در گفت وگو با روان ما اعلام شد

ورود ۷نفر دیگر به تست واكسن ایرانی كرونا

ورود ۷نفر دیگر به تست واكسن ایرانی كرونا به گزارش روان ما دبیر کمیته اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت از صدور مجوز تزریق واکسن کرونای ایرانی برای هفت نفر دیگر از فردا اطلاع داد.دکتر احسان شمسی کوشکی در گفت و گو با ایسنا، اظهار داشت: با آغاز فاز اول مطالعه بالینی واکسن کرونای ایرانی در مرحله اول این واکسن به سه نفر از داوطلبان تزریق شد و پس از بررسی وضعیت آنها و عرضه نتایج و مستندات، در کمیته پایش ایمنی داده ها، در مرحله دوم چهار نفر دیگر وارد مطالعه انسانی شدند.

وی با اشاره به اینکه عوارض جدی در داوطلبانی که واکسن کرونای ایرانی را دریافت نمودند، دیده نشده است و حال عمومی آنها خوب است، اضافه کرد: با عنایت به بررسی های انجام شده در کمیته پایش داده ها، مجوز ورود هفت نفر دیگر به فاز اول مطالعه بالینی و تزریق واکسن کرونا صادر شد. بر این اساس مقرر است طی یکشنبه و دوشنبه (۲۱ و ۲۲ دی ماه) واکسن به هفت نفر دیگر از داوطلبان تزریق شود.

به گفته وی، داوطلبان دریافت واکسن کرونای ایرانی را در فاز اول مطالعه بالینی، به تدریج وارد مطالعه می شوند؛ چونکه در فاز یک کارآزمایی های بالینی، نکته مهم اطمینان از ایمنی فرآورده است. البته درباره اثربخشی فرآورده هم بررسی هایی انجام می شود، اما هدف اصلی در وهله اول ایمنی فرآورده است. بر همین مبنا از آنجایی که نخستین بار است که تست واکسن کرونا در کشور شروع شده، باید با احتیاط بالایی آزمایش هایش را پیش بریم. به صورتی که اولا آزمایش با تزریق دوز کمتر واکسن در نخستین داوطلبان شروع می شود و به تدریج اگر دوز بالاتری وجود داشته باشد، آنرا روی داوطلبان بعدی آزمایش می کنند و افراد هم به صورت تک تک و یا در چارچوب گروه های کوچک وارد مطالعه می شوند تا اگر ریسکی هم وجود دارد، افراد کمتری گرفتار این ریسک شوند.

شمسی کوشکی همینطور اظهار داشت: در فاز اول مطالعه بالینی واکسن کرونا در کشور، ۵۶ نفر شرکت خواهند کرد که به تدریج وارد مطالعه می شوند. این فاز بین یک ماه و نیم تا دو ماه طول می کشد. پس از این مدت اگر کار انجام شده و نتایج به دست آمده در فاز اول مطالعه بالینی درست باشد، وارد فاز دوم مطالعه بالینی می شویم.
1399/10/20
22:42:52
0.0 / 5
1169
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی