریافتی مبادی مختلف که معمولا محل تجمع و قرار تورها است، در زمان اجرا که بیشتر در آخر هفته اتفاق می افتد، رصد می شود.
او افزود: اولویت و اصل این بازرسی ها بر حفظ امنیت شغلی راهنمایان گردشگریست. به این معنا که با بازرسی های این چنینی از فعالیت غیر راهنمایان بعنوان راهنمایان رسمی و دارای مجوز جلوگیری خواهد شد. همین طور اگر اتفاقی در جریان این سفرها برای راهنما رخ دهد و یا حقوق راهنمای رسمی و دارای کارت معتبر ضایع شود، از این طریق مورد حمایت واقع خواهد شد. در حقیقت، هدف و اولویت اصلی این بازرسی ها، پایش تورهای غیرمجاز و شناسایی افراد راهنمانما و بدون کارت و جلوگیری از فعالیت آنها است.
تورها را به خاطر نزدن ماسک و رعایت نکردن فاصله اجتماعی مسافران نمی توانیم متوقف نماییم. ناظر وزارت بهداشت باید باشدسلمانزاده درباره نظارت بر پروتکل های بهداشتی در جریان این بازرسی ها، توضیح داد: موضوع حکم بازرسان انجمن، نظارت و پایش تورهای غیرمجاز می باشد. ما ناظر وزارت بهداشت نیستیم و کنترل پروتکل های بهداشتی نیز در وظیفه ما تعریف نشده است. اصولی تر این است که ناظر وزارت بهداشت نیز در این بازرسی ها حضور داشته باشد. ما نمی توانیم از سفر تورها به سبب نداشتن ماسک و یا رعایت نکردن فاصله اجتماعی جلوگیری نماییم، چنین وظیفه ای برای ما تعریف نشده است، هرچند تذکر لازم را می دهیم و گزارش این تخلف را به اطلاع معاونت گردشگری می رسانیم و رسیدگی به این تخلف نیز از همان مرجع صورت می گیرد.
او افزود: به هر حال مسافری که با گروه سفر می کند و مقرر است چند ساعت در محیط بسته اتوبوس حضور داشته باشد اساسا در معرض ویروس کرونا خواهد بود، بخصوص این که در تمام سفارش های سازمان جهانی بهداشت تاکید گردیده است حضور همزمان چند نفر در محیط بدون تهویه و بسته احتمال انتقال ویروس کرونا را بیشتر می کند و پرهیز از مسافرت را نیز سفارش کرده است.
بازرس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران با اشاره به فعالیت گسترده تورهای غیرقانونی، اظهار داشت: متاسفانه تورهای اینستاگرامی زیادی وجود دارند که به شکل توافقی از آژانس ها مجوز تهیه می کنند. تورهایی که مربوط به آژانس های معتبر و دارای مجوز قانونی هستند، معمولا مبدأ حرکت مشخصی دارند و مشکلی از نظر مدارکی که باید همراه داشته باشند، ندارند. بیشترین مشکل به تورهای غیرمجازی برمی گردد که در دو سه هفته اخیر و از زمان آغاز بازرسی ها، مکرر مبدأ حرکت مسافران را تغییر داده و به عبارتی از دست ناظران متواری شده اند.
او با اشاره به اینکه رصد صفحه های مجازی تورها توسط کمیته نظارت و بازرسی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری انجام می شود، اضافه کرد: در دو هفته گذشته حدود ۴۰ صفحه در اینستاگرام شناسایی شده که تبلیغ تور می کنند اما فقط سه چهار تور از بین آنها اجرا شد، بقیه تورها یا برگزار نشدند یا مبدأ حرکت را به خاطر بازرسی ها جابه جا و پنهان کردند. به هر حال رصد و شناسایی این گروه ها همچنان ادامه دارد.
سلمان زاده در ادامه بیان کرد: از لحاظ قانونی توری مجوز حرکت دارد که راهنمای دارای کارت معتبر از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و مدارک لازم شاملِ لیست مسافران، حکم ماموریت راهنما، لیست بیمه و الحاقیه بیمه مسؤولیت مدنی و قرارداد مسافر را همراه داشته باشد. تمام این مدارک باید با سربرگ دفتر خدمات مسافرتی همراه راهنمای گروه باشد.
او در تایید این که خیلی از مسافران بدون قرارداد در تور شرکت می کنند و اغلب به حقوق خود آگاه نیستند، در پاسخ به این پرسش که آیا نداشتن قرارداد مسافر مانع از حرکت تور می شود، اظهار نمود: بااینکه نداشتن قرارداد، ضعف است ولی قانون فقط به خاطر نداشتن قرارداد مسافر درحالی که سایر مدارک تور کامل است، مانع حرکت مسافران نمی گردد. البته که نداشتن قرارداد جزء تخلفات است و حتما به معاونت گردشگری گزارش می شود تا برخورد قانونی متناسب با آن صورت گیرد.
او درباره بیمه مسافر و ترجیح بعضی از آژانس های مسافرتی و مجریان تورها به استفاده از بیمه حوادث که پوشش ضعیف و محدودتری دارد و ارزان است، اظهار داشت: تورهای داخلی حتما باید الحاقیه بیمه مسوؤلیت مدنی داشته باشد، وگرنه تخلف شمرده می شود و گزارش خواهد شد.
۴۰ صفحه اینستاگرامی با محتوای تبلیغ تور بدون مجوز شناسایی شده است. برخی از این تورها از زمان آغاز بازرسی ها، مبدأ حرکت مسافران را پنهان می کنندبازرس انجمن صنفی راهنمایان گردشگری تهران درباره نتیجه بازرسی های چهار هفته اخیر، اظهار نمود: در طول این مدت توری متوقف نشده است اما معاونت گردشگری گزارش ها و تخلفات را پیگیری می کند و در کمیسیون فنی پرونده ها را بررسی می کنند. آژانس و راهنما در صورت تخلف باید پاسخگو باشند. در اولین مرحله تذکر داده و تعهد گرفته می شود و در صورت تکرار، مجوز تعلیق می شود و در نهایت ابطال خواهد شد که این مدت برای برخی از دفاتر خدمات مسافرتی به سبب احراز تخلفات، چنین اتفاقی افتاده است.
او در پاسخ به برخی انتقادها نسبت به شکل بازرسی انجمن صنفی راهنمایان گردشگری که در تقابل با راهنمایان تور برداشت شده است درحالی که انتظار می رود تشکل مربوطه حامی راهنما باشد، اظهار داشت: اساسا این بازرسی ها در امتداد حفظ حقوق راهنمایان دارای مجوز و رسمی به انجام رسیده و نتیجه آن، باز شدن فضای شغلی برای این راهنمایان خواهد بود.
او در ادامه با اشاره به فیلم بازرسی یکی از تورها که بتازگی انتشار یافته است اضافه کرد: کارت راهنمایی که در آن تور حضور داشت برخلاف آن چه در فیلم اعلام شد، ضبط نشده است. انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان تهران اساسا در پشتیبانی از راهنمایان، تورهای غیرمجاز را پایش و بازرسی می کند و پشتیبانی از راهنما را وظیفه ذاتی خود می داند.
منبع:

1399/09/02
20:25:34
5.0 / 5
1593
تگهای خبر: امنیت , بهداشت , بیمه , تبلیغات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی