رئیس مركز تحقیقات ویروس شناسی عنوان كرد؛

زنگ خطر جهش های ویروس كرونا

زنگ خطر جهش های ویروس كرونا به گزارش روان ما رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: برای مقابله با ویروس های جهش یافته شاید فقط یک یا دو نوع واکسن فعلی در جهان موثر باشند.به گزارش روان ما به نقل از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علیرضا ناجی ضمن اشاره به چرخش گونه های مختلف ویروس کرونا در دنیا، اظهار نمود: در چند ماه اخیر چهار گونه متفاوت و جدید ویروس از خانواده کرونا ویروس ها در دنیا شناسایی شده است.
وی ضمن اشاره به اینکه اخیراً ژاپن یک سویه جدید از ویروس کرونا را در چهار مسافری که از برزیل وارد توکیو شده اند، شناسایی کرده است، اضافه کرد: کرونا ویروسی که اخیراً دیده شده با مدل هایی که در انگلیس و آفریقا شناسایی شده متمایز است.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خاطرنشان کرد: تابحال مشخص شده انواع جدید کرونا ویروس های انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی نسبت به سویه های شناسایی شده در اوایل همه گیری قابلیت شیوع و گسترش بیشتری دارند.
وی با اشاره به اینکه گونه های مختلف کرونا خاستگاه خانوادگی و خویشاوندی به غیر از یکدیگر دارند اظهار نمود: امکان دارد این گونه های جدید جهش های مشترکی داشته باشند ولی هر کدام جهش های خاص و ویژه خویش را هم دارند.
استاد تمام ویروس شناسی پزشکی تصریح کرد: مهم ترین نوع ویروس جهش یافته کرونا ۵۰۱.V۲ نام دارد، این ویروس برای اولین بار ماه اکتبر در آفریقای جنوبی شناسایی شد و بعد از آن به چند کشور دیگر همچون بریتانیا و فرانسه منتقل شد، قابلیت انتشار بسیار بالا و عفونت زایی بیشتر همچون خصوصیت های این گونه جدید است.
وی در ادامه ضمن اشاره به گونه جهش یافته ۵۰۱.v۱ ویروس کرونا که حالا VOC ۲۰۲۰۱۲/۰۱ نامیده می شود هم توضیح داد: این گونه جهش یافته هم بعد از شناسایی در جنوب انگلیس به سرعت در سرتاسر انگلستان گسترش یافت و الان در بیشتر از ۶۰ کشور سراسر جهان همچون ایران شناسایی شده، قابلیت انتشار بسیار بالا هم یکی از مهم ترین خصوصیت های این واریانت است.
ناجی با تکیه بر اینکه به نظر می آید ویروس جهش یافته بریتانیایی بیماری زایی وخیم تری را بوجود آورده تصریح کرد: بیماری زایی در این گونه جدید ویروس کرونا خصوصاً در گروه های سنی پایین تر افزوده شده است به شکلی که در ایران هم موج جدیدی از بیماری در جوان ترها و افراد زیر ۲۰ سال مشاهده می شود.
گونه جهش یافته کرونای آفریقای جنوبی یکی دیگر از مواردی بود که وی به آن اشاره نمود و اظهار داشت: به صورت کلی موج دوم کرونا در دنیا به این واریانت مربوط می شود به شکلی که علاوه بر تغییراتی که در موتاسیون ۵۰۱.v۱ این گونه ایجاد شده، دو متاسیون دیگر هم در ژن اسپایک این ویروس تغییر کرده، که نتیجه مطالعات اولیه در مورد نوع جهش یافته ویروس کرونا در آفریقای جنوبی نشان داده است این گونه از نوع شناخته شده سایر ویروس های کرونا مسری تر است.
ناجی، مهم ترین تفاوت ژنتیکی کرونای آفریقای جنوبی با بریتانیایی را حذفی در موقعیت ۶۹ و ۷۰ ویروس بریتانیایی عنوان نمود و اضافه کرد: در ویروس جهش یافته آفریقای جنوبی این حذف ها در پس زمینه ژن اسپایک ویروس دیده نمی گردد.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مهم ترین نگرانی جامعه علمی و محققان را میزان اثرگذاری واکسن های مقابله با کرونا ذکر کرد و اخطار داد: جهش های کرونا می تواند برنامه های واکسیناسیون را تحت تاثیر قرار داده و شرایط را پیچیده تر کند.
وی ضمن اشاره به اینکه تحقیقات جدید نشان داده است برای مقابله با ویروس کرونای جهش یافته آفریقای جنوبی شاید یک یا دو نوع واکسن فعلی در جهان که کفایت ایمنی زایی بالایی دارند مؤثر باشند و نیاز مبرمی به طراحی و تولید واکسن های جدیدتر وجود دارد توضیح داد: به قول پژوهشگران، بقیه واکسن ها که کفایت ایمنی زایی پایینی دارند نمی توانند به سادگی در مقابل جهش های این ویروس مقاومت لازم را در بدن افراد ایجاد کنند چون که جهش های نوع جدید ویروس کووید، معروف به ۵۰۱Y.v۲ یا B۱۳۵۱، مقاومت بسیار بالاتری نسبت به انواع غیر جهش یافته ویروس کرونا در مقابل آنتی بادی و پادتن ها خنثی کننده دارد.
ناجی در ادامه از جهش تازه کرونا در بیمارستانی در باواریای آلمان اطلاع داد و اضافه کرد: این سویه جدید با کمک تست های کرونایی روی بیماران شناسایی شد و متخصصان در حال تحقیق و مطالعه درباره این گونه جدید و به دنبال آن اثرگذاری و مقاومت ژنتیکی واکسن ها در مقابل آن هستند.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه نگرانی درباره جهش های سویه های مختلف کرونا همچنان وجود دارد تصریح کرد: کشف و شناسایی چندین گونه جهش یافته کرونا همچون انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی، در جامعه بین المللی موجی از بیم و نگرانی را درباره قدرت سرایت بیشتر و ابهاماتی پیرامون اثربخشی واکسن های ساخته شده در مقابل این گونه های جدید این ویروس، برانگیخته است.
ناجی ضمن اشاره به اینکه کاهش مقاومت پادتن ها مستقیماً اثربخشی واکسن ها را می کاهد تصریح کرد: هم اکنون شرکتهای دارویی و واکسن سازی تحقیقات گسترده ای را در این عرصه شروع کرده اند. شرکت مدرنا با انجام آزمایشات لازم به این نتیجه رسیده است که واکسن آنها کفایت ۸۹ درصدی در مقابل واریانت های جدید بریتانیایی را دارد. اما به علت هشدارهای انجمن های علمی در خصوص شواهد کاهش ۶ الی ۸ برابری عملکرد برخی از آنتی بادی های خنثی کننده در مقابل سویه جدید آفریقای جنوبی، دست به طراحی واکسن جدیدی بر ضد واریانت های جدید زده که هم اکنون در حال انجام کارآزمایی بالینی آن به روش های کوتاه مدت و دراز مدت هستند. از طرفی میزان اثر بخشی واکسن های جانسون – جانسون و آسترازنکا-آکسفورد در آفریقای جنوبی در مقابل واریانت آفریقای جنوبی با کسب اطلاعات در میان جمعیتی بالغ بر ۴۰ هزار نفر در آفریقای جنوبی که قبلاً در کارآزمایی بالینی این ۲ کمپانی شرکت کرده بودند هم شروع شده است و اطلاعات آن در چند روز آینده به اطلاع عموم خواهد رسید.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با بیان این مطلب که نتیجه تحقیقات گواه این مهم می باشد که ایمنی جمعی ناشی از عفونت طبیعی کرونا نمی تواند تضمینی برای کاهش بار بیماری باشد تصریح کرد: به صورت مثال به رغم همه گیری ۷۶ درصدی کرونا در شهر مأنوس ایالت آمازون برزیل باز هم ویروس کووید ۱۹ به صورت لجام گسیخته ای در این کشور در حال چرخش است و همچنان قربانی می گیرد.
وی با اشاره به اینکه با عفونت طبیعی نمی توان جامعه را در مقابل کرونا ایمن کرد اضافه کرد: سویه ها و جهش های شناسایی شده جدید کرونا در دنیا بر این مهم تاکید دارد که نمی توان به عفونت های طبیعی و به دنبال آن ایمنی در مقابل کرونا دل خوش کرد.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اظهار داشت: در واقع تمامی یافته ها درباره کرونا این مورد را گوشزد می کند که باید دولت ها و مردم اهتمام بیشتری به شروع برنامه واکسیناسیون و توجه بیشتر به موارد کنترلی و رعایت پروتکل ها داشته باشند.
وی با اشاره به اینکه رسیدن جامعه به کاهش موارد ابتلاء و به دنبال آن افول موارد مرگ و میر به دنبال عفونت های طبیعی سرابی بیش نیست برنامه ریزی برای اجرای طرح واکسیناسیون عمومی را خواهان شد.
ناجی اظهار داشت: چرخش و تغییرات جدیدی که در ساختار ژنتیکی کرونا ایجاد می شود مهر تأییدی به این فرضیه است که به هر میزان اجازه دهیم ویروس کووید ۱۹ در جمعیت بیشتری در گردش باشد به همان میزان فرصت بیشتری برای تغییر در طبیعت خواهد داشت.
وی خاطرنشان کرد: بیماری زایی بیشتر و جولان کرونا می تواند برنامه های درمانی و واکسیناسیون ما را بیشتر از پیش تحت تاثیر قرار دهد.
ناجی با اشاره به اینکه مراجع ذی صلاح بهداشتی، دولت ها و کشورها باید اهتمام بیشتری به تقویت زیرساخت های حرفه ای بهداشت داشته باشند تصریح کرد: این اهتمام دو جنبه دارد که یک بخش آن مردم هستند که باید با رعایت بهداشت فردی و اجتماعی و عمل به سفارش ها و از سوی دیگر ایجاد فضای مناسب در اجرای بهداشت اجتماعی توسط دولت، فرصت چرخش کرونا در جامعه کاهش دهند.
وی توجه به برنامه های درمانی، افزایش حداکثری میزان تست های اختصاصی کرونا، ایزولاسیون، شناسایی و قرنطینه کردن مبتلایان به کرونا و موارد تماس آنها را راهکار مناسبی برای کاهش بار بیماری در جامعه ذکر کرد و اضافه کرد: باید به دنبال درمان های مؤثرتر و همینطور برنامه های مشخصی برای شناسایی و کنترل تردد مبتلایان به کووید ۱۹ در دستور کار باشد.
ناجی، شروع برنامه واکسیناسیون در سریع ترین زمان ممکن را برای کاهش آمار مبتلایان خواهان شد و اضافه کرد: هر چند امکان دارد اطلاعات درستی درباره پایداری واکسن ها و ایمنی حاصل از آن نداشته باشیم اما با عنایت به امنیت و کم خطر بودن واکسن ها در مقایسه با عفونت های طبیعی ناشی از کرونا، همچنان اجرای برنامه واکسیناسیون یکی از مهم ترین مواردی است که می تواند ایمنی در مقابل کرونا را در بالاترین سطح محقق کند.
رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با تکیه بر اینکه اگر چنانچه روش های کنترلی با اهتمام بیشتر اعمال شود، چرخش ویروس به میزان قابل توجهی کاهش خواهد یافت اظهار داشت: تنها اقدامات پیشگیرانه می تواند مجال تغییرات ویروس ها را کم کند.
وی ضمن اشاره به اینکه واریانت های مختلف کووید ۱۹ در کشورهایی شناسایی شده که ویروس آزادانه در حال چرخش است، تصریح کرد: مقایسه آمارهای ابتلاء به کرونا در کشورهایی نظیر انگلستان، برزیل، آفریقا و آلمان زنگ خطر جهش ویروسی خارج از کنترل را به صدا در می آورد.


منبع:

1399/11/12
13:43:11
0.0 / 5
972
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی