فروردین سخت كرونائی در فارس

فروردین سخت كرونائی در فارس فارس به استناد آخرین گزارش آماری که هفته دوم اردیبهشت از طرف کمیته اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز درباب وضعیت کروناویروس در استان فارس انتشار یافته است؛ نوروز امسال، شهروندان شیرازی و فارسی، میزبانانی میهمان نواز برای کرونا بودند.


بر طبق گزارش کمیته اپیدمیولوژی ستاد مدیریت بیماری کرونای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سرعت شیوع، نرخ سرایت و میزان مرگ و میر کووید-19 در چهارمین موج، بسیار سنگین تر از موج های قبلی بود، موجی که هنوز ادامه دارد.
کرونا راضی از میهمان نوازی شیرازی ها
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، نخستین نمودار مد نظر در گزارش اپیدمیولوژی شیوع ویروس کرونا در فارس، بررسی نرخ سرایت یا عدد R است، شاخصی برای اندازه گیری سرعت انتقال ویروس در جامعه،
این شاخص هرچه در یک منطقه بالاتر باشد، یعنی در آن منطقه ویروس سریعتر توسعه می یابد. هرچند واضح است، این شاخص، واحد اندازه گیری ندارد و تنها یک شاخص است؛ شاخصی که بر طبق الگوهای مشخص ریاضی به دست می آید.
به استناد این گزارش، عدد R در استان فارس، ابتدای سال کمتر از یک بود ولی در انتهای نخستین ماه سال 1400 این شاخص به 2.64 رسیده که می تواند بازگو کننده وضعیت باشد.
بر اساس گزارش، در ۱۰ روز آخر فرودین، هر روز بیشتر از ۲۲۰۰ مورد ابتلای جدید در استان فارس شناسایی شدند. دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اهمیت ترین دلیل این افزایش موارد مبتلاشدن را انتقال انفجاری بیماری در وضعیت ازدحام در محیط سربسته می داند. به عبارت ساده یعنی لیدیز اند جنتلمنز، در مکان های بسته ازدحام نکنید لطفا!
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، باید توجه داشت که در مباحث آماری، خیلی اوقات اعداد در ازای هر صد هزار نفر ذکر می شوند. این یک مفهوم پیچیده نیست و در خیلی از آمارهای اجتماعی از آن استفاده می شود. برای مثال اگر یک جایی سی میلیون نفر جمعیت دارد، و پنجاه هزار نفر در آن به کرونا مبتلا شوند، می گوییم در آن ناحیه ۱۵۰۰ نفر به در هر صد هزار نفر به کرونا مبتلا شده اند.
در گزارش کمیته اپیدمیولوژی علوم پزشکی شیراز نیز مقادیر مبتلاشدن به کرونا، و مرگ بر اثر آن در استان فارس و کل کشور (نه میانگین کشوری) با یکدیگر مقایسه شده و میزان بروز بیماری کرونا در استان فارس در هر صدهزار نفر، از ایران بیشتر برآورد شده است.
"در تاریخ ۳۱ فروردین که طبق اعلام وزارت بهداشت ۲۵۴۹۲ مورد جدید کرونا شناسایی شدند، با یک حساب سرانگشتی پی می بریم که آن روز میزان بروز کرونا در هر صد هزار 31.89 و در فارس 41.78 بوده، یعنی ویروس کرونا در فارس سریعتر از سایر نقاط کشور، مردم را مبتلا کرده است.
به استناد این گزارش، در تیر و مرداد ۹۹، درحالی که کرونا در ایران وضعیتی ثابت داشت و رشدی در آمار مبتلایان دیده نمی شد، میزان ابتلای اهالی استان فارس به ناگاه بالا رفت! همین طور در آبان با وجود افزایش کلی درصد مبتلایان در کشور و شروع موج سوم کرونا، این میزان در فارس بسیار بالاتر از کل کشور نرخ صعودی داشت.
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، علوم پزشکی شیراز هیچ وقت ارزیابی کارشناسانه در این خصوص ارائه نکرده و بیشتر به انتقال آمار بسنده کرده است، اما شاید یکی از دلیلهای شرایط ویژه فارس در موضوع شیوع کروناویروس، سفرهای زیاد اهالی استان های مجاور به شیراز، برای مراجعه به پزشک و دسترسی به خدمات درمانی، باشد. سفرهایی که با اوج گیری موج های کرونا متوقف نمی گردد و بسیاری حتی برای گرفتن خدمات درمانی غیراورژانسی، نظیر جراحی های زیبایی از اقصی نقاط ایران و کشورهای همسایه، به فارس و شیراز سفر می کنند.
برپایه گزارش اپیدمیولوژیک ارائه شده، آمار مرگ و ابتلا، هر دو بلافاصله بعد از اتمام تعطیلات عید افزایش یافتند و میزان این افزایش در فارس، در هر دو مورد، بیشتر از کشور بود. هرچند که در کل از شروع شروع پاندمی کرونا در ایران تا آخر فرودین امسال، درصد کشندگی کرونا در فارس، کمتر از کل کشور بوده است. در فارس از هر هزار بیمار کرونائی ۱۷ نفر جان باخته اند، و در ایران ۳۰ نفر! پس معلوم می شود تجهیزات پزشکی در این استان، وضعیت بهتری نسبت به بیشتر نقاط دیگر کشور دارند.
باید به این نکته اذعان داشت که آمار و تحلیل های آماری نشان دهنده آنست که میزان مرگ بر اثر مبتلاشدن به کرونا در استان فارس به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت، از کل کشور بالاتر است و در حالی که این شاخص برای کشور عدد 7.42 نفر در هر یک میلیون نفر را نشان می دهد، این عدد 4.86 نفر به ازای یک میلیون نفر بوده است.1400/02/10
13:39:01
5.0 / 5
458
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی