یك داروساز در گزارش روان ما مطرح كرد؛

ریسك عوارض واكسن فایزر بالاست

ریسك عوارض واكسن فایزر بالاست به گزارش روان ما یک داروساز با اشاره به اینکه واکسن فایزر و مدرنا باتوجه به شرایط خاص کشورشان مجوز ساخت گرفته اند، اظهار داشت: ریسک عوارض این واکسن ها بالا است.حسین شمالی در گفتگو با خبرنگار مهر، درباب تولید واکسن ایرانی، گفت: از نظر فنی و تکنیکال تولید واکسن ایرانی چیزی کمتر از واکسن های خارجی ندارد و اینکه یک پروژه ای شروع شود و در آخر منجر به موفقیت یا شکست شود، در دنیا طبیعی است.
وی اضافه کرد: وقتی داروی جدیدی وارد بازا ر می شود در درجه اول ایمنی آن تأیید شده بطوریکه نباید به کسی صدمه ای وارد کند و در غیر این صورت به طور قطع مورد استقبال قرار نمی گیرد. بنا بر این خیلی از داروها به سبب نداشتن ایمنی لازم از همان مراحل اولیه از چرخه تولید خارج شدند و این درباب واکسن کرونا مستثنی نیست.
شمالی افزود: واکسن ایرانی در فازهای بالینی تست شده و هم اکنون به مرحله تست انسانی رسیده و تا حالا عوارضی برای افرادی که واکسن را تزریق کرده اند، نداشته است.
این داروساز اظهار داشت: زمانی که بعد جمعیت زیاد می شود عوارض واکسن نیز در جمعیت های بزرگ تر و نژادهای متفاوت و تنوع سنی در طول زمان احصا می شود و خیلی از عوارض در دراز مدت خودرا نشان میدهد و واکسن های فایزر و مدرنا در حالت اورژانس مجوز تولید آنها داده شده و متفاوت با سایر داروها به سبب شرایط اقتصادی و خاص حاکم بر آن کشور درست یا غلط مجوز ساخت گرفته اند و آنها تصمیم گرفته اند که واکسن را وارد فاز ۳ و ۴ کنند و در این صورت است که ریسک بروز عوارض شأن بالا است.
وی اضافه کرد: به فرض اینکه ایمنی و کارایی این واکسن ها تأیید شده باشد باید بررسی کرد که آیا هزینه واردات این واکسن ها در مقابل کارایی که دارند باارزش است یا خیر.
شمالی اظهار داشت: متد واکسن ایرانی ویروس ضعیف شده و کشته شده است و این روش سالهای سال است که برای تولید واکسن ها استفاده می شود و احتمال بروز عوارض جانبی ناخواسته کمتر است. اگر واکسن ایرانی تا ۶ ماه آتی مراحل تولید را پشت سر بگذارد ابتدا باید به گروه های پرخطر تزریق شود و سپس در دسترس عموم قرار گیرد.
این کارشناس سلامت اشاره کرد: حساسیت هایی که در قبال واکسن ایرانی وجود دارد، کاملاً طبیعی است اما متدی که در این واکسن استفاده شده در مقابل مدرنا و فایزر ثابت شد است و مشکلی تا حالا رخ نداده است اما این دو واکسن خارجی روش ساخت شأن جدید است و احتمال هر گونه عارضه و مشکلی در آنها وجود دارد.


منبع:

1399/10/30
22:51:13
0.0 / 5
1317
تگهای خبر: تولید , دارو , سلامت , كارشناس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی