فرمانده عملیات مقابله با كرونا در كلانشهر تهران تاكید كرد

نشانه های جدید از خیز كرونا در تهران

نشانه های جدید از خیز كرونا در تهران فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران ضمن اشاره به نشانه های جدید از خیز کرونا در تهران، در عین حال بر ضرورت اعمال پروتکلهای سخت گیرانه تر برای دو هفته آینده در فرودگاههای تهران تاکید و از اجبار مدارس غیرانتفاعی برای حضور دانش آموزان انتقاد نمود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، علیرضا زالی در جلسه ستاد استانی مبارزه با بیماری کرونا اظهار داشت: در هفته چهارم دیماه با شیب ملایمی نسبت به هفته سوم میزان مبتلا شدن رو به افزایش است. در حقیقت هفته چهارم در مقایسه با هفته سوم دیماه بگونه ای از سرعت کاهش میزان مبتلا شدن کاسته شده یا حتی افزایشی را شاهد هستیم؛ بدین سان پیام ها و سیگنال های نگران کننده ای را دریافت می نماییم.
وی ادامه داد: در حوزه بیماران سرپایی و در مرحله بعد بستری این نوع سیگنالها را دریافت کرده ایم اما در حوزه فوتی ها ۳۰ تا ۴۰ روز زمان می برد که افزایش آمارها را مشاهده نماییم. بدین سان باید مراقبت نماییم تا گرفتار اشتباه استراتژیک نشویم.
وی افزود: برنامه رهگیری، ردیابی و انجام تست تا مختصری نسبت به هفته های قبل کاهش پیدا کرده است. نباید انرژی و طراوت اجرای طرح شهید سلیمانی کاهش پیدا کند. بدون شک این مورد در افول بیماری موثر است. اگر تصور می کنید با ثبات و سکون نسبی مواجه هستیم بهترین فرصت برای رهگیری و ردیابی بیماران است. انجام تست ها بر مبنای برخی گزارش ها نسبت به هفته های گذشته یا رشد نداشته و یا حتی با تقلیل مواجه بوده است.
فر مانده ستاد مقابله با کرونا کلان شهر تهران در بخش دیگری از صحبت های خود با تکیه بر این که در هر موجی از بیماری کرونا که در تهران اتفاق افتاده است برخی از افراد جامعه مبتلا شدند و پس از آن مصونیت ناپایداری را مواجه بوده ایم اما نباید این مورد ما را فریب دهد. فاصله موجهای دوم و سوم بیشتر از موجهای اول و دوم بوده است بنابراین امکان دارد موج چهارم بسیار غافلگیرانه باشد.
وی ادامه داد: ما به مشاغل فشار می آوریم که پروتکل ها را رعایت نمایند اما اگر تجمعی اتفاق بیفتد و از آن غافل شویم، بطور قطع با مشکلات بیشتری مواجه خواهیم بود. در بحث عید نوروز و الگوی کسب و کار این ایام باید برنامه ریزی دقیقی را تدوین نماییم. هم در تهران و هم در کشور بحث نانوایی ها باید مورد توجه قرار گیرد. نان قوت غالب مردم است و مردم با تواتر بیشتری به نانوایی ها رجوع می کنند.
وی افزود: در صنایع صنعتی نان، مبتلا شدن به این بیماری خیلی کم است. در فرآیند پخت بخشی از میکروب از بین می رود یا تضعیف می شود اما در مرحله بعد فردی که نان را توزیع می نماید و کسی که آنرا می گیرد در این مرحله خطر وجود دارد. اگر بار دیگر در خانه و در مکروفر نان گذاشته شود بطور قطع بهتر خواهد بود. اما بخشی از مردم ماکروفر ندارند و برای شیرینی ها هم اصلا امکان حرارت دهی مجدد وجود ندارد؛ بنابراین باید توجه ویژه ای در بحث نان داشته باشیم. بدون شک گروه نانوایی ها و قنادی ها باید در جلسه ای مشترک توجیه شوند و موارد لازم به آنها گوشزد شود.
زالی در مورد بازگشایی مدارس و بعضی از اجبارها برای حضور دانش آموزان در مدارس غیر انتفاعی هم اظهار داشت: علی رغم تاکید وزیر آمورش و پرورش برای اختیاری بودن حضور دانش آموزان در مدارس، متاسفانه بعضی از مدارس غیر انتفاعی به گونه های مختلف والدین را برای حضور دانش آموزان تحت فشار قرار می دهند که بعضی از شکایات و گزارش ها در این حوزه به ما رسیده است. باید امروز برای این مورد به یک جمع بندی برسیم. با عنایت به این که جمعیت ۵ تا ۱۷ سال در تهران از لحاظ مبتلا شدن به بیماری در حال تغییر الگو هستند باید این مورد به جد مورد توجه قرار گیرند.
وی تصریح کرد: نیاز است برای دو هفته آینده پروتکل های سخت گیرانه تری در فرودگاههای تهران اعمال شود. همچنین برای آزمون حضوری دانشگاه آزاد هم پیشنهادی عرضه کردیم که این آزمون به صورت غیر حضوری برگزار گردد و یا حداقل با عنایت به شرایط تهران به تعویق بیافتد.
وی افزود: برخی در مورد تغییر وضعیت تهران به رنگ آبی سوالاتی را مطرح می کنند اما باید بگویم تهران کماکان زرد تلقی می شود و نباید بگونه ای عمل کرد که مردم به سمت عادی نگاری بیماری کرونا حرکت کنند. بطور قطع تغییر وضعیت تهران باید توسط ستاد ملی کرونا اعلام گردد و برای این مورد باید تا آخر هفته جاری صبر کنید.
زالی اظهار داشت: هم اکنون رعایت فاصله گذاری اجتماعی در تهران به ۷۴ درصد رسیده و نسبت به هفته های گذشته رو به کاهش است. کماکان حمل و نقل عمومی تهران بعنوان یک پاشنه آشیل به حساب می آید و در این شرایط در هفته گذشته، شاهد افزایش تعداد مسافران در مترو به بیشتر از یک میلیون نفر بوده ایم. در همه این موارد سرنخ های جدیدی در استان تهران از خیز جدیدی بیماری مشاهده می شود بنابراین باید نسبت به بحث عادی نگاری و خطر آن بسیار حساس باشیم. در هفته گذشته در کل کشور بیشتر از ۲۴ درصد رشد در ترددهای شهری داشتیم که بسیار نگران کننده است. از طرفی باید نسبت به ویروس هایی که در مناطق مختلف اقلیمی کشور و با عنایت به سطح ایمنی افراد در مناطق مختلف کشور امکان خیزهای مختلف را فراهم می آورد بسیار حساس باشیم و با دقت عمل نماییم.
منبع:

1399/11/07
13:16:00
0.0 / 5
1145
تگهای خبر: بیمار , بیماری , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی