خطر پیك چهارم كرونا و اخطار درباره بازگشایی ها

خطر پیك چهارم كرونا و اخطار درباره بازگشایی ها به گزارش روان ما عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا با تکیه بر ضرورت نظارت مستمر بر بازگشایی های اخیر، اظهار داشت: احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی ها قابل رد کردن نیست، اما امیدواریم با عنایت به این که روند رو به کاهش بیماری چشم گیر است، پیک چهارم رخ ندهد.


دکتر مسعود مردانی در گفتگو با ایسنا، با تکیه بر اینکه تعجیبل در بازگشایی ها خطرناک می باشد، اظهار داشت: بازگشایی بدون دلیل قطعی سبب افزایش گردش ویروس در جامعه و سبب افزایش موارد مبتلا شدن در جامعه می شود. ما این مورد را یک مرتبه در اردیبهشت ماه هم تجربه کردیم و دیدیم وقتی آمار پایین آمد به سرعت مراکز آموزشی، رستوران ها، مراکز خرید و... را باز کردند و دود آن به چشم مردم رفت و یادمان هست که آمار مرگ و میر تا مرز ۵۰۰ نفر در روز هم به ثبت رسید.
وی ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه آمار مرگ و میر کرونایی طی چند روز اخیر دو رقمی شده است، اظهار نمود: باید این آمار را حفظ نموده و کاهش دهیم. مردم باید همچنان پروتکل های بهداشتی را رعایت نمایند، حالا خبرهایی از فرمانداری تهران می خوانیم که درصد بالایی از درخواست های سفرهای بین استانی غیر ضروری بوده است و این نشان داده است مردم تصور می کنند به محض کاهش آمار می توانند به سرعت به سفر رفته و در مجامع شرکت کنند؛ این رویه خطر آفرین است.
این متخصص بیماری های عفونی افزود: بازگشایی ها احتیاج به پایش مستمر دارند، یعنی باید مدام بررسی شوند تا اگر بازگشایی تاثیری در افزایش بار بیماری داشت آنرا محدود کنند. البته این مورد هم خالی از مشکل نیست چونکه هر فعالیتی که حالا آزاد شود و هر بازگشایی که حالا صورت گیرد تاثیرش را دو هفته بعد خواهد گذاشت و دو هفته بعد موارد جدید بیماری نمود پیدا می کنند. ما بعنوان متخصصین این امر اخطار می دهیم تعجیل در بازگشایی ها امکان دارد آرامش فعلی این روزها را برهم بزند.
وی در مورد بازگشایی مدارس در بعضی مناطق، اظهار داشت: معمولا در تعطیلی هایی که به دنبال گسترش ویروس های تنفسی فوقانی اتفاق می افتد، یکی از نخستین مراکزی که فعالیتشان تعطیل می شود مدارس و مراکز آموزشی هستند و به همین ترتیب باید آخرین جایی باشند که بازگشایی می شوند و فکر می کنم وزارت آموزش و پرورش پایش را در نظر دارد؛ چونکه بدون پایش مستمر شرایط مسلما وضعیت مشابه شرایط مهرماه خواهد شد و افزایش بار بیماری را شاهد خواهیم بود.
این متخصص عفونی درباره واکسنهای فعلی کرونا در کودکان اظهار داشت: متاسفانه کارایی و عوارض جانبی واکسن های کرونایی که تابحال عرضه شده است بر اطفال و زنان آبستن ارزیابی نشده است و تمام کارآزمایی های بالینی بر بزرگسالان است. با عنایت به این که در نوع جهش یافته کرونا افراد زیر ۲۰ سال و کودکان در خطر بیشتری از نظر مبتلا شدن هستند باید بیشتر مراقب این گروه سنی بود.
مردانی افزود: مسائل اقتصادی و وضعیت معیشت مردم هم در بازگشایی ها بی تأثیر نیست؛ چونکه امکان جبران خسارت تعطیلی ها برای دولت هم سخت و مشکل است. با این وجود ارزیابی مستمر می تواند به ما کمک نماید.
وی ضمن اشاره به اینکه احتمال بروز پیک چهارم کرونا به دنبال بازگشایی ها وجود دارد، اظهار نمود: این گزینه هم قابل رد کردن نیست اما امیدواریم به یاری خدا با عنایت به این که روند رو به کاهش بیماری چشم گیر است، پیک چهارم رخ ندهد. به نظر می آید با نظارت و پایش مستمر بتوانیم جلوی وقوع پیک چهارم را بگیریم.

منبع:

1399/10/26
13:08:50
0.0 / 5
1064
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی