نتایج مطالعه روی چند واكسن كرونا

نتایج مطالعه روی چند واكسن كرونا مشاور وزیر بهداشت نتایج مطالعات در حال انجام بر روی چند واکسن کرونا را اعلام نمود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر جمشیدی در نشستی با خبرنگاران در حاشیه مراسم آغاز مطالعات بالینی فاز ۲ و ۳ واکسن کووایران برکت با اشاره به اینکه خداوند را شاکریم که به همت دانشمندان جوان، مشارکت داوطلبین و حمایت گسترده ستاد اجرایی فرمان امام فاز اول مطالعات بالینی واکسن کووایران برکت با موفقیت سپری شد اظهار داشت: از امروز فاز دو و سوم کارآزمایی بالینی شروع شده است.

وی ادامه داد: اما علاوه بر واکسن پلت فرم غیرفعالی که حالا فاز دو و سه آنرا شروع می نماییم، در ستاد اجرایی همزمان فرایند تولید واکسن را جلو بردیم و پس از ۸۳ روز حدود ۸۳ درصد از فاز آماده سازی ساختمان در بخش صنعتی پیش رفته و سایت تولید در بخش نیمه صنعتی هم کاملا آماده است و تولید از امروز شروع شده است.

جمشیدی با اشاره به اینکه تجهیزات در سایت تولید صنعتی در حال نصب است و امیدوار هستیم در زمانبندی مشخص شده کار را عملیاتی نماییم اظهار داشت: کار در بخش نرم افزاری و تحقیق و توسعه خیلی خوب پیش می رود. ازاین رو در مجموع درباره واکسنی که امروز شاهد فاز ۲ و ۳ آن هستیم هم در بخش تولید و هم در بخش تحقیق و توسعه کار خوب پیش می رود.

مشاور وزیر بهداشت اضافه کرد: کار دیگری که در ستاد صورت گرفت تولید واکسن «دی ان ای» است که تکنولوژی بسیار پیشرفته ای دارد. مراحل تحقیقاتی واکسن دی ان ای روی حیوان انجام شده و نتایج خوبی داشته و خوشبختانه پروژه ای که چهار سال قبل برای تولید واکسن آغاز کرده بودیم امروز دقیقا با واکسن دی ان ای هماهنگ شده است و تا آخر فروردین امکان تولید دهها هزار دوز واحد واکسن دی ان ای وجود دارد.

وی افزود: پروپوزال واکسن دی ان ای را به سازمان غذا و دارو ارسال کرده ایم. درباره واکسن «ام آر ان ای» که همان واکسنی است که فایزر آمریکا هم دارد می سازد خوب جلو رفته ایم و روی حیوان خیلی خوب جواب داده است و پروپوزال تست انسانی اش را به سازمان غذا و دارو عرضه کرده ایم و امید است تایید و کار شروع شود.

جمشیدی با اشاره به اینکه نهایتا یک کار خوب دیگری در کشور ما صورت گرفت که تهیه واکسن از سلول مزانشیم است اظهار داشت: این کار در دنیا کمتر انجام شده اما چون در ایران تجربه خوبی روی سلول درمانی داشتیم این پروژه را هم روی موش و هم میمون انجام دادیم که نتایج خوبی داشته و امید است بتوانیم این کار جدید را هم انجام دهیم.

مشاور وزیر بهداشت اضافه کرد: نگرانی درباره این نوع واکسن این بود که هسته سلول بعدا مشکلاتی را روی بدن ایجاد نماید که با یک متدلوژی خوب هسته سلول ها از بین رفت و «پروتئین اس» روی این سلول ها بیان شد که در حقیقت مشخصه ویروس کروناست و امیدوار هستیم مسیر جدیدی روی بشر باز کند.

جمشیدی اضافه کرد: در نظرسنجی ها ۷۵ درصد مردم گفته اند آماده تزریق واکسن کووایران برکت هستند و این اعتماد دارد بیشتر می شود.

به قول وی تا کنون یک میلیون و ۳۰۰ هزار دوز واکسن خارجی وارد ایران شده و این روند ادامه خواهد یافت.

منبع:

1399/12/25
22:43:33
0.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی