شیوع آنفلوآنزای مرغی با بیماری زایی بالا در 46 كشور

شیوع آنفلوآنزای مرغی با بیماری زایی بالا در 46 كشور محققان اخطار دادند: شیوع آنفلوآنزای مرغی با بیماری زایی بالا در 46 کشور گزارش شده است.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، درحالیکه جهان با شیوع فزاینده کروناویروس جدید روبروست، در سال 2020 شاهد افزایش قابل توجه یک عامل بیماریزای مرگبار دیگری بوده ایم که سلامت عمومی در جهان را با تهدید مواجه کرده است.
H5N8، زیرمجموعه ویروس آنفلوآنزای مرغی با بیماری زایی بسیار بالاست که دهه ها پیش شناسایی شد. اما طی سال 2020 یک سری مواردی از شیوع H5N8 در حال ظهور و مداوم در جمعیت پرندگانِ ده ها کشور مشاهده شد که منجر به تلف شدن میلیون ها پرنده در سرتاسر جهان شده است.
محققان تاکید کردند: مناطق جغرافیایی درگیر با این نوع آنفلوآنزا به صورت پیوسته در حال گسترش است و دستکم 46 کشور شیوع آنفلوآنزای H5N8 را گزارش کرده اند.
درحالیکه بیشتر حیوانات صدمه پذیر در مقابل H5N8 انواع مختلفی از پرندگان هستند، مواردی از مبتلا شدن به این ویروس در انسان طی دوره های اخیر مشاهده شده است.
شیوع آنفلوآنزای مرغی در روسیه در دسامبر سال 2020 به ابتلای کارگران مرغداری هم منجر گردید و علایم عفونت در هفت نفر از کارکنان یک مزرعه در جنوب روسیه مشاهده شد. این نخستین بار بود که H5N8 در انسان گزارش شد.
به گزارش روان ما به نقل از ساینس الرت، باآنکه این نخستین مورد مبتلا شدن به H5N8 در انسان بود، اما نخستین مورد از مبتلا شدن در زیر گروه های در ارتباط با H5N8 و به صورت کلی ویروس های آنفلوآنزای مرغی نبوده است.
بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت (WHO) تابحال 862 مورد مبتلا شدن به H5N1 در بررسی های آزمایشگاهی همچون 455 مورد فوت گزارش شده است. این موارد در ارتباط با 17 کشور بوده که بیشتر در مصر و اندونزی مشاهده شده است.1400/03/03
21:15:47
5.0 / 5
580
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی