درمان آلزایمر با نور و اكسیژن

درمان آلزایمر با نور و اكسیژن خراسان رضوی تحقیقات در مورد علت مبتلا شدن به آلزایمر و چگونگی درمان آن شامل چندین مورد احتمالی است، اما یکی از علل آن که به صورت مداوم بررسی می شود پلاک های مغزی است که نقشی اساسی در پیشبرد بیماری دارد و محققان در حال بررسی روش هایی برای از بین بردن این پلاک ها یا پیشگیری از تشکیل آنها هستند و هم اکنون، دانشمندان دانشگاه توکیو با اتم های تزریقی و اکسیژن دار که با نور مادون قرمز فعال می شوند، رویکرد جدیدی برای درمان عرضه کرده اند.


به نقل از نیوز، پلاک های مغزی از تجمع غیرطبیعی پروتئین آمیلوئید تشکیل می شوند و بسیاری این مورد را علت اصلی صدمه شناختی بیماری آلزایمر می دانند. خیلی از داروها برای هدف قرار دادن پلاک ها طراحی شده اند که برخی برای پاکسازی پروتئین های آمیلوئید از آنتی بادی استفاده می نمایند و برخی دیگر برای درمان سکته مغزی کاربرد دارند.
محققان دانشگاه توکیو اظهار کردند: با وجود تلاشهای گسترده، خیلی از درمان های امیدوارکننده در آزمایش های مرحله پایانی انسانی موثر نبودند بنابراین خیلی از افراد، مقابله با آمیلوئید در مغز را یک کار پرارزش می دانند.
این گروه، مولکول کوچکی را بعنوان کاتالیزور تولید کرده اند. این مولکول حاوی اتم های اکسیژن است و می تواند تغییردهنده پیوندهای شیمیایی باشد که مولکول ها را در کنار هم نگه می دارد و برای هدف قرار دادن ساختار چین خورده آمیلوئید و از بین بردن پلاک ها طراحی شده است. این مولکول تا زمانی که توسط نور نزدیک به مادون قرمز فعال نشود، بی اثر است.
محققان توانستند آمیلوئید را جدا و در سلول های ایمنی مغز، معروف به میکروگلیا پیشرفت کرده و آشفتگی و ضایعات را پاک کنند و سلول های سالم باقی بمانند.
این روش در موش های زنده مبتلا به آلزایمر مورد مطالعه قرار گرفت، دانشمندان در این آزمایش از تزریق مستقیم مولکول به مغز جوندگان و یک کاوشگر برای تابش نور به مغز آنها طی یک هفته به مدت روزانه نیم ساعت استفاده کردند. سپس بافت مغز آنها از راه تجزیه وتحلیل شیمیایی مورد بررسی قرار گرفت و کاهش قابل توجهی در پروتئین آمیلوئید مشاهده شد. در بخشی از آزمایش های جداگانه روی سلول های موش رشدیافته در یک ظرف آزمایشگاهی، مشخص شد که میکروگلیا در حال غرق کردن و تجزیه آمیلوئید آمیخته با اکسیژن است.
دانشمندان همینطور با عنایت به تغییر یک روزه تکنیک خود به بیماران انسانی، آزمایش های دیگری را بر روی مغز اهدایی بیماران آلزایمر انجام دادند که نتایج امیدوارکننده ای به همراه داشت. آنان متذکر شدند که یکی از مشکلاتی که هنوز باید برطرف شود، تصفیه طراحی کاتالیزور با هدف گیری تابش نور خارج از جمجمه است.
نتایج این تحقیق در نشریه Brain منتشرشده است.
منبع:

1400/01/25
12:10:06
5.0 / 5
521
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , دارو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی