سندرم انگشت پای آبی چیست؟

سندرم انگشت پای آبی چیست؟ به گزارش روان ما سندرم انگشت آبی عارضه ای است که بر اثر انسداد رگ های خونی کوچک پا ایجاد می شود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، این عارضه سبب کاهش جریان خون در بافت شده و با عنوان ایسکمی شناخته می شود.
بر اثر این بیماری، امکان دارد انگشتان پا رنگ آبی به خود بگیرند. این تغییر رنگ اغلب شبیه به نخ هایی است که در زیر پوست قرار دارند. امکان دارد یک یا چند انگشت پا تحت تأثیر قرار بگیرند و همینطور امکان دارد در قسمت بالاتر از پا رخ دهد.
سندرم انگشت پای آبی امکان دارد دردناک باشد و در صورت عدم درمان، پوست ترک برداشته و زخم ایجاد شود. اغلب این بیماری با بیماری های قلبی عروقی مرتبط می باشد.
چندین عامل همچون افزایش سطح کلسترول، دیابت نوع دو و فشار خون بالا منجر به تجمع پلاک در عروق می شود. تکه های ریزی از بقایای این پلاک ها می تواند از راه گردش خون جابجا شده و سبب انسداد در اندام تحتانی شوند. همینطور این عارضه با دیگر مشکلات قلبی یا جراحی همراه می باشد که منجر به تشکیل لخته های خون در رگ ها می شود. تکه های این لخته ها هم می توانند از هم جدا شده و مجدد سبب انسداد شود.
همینطور امکان دارد این عارضه با تعدادی بیماری نادر سیستم ایمنی که سبب لخته شدن خون می شوند، ارتباط داشته باشد یا یک عارضه جانبی در ارتباط با مصرف داروهای خاص همچون وارفارین باشد، گرچه این موارد نادر است.
به گزارش روان ما به نقل از روزنامه دیلی میل، در صورتی که وضعیت بیماری تشدید شود و بافت برای مدت قابل توجهی از اکسیژن بی بهره باشد، صدمه جبران ناپذیری ایجاد می شود و می تواند به گانگرن (قانقاریا) یا سیاه مردگی منجر شود.1400/02/27
09:53:09
5.0 / 5
528
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پوست , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی