فرمانده عملیات مقابله با كرونا در تهران:

رنگ بندی شهرها برمبنای ویروس جهش یافته تغییر كند

رنگ بندی شهرها برمبنای ویروس جهش یافته تغییر كند فرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، نسبت به چرخش انواع سویه های ویروس کرونا در کشور با سفرهای نوروزی و همین طور خطر شکل گیری موج جدید این بیماری در هفته سوم فروردین ماه و با بازگشت مسافران نوروزی هشدار داد.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به کاهش رعایت پروتکلهای بهداشتی در کشور، در پاسخ به سوالی در زمینه لطمه شناسی این مساله اظهار داشت: در تمام بیماریها زمانی که بیماری پروسه فرسایشی می گیرد، با سندروم اجتماعی خستگی روبرو می شویم. بدین سبب رسانه ها و مجموعه سیاست گذاران باید هنر آنرا داشته باشند که با ارتقای تاب آوری جامعه این مساله را جبران کنند.
خلاء پوشش حمایتی موثر از اقشار لطمه پذیر در بحران کرونا وی افزود: نکته بعدی بحث مشکلات اقتصادی مردم است؛به طوری که مجموعه حمایت های اعمالی در زمینه جبران اختلالات کسب وکار خصوصاً در زمینه کسب وکار خرد و فاقد شناسنامه به شکلی که باید، انجام نشده است و حمایت ها قلیل بوده است. حتی برخی مغازه ها هم که باز هستند، رونقی ندارند. به همین دلیل نارضایتی می تواند نافرمانی در رعایت پروتکل ها را به همراه داشته باشد و ممکنست فرد با نزدن ماسک، نافرمانی خودرا نشان دهد. در مجموع نقاط خلاء فراوانی در پوشش حمایتی اقشار فرودست و لطمه پذیر در بحث بحران کرونا وجود دارد.
هنوز هم برخی افراد توان خرید ماسک ندارندفرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: در همین راستا هنوز افرادی هستند که توان خرید ماسک ندارند. در تهران ۲۰ هزار نفر بوسیله دستفروشی تامین معیشت می کنند؛ این آمار، آمار رسمی دستفروشی است، آمار شناور خیلی بیشتر از اینهاست.
وی با طرح این سوال که چرا در کشورهایی مانند سنگاپور، تایوان، ویتنام و کره جنوبی با موفقیت عمل شده است، اضافه کرد: سرمایه اجتماعی انباشته شده در این کشورها پیش از کرونا بسیار مستحکم و قوی بوده و پس از کرونا این سرمایه اجتماعی به کمک آمده است و بدین سان همه مردم به تبعیت از دولت قرار گرفته اند. در این لطمه شناسی ما باید ببینیم که در کجاها سرمایه اجتماعی مان لطمه خورده است.
چالش سطح بالای تناقض در گفتار فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران افزود: موضوع دیگر سطح بالای تناقض در گفتار است. همانند آنچه که در بازگشایی مدارس در مهر و بهمن ماه شاهد بودیم. حالا نیز اندکی به انتها سال باقی مانده است اما هنوز تکلیف سفرهای نوروزی به صراحت معین نیست. در اپیدمی ها ممکنست نامهربانی وجود داشته باشد اما اساسا این مساله برای نجات جان آدم هاست. در جایی که منافع اجتماعی اقتضا می کند و در مقابل آن اکراه عمومی وجود دارد، باید دید مصلحت عمومی چیست.
با تسامح برخورد شود، جان مردم به خطر می افتدوی در این زمینه افزود: همه جای دنیا نسبت به محدودیتها معترض هستند؛ اسپانیا، هلند، ایالات متحده آمریکا و... همه مردم دنیا خسته شده اند و این مساله تنها مختص ایران نیست. اما اگر بخواهیم با تسامح برخورد نماییم، جان مردم به خطر می افتد.
زالی درباره سفرهای نوروزی نیز اظهار داشت: با فرض اینکه حالا ویروس جهش یافته با سناریوی فعلی وجود نداشت، آن زمان طبیعتا نظر ما این بود که باتوجه به آنکه از اول آذرماه روند بیماری کاهش بوده و در دو هفته اول اسفند هم افزایش چشم گیر در موارد مراجعه، بستری و مرگ و میر بیماری نداشتیم، می توان با آزادی عمل بیشتری اجازه فرآیندهای تفننی را در قالب سفرهای نوروزی داد. اما متاسفانه وجود ویروس چموش، خشن، تهاجمی و بی رحمی به نام واریانت جهش یافته (انگلیسی)، سناریوی دیگری را رقم زده است.
خطر شکل گیری موج جدید کرونا در تهران با بازگشت مسافران نوروزیوی در ادامه با اعلان اینکه در نوروز بی شک بالاترین نرخ سفر را در تهران و با اختلاف زیاد از سایر استانها، خواهیم داشت، اضافه کرد: به دنبال اقدامات انجام شده در ضمن ماه های گذشته و غربالگری های صورت گرفته، توانسته ایم بیماری را در تهران کنترل نماییم. حال مسافران در مسافرت به شهرهای مختلف، در معرض انواع سویه ها با شدتهای مختلف ویروس قرار می گیرند. هفته سوم فروردین هم مسافران بازمی گردند و مانند آنست که با شبیخون ویروس مواجه شویم. بدین سبب می توان پیش بینی نمود که در هفته سوم فروردین با بازگشت مسافران در استان تهران با امواج بیماری مواجه خواهیم شد و البته تقارن آن هم با شروع کسب وکار مردم است. به همین دلیل ممکنست در زمانی که مردم انتظار بازگشت اقتصاد و رونق کسب وکار را دارند، شاید لازم باشد که در کسب وکار دخالت نماییم و محدودیت ایجاد شود.
بهبودیافتگان کرونا نسبت به ویروس جهش یافته مصون نیستندزالی با اشاره به وجود و چرخش دو ویروس کلاسیک (ووهان) و جهش یافته انگلیسی در کشور اظهار داشت: برخی از مردم به دنبال مبتلاشدن به نوع قبلی ویروس (ووهان) در موجهای قبلی این بیماری، نسبت به آن مصونیت یافتند اما این افراد امروز مقابل ویروس جهش یافته مصون نیستند و مبتلا می شوند. ویروس جهش یافته می تواند مصونیت نسبی برخی افراد را در که سه موج قبلی مبتلا شده اند را درهم شکند.
قدرت بیماری زایی و مرگ و میر ویروس جهش یافته کروناوی افزود: از جانب دیگر این ویروس جهش یافته قدرت سرایت بالاتری دارد. بطوریکه هر فرد ناقل در ویروس کلاسیک ووهان می توانست 1.2 نفر را مبتلا کند اما این رقم در ویروس انگلیسی 2.3 است. بدین سان به تدریج خوشه های جدید ویروس در تهران شکل می گیرد و با تلفیق آنها طغیان جدیدی شکل می گیرد. همین طور ویروس جهش یافته مرگ و میر بالاتری به وجود می آورد و مطالعات ما در تهران نیز همین موضوع را نشان میدهد.
فرمانده عملیات مقابله با کرونا در تهران اظهار داشت: بدین سبب مردم در زمانی می خواهند بار سفر نوروزی ببندند که مکانیسم و پدیده جدیدتری از ویروس اتفاق افتاده است. دراین زمینه ارزش زمان و مداخله گاهی در ثانیه است.
رنگ بندی شهرها برمبنای ویروس جهش یافته تغییر کندزالی همین طور درباره رنگ بندی شهرها اظهار داشت: تمام رنگ بندیهای صورت گرفته بر طبق سناریوی ویروس کلاسیک است و این رنگ بندیها در ویروس جهش یافته باید تغییر کند.
نگران چرخش ویروس با سفرهای نوروزی هستیمخطر بروز سویه های جدید و جهش یافته بومی در ایرانوی اشاره کرد: واقعا نگرانیم که سفرهای نوروزی نکته ای شود برای چرخش بیماری در کشور. از طرفی پس از گذشت یک سال از بیماری کرونا، همه شهرستانهای کشور در معرض خطر جدیدی هستند؛ آن هم بروز سویه های مقاوم جدید و جهش یافته داخلی و بومی است. اتفاقی که در آفریقا، برزیل، کالیفرنیا و... افتاد چرا نباید در تهران و ایران افتد؟
نظر وزیر بهداشت درباره سفرها، کارشناسی و به صلاح مردم استزالی در پاسخ به ایسنا درباره نظر مشخص ستاد مقابله با کرونا تهران درباره سفرهای نوروزی اظهار داشت: نظر ما تایید نظر کارشناسی وزیر بهداشت است. نظر وزیر بهداشت کاملا بر صلاحدید مردم، مطابق با آخرین تغییرات اپیدمی بیماری در کشور، آخرین یافته های ناشی از ویروس جهش یافته و بحث نگرانی از اختلاط بین شهرستانی سویه های جدید و در کمین بودن بروز سویه های جدید جهش درون زا در کشور است.1399/12/21
00:53:57
0.0 / 5
716
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی