توضیح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن

توضیح وزارت بهداشت درباره بیماری قارچ سیاه و افراد در معرض خطر آن به گزارش روان ما رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درباره بیماری قارچ سیاه، افراد در معرض خطر آن و همینطور عدم ارتباط آن با کرونا، توضیح داد.


دکتر بهزاد امیری در گفتگو با ایسنا، درباره بیماری قارچ سیاه، اظهار داشت: عامل این بیماری یک قارچ تحت عنوان موکورمایکوزیس است و علت نام گذاری قارچ سیاه این است که در مخاط بینی سبب تغییر رنگ و صدمه بافت می شود که در نهایت منجر به ایجاد رنگ سیاه در مخاط بینی و سینوس ها می شود.
وی با تکیه بر این که بیماری قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست، اظهار نمود: این بیماری از سالهای بسیار دور وجود داشته است. این قارچ معمولا درون خاک و توده های پوسیده گیاهان و بافت مرده بعضی از حیوانات وجود دارد و از راه استنشاق (تنفس) و یا تماس پوستی در مواقعی که پوست صدمه دیده باشد، انتقال می یابد؛ اما بیشترین راه انتقال از راه تنفس است.
امیری افزود: این قارچ همواره در محیط زندگی انسان وجود دارد اما اگر سیستم ایمنی بدن انسان سالم باشد می تواند از ایجاد بیماری توسط این قارچ در بدن جلوگیری کند؛ یعنی علیرغم این که این قارچ از راه تنفس وارد بدن می شود اما در انسان هایی با سیستم ایمنی سالم بیماری به وجود نمی آید. بیماری قارچ سیاه یک عفونت فرصت طلب در میان بیمارانی است که به هر علت گرفتار نقص سیستم ایمنی بدن می شوند.
وی اظهار داشت: این بیماری بیشتر در بیماران مبتلا به دیابت کنترل نشده دیده می شود. بیماری دیابت به علل مختلف می تواند سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن شود. از دیگر افرادی که در معرض خطر قارچ سیاه قرار دارند مبتلایان به سرطان یا بیماری های بدخیمی هستند که در آنها هم سیستم ایمنی بدن تضعیف شده است. افرادی که تحت پیوند مغز استخوان یا پیوند عضو قرار می گیرند هم در معرض خطر مبتلا شدن به قارچ سیاه هستند چونکه در بیمارانی پیوندی برای جلوگیری از دفع عضو پیوند شده (از سوی بدن شخص گیرنده پیوند)، داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی تجویز می گردد، بنابراین این افراد مستعد مبتلا شدن به عفونت های فرصت طلب برای بروز عفونت هایی همچون قارچ سیاه هستند. ازاین رو بیماری عفونت با قارچ سیاه صرفاً در بیمارانی که به هر علت گرفتار تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند رویت می شود.
رئیس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اظهار داشت: از طرفی افرادی که گرفتار سوء تغذیه شدید هستند و کسانی که طولانی مدت از داروهای استروئیدی و کورتون ها استفاده می نمایند هم در معرض خطر مبتلا شدن به عفونت قارچ سیاه قرار دارند. در حال حاضر یکی از داروهایی که در فرم های شدید کووید۱۹ مورد استفاده قرار می گیرد، کورتون ها هستند تا با استفاده از آنها از التهاب و طوفان سیتوکینی که در بدن رخ می دهد جلوگیری کنند؛ تجویز دُوز بالای کورتون سبب تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود. در افرادی که بیماری دیابت دارند و به دلیل مبتلا شدن به فرم شدید کووید19 تحت درمان با کورتون قرار می گیرند بیشتر از سایر بیماران مستعد مبتلا شدن به عفونت با قارچ سیاه هستند. همینطور مبتلایان به HIV، معتادین تزریقی و کسانی که گرفتار سوختگی شدید شدند هم در خطر مبتلا شدن به قارچ سیاه قرار دارند.
وی اضافه کرد: این قارچ قرار نیست برای همه افراد سبب بیماری شود و تنها کسانی را هدف قرار می دهد که سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشند. همینطور گروه دیگری که امکان دارد به بیماری مبتلا شوند کسانی هستند که در اثر حوادث طبیعی نظیر طوفان، زلزله و یا سیل و یا حوادث ساخته دست بشر نظیر جنگ و یا انفجار گرفتار صدمه شدید پوست و بافت نرم بدن می شوند. در اثر صدمه به لایه محافظتی پوست، هاگ های قارچ به بافت صدمه دیده نفوذ می کند و امکان مبتلا شدن به فرم پوستی بیماری فراهم می شود.
امیری درباره علت بروز قارچ سیاه در هندوستان، توضیح داد: علاوه بر شیوع بسیار بالای کرونا در این کشور باید بدانیم جمعیت زیادی از آنها از سوء تغذیه هم رنج می برند و کسانی که به قارچ سیاه مبتلا شدند آنهایی بودند که مبتلا به دیابت بودند و در عین حال گرفتار کرونا هم شدند و تحت درمان با استروئید و کورتون ها قرار گرفتند و علاوه بر آن اغلب این افراد گرفتار سوء تغذیه هم بودند.
وی در ادامه با تکیه بر این که عفونت قارچ سیاه قابلیت سرایت از انسان به انسان را ندارد، اظهار نمود: شایع ترین راه انتقال استنشاق هاگ های قارچ است که در خاک یا گیاهان درحال پوسیدگی قرار دارد و راه دوم انتقال از راه تماس پوستی با قارچ است.
وی اضافه کرد: قارچ سیاه بیشتر سبب درگیری در مخاط بینی، سینوس ها، کره چشم، ریه ها و مغز می شود. اگر فردی گرفتار عفونت قارچ سیاه شود باید داروی ضد قارچ قوی به صورت تزریق داخل رگ دریافت کند و همینطور بافت های مرده و سیاه شده توسط جراح از بدن بیرون برود.
امیری درباره میزان مبتلایان به قارچ سیاه بعد از انتشار کرونا در کشور، اظهار نمود: بروز قارچ سیاه به دنبال مبتلا شدن به کرونا شایع نبوده است. این در شرایطی است که در سالهای گذشته (پیش از بروز کووید 19 در جهان) در بیماران مبتلا به دیابت مبتلا شدن به قارچ سیاه مشاهده می شده است. خوشبختانه دارو و درمان قارچ سیاه در کشور وجود دارد و اگر بموقع شناسایی شود امکان بهبودی مبتلایان وجود دارد.
وی اضافه کرد: سفارش ما به مبتلایان دیابت و سایر گروه های در معرض خطر قارچ سیاه این است که در محل های پر گرد و غبار نظیر اماکنی که درحال تخریب ساختمانی و ساخت و ساز هستند تردد نکنند تا مبادا هاگ های قارچ از راه تنفس وارد بدنشان شود و اگر مجبور به حضور در چنین مکان هایی هستند از ماسک استفاده کنند. در مواردی که احتمال ابتلای پوستی وجود دارد هم به افراد در معرض خطر سفارش می نماییم از کارهای ساختمانی، باغبانی، خاکبرداری، نظافت و جاروب اجتناب کنند و اگر ناگزیر به انجام این فعالیت ها هستند از وسایل حفاظت فردی مناسب استفاده کنند.1400/03/13
11:27:35
5.0 / 5
2807
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(2)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی