ضربه مغزی در زنان ورزشكار 50 درصد بیشتر از مردان است

ضربه مغزی در زنان ورزشكار 50 درصد بیشتر از مردان است روان ما: خراسان رضوی لطمه های مغزی ورزشکاران ازجمله ضربه های مغزی مزمن و تاثیر طولانی مدت آنها بر توانایی های شناختی بحث داغ این روزها در ورزش های حرفه ای و دانشگاهی است. ممکنست بدیهی به نظر برسد که ورزشکاران مرد که به سختی در برخی از ورزش های تماسی با برخوردهای شدید شرکت می کنند، گرفتار بدترین لطمه های سر نیز شوند اما در حقیقت، تعداد فزاینده ای از مطالعات، میزان بالاتر قابل توجهی از ضربه مغزی را در بین زنان ورزشکار نشان می دهند.


به نقل از استادی، گروهی از متخصصان مغز و اعصاب دانشگاه کلمبیا ایالات متحده، میزان ضربه مغزی را که مردان و زنان در برنامه های مختلف ورزشی دانشکده ها بین سالهای ۲۰۰۰ و ۲۰۱۴ متحمل شده اند را مقایسه کردند.
شایان ذکر است، مطالعه مقدماتی بر ورزشکاران متمرکز بود نه فقط بر ورزش های مشابه مانند فوتبال و بسکتبال، چون در فوتبال، مردان به وضوح غالب هستند.
نتایج نشان داد که میزان ضربه مغزی در زنان ۵۰ درصد بیشتر از مردان است و این لطمه ها در زنان ۲۳ درصد و در مردان فقط ۱۴ درصد گزارش شده است.
دکتر جان نوبل، رئیس گروه تحقیقاتی دانشگاه کلمبیا در آکادمی عصب شناسی آمریکا اظهار داشت: «مشخص نیست که چرا زنان در معرض خطر بیشتری برای ضربه مغزی مربوط به ورزش قرار دارند و یافته های این مطالعه نیاز به تحقیقات بیشتر در مورد تفاوت جنسیت در ضربه مغزی را نشان میدهد.»
در حقیقت مطالعات در این مورد بیش از یک دهه در حال انجام می باشد. در سال ۲۰۰۳ پژوهشگران داده های مربوط به اختلافات جنسیتی ضربه مغزی را با بهره گیری از سیستم نظارت بر لطمه انجمن ملی ورزش های جمعی سالهای تحصیلی ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ موردبررسی قراردادند و دریافتند که ۹.۵ درصد از زنان در مقایسه با ۶.۲ درصد از مردان در ورزش های مختلف ازجمله فوتبال، لاکراس، بسکتبال، سافت بال، بیس بال و ژیمناستیک گرفتار ضربه مغزی می شوند.
نتایج مطالعه دیگر در سال ۲۰۰۷ با بهره گیری از همان پایگاه داده نشان داد که بازیکنان سافت بال زن نسبت به بازیکنان مرد بیس بال ضربه مغزی بیشتری را تجربه می کنند و در بین تمام ورزش ها، بازیکنان زن هاکی روی یخ بالاترین میزان لطمه مغزی حتی بالاتر از فوتبالیست های مرد را به خود اختصاص دادند.
نتیجه نهایی مطالعات منتشرشده در مورد این مسئله که برخی از آنها توسط بنیاد ورزش زنان جمع آوری شده است شکاف جنسیتی گسترده در لطمه های ناشی از ضربه مغزی ورزشی را بیان می کند.
با گذشت زمان، بنظر می رسد پژوهشگران به توضیح این پدیده نزدیک تر نشدند و علت آن می تواند به سبب اختلافات آناتومیکی (توده سر کوچک تر و عضلات گردن ضعیف تر زنان) یا تفاوت های فرهنگی باشد (که مردان سخت تر هستند). علت دقیق آن هرچه باشد، توافق عمومی در این مورد وجود دارد و مدت هاست که رسیدگی به میزان لطمه مغزی در بین ورزشکاران زن و زمان تدوین استراتژی های خاص پیشگیری و درمان در جنسیت خاص فرارسیده است.
نتایج این تحقیقات در شصت و نهمین نشست سالانه AAN در بوستون ارائه شد.
منبع:

1399/11/01
12:06:41
0.0 / 5
1545
تگهای خبر: درمان , سیستم , متخصص , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی