یافته محققان سوئدی؛

قرص های ضدبارداری ریسك بیماری آسم را كم می كنند

قرص های ضدبارداری ریسك بیماری آسم را كم می كنند روان ما: یک مطالعه جدید نشان داد که مصرف داروهای ضد حاملگی هورمونی دارای تاثیر حفاظتی در بعضی موارد شدید آسم در زنان در سن باروری هستند.به گزارش روان ما به نقل از مهر، نتایج یک مطالعه ۱۷ ساله نشان میدهد زنان در سن باروری که از داروهای ضدبارداری هورمونی نظیر قرص های ضدبارداری استفاده می نمایند کمتر با ریسک نوع شدید مشکلات تنفسی مواجهند.
«برایت نوارو»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در این زمینه می گوید: «در حالیکه بیماری آسم در دوره کودکی در پسران بیشتر از دختران است، اما از زمان سن بلوغ این روند تغییر کرده و شیوع آن در زنان بیشتر از مردان است.»
وی در ادامه می افزاید: «هورمون های جنسی از زمان بلوغ فعالیت خودرا می افزایند، درست زمانی که خصوصیات ریسک مبتلاشدن به بیماری آسم بین دو جنسیت تغییر می کند.»
در این مطالعه بیش از ۸۰ هزار زن به مدت ۱۷ سال تحت نظر بودند و پژوهشگران تاثیر احتمالی انواع مختلف داروهای ضدبارداری را بر شدت بیماری آسم آنها بررسی کردند.
نتایح نشان داد بانوانی که قرص ضدبارداری مصرف می کردند کمتر با احتمال مبتلاشدن به نوع شدید بیماری آسم روبرو بودند.
تیم تحقیق دریافت مدت زمانیکه یک زن از این قرص ها بهره برده تأثیر مهمی در اثر محافظتی آن دارد. بانوانی که فقط یک یا دو سال از داروهای ضد حاملگی هورمونی بهره برده اند، کاهش خطر آسم را تجربه نکردند. اما بانوانی که بیش سه سال از این داروها مصرف کرده بودند، با خطر کمتری روبرو بودند.
قرص ضدبارداری در جلوگیری از حاملگی بسیار موفق عمل می کنند. اما هورمون های موجود در این داروها فواید دیگری نیز برای سلامت دارند. این قرص ها موجب کاهش دردهای شکمی دوره قاعدگی، سبک شدن دوره عادت ماهیانه و کاهش خطر حاملگی خارج رحمی می شود. همین طور می توانند موجب بهبود آکنه، جلوگیری از نازک شدن استخوان ها، کاهش کیست های سینه و تخمدان و کاهش خطر سرطان آندومتر و تخمدان شوند.


منبع:

1399/09/15
13:32:20
5.0 / 5
1259
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی