تمام آنچه باید از ضد آفتاب ها بدانید

تمام آنچه باید از ضد آفتاب ها بدانید روان ما: مرکزی نور خورشید برکات بسیاری برای انسان دارد و در حقیقت حیات انسان وابسته به نور خورشید است، این نور علاوه بر این که گرمای هوا را تضمین می نماید، اثرات آنتی میکروبیال و ضد افسردگی دارد، اما در عین حال، تابش مستقیم آن یکی از عوامل تخریب پوست است، در حقیقت این نور در تمام فصول سال می تواند لطمه های جدی به پوست رسانده و موجب بیماریهای پوستی یا حتی سرطان شود.


این لطمه ها در تابستان چند برابر می شود، پس در این فصل باید مراقبت از پوست را جدی تر گرفت و یکی از راه های مراقبت از پوست، استفاده از انواع ضدآفتاب است. کرم ضدآفتاب از پوست در مقابل اشعه مضر خورشید محافظت می کند، بر این اساس باید جزئی جدایی ناپذیر از وسایل بهداشتی مورد استفاده توسط هر فرد باشد.
استفاده از ضد آفتاب برای بعضی ها خیلی جدی است و اسکناس های فراوانی را صرف خرید انواع مختلف آن که البته اساسا خارجی و ساخت بهترین شرکت های تولیدکننده مواد آرایشی بهداشتی است می کنند و گروهی که تعدادشان چند برابر گروه قبلی است، گهگاه از ضد آفتاب استفاده می نمایند، اگر زورشان برسد ضد آفتاب گرانتر و اگر نرسد یک مدل ارزانترش را ترجیح می دهد، اما گروه سومی که تعدادشان چندین برابر دو گروه قبلی است، اصلا از ضد آفتاب یا هر پوشش دیگری برای محافظت از پوست شان استفاده نمی کنند.
در این میان متخصصان پوست و مو بر لزوم استفاده از ضد آفتاب تاکید دارند و حالا که فصل گرما فرا رسیده و خورشید با تمام توان بر ما می تابد بد نیست که از ضد آفتاب ها بعنوان یکی از با اهمیت ترین اختراعات بشر برای محافظت از پوست و البته نحوه استفاده از آنها بیشتر بدانیم، بر این اساس، پای صحبت دکتر افسانه قیومی متخصص پوست، مو و زیبایی، نشستیم.
دکتر قیومی در گفت و گو با ایسنا، اظهار نمود: نور خورشید جریان خون را افزایش داده و فشار خون را می کاهد و در خون سازی نیز نقش به سزایی دارد.
او با اعلان اینکه یکی از تاثیرات آفتاب بر بدن انسان سنتز ویتامین D است و این اتفاق در پوست صورت می گیرد، اضافه کرد: از طرفی نور خورشید اثرات نامطلوبی نیز دارد که این اثرات ناشی از وجود اشعه UV در این نور است. این اشعه از سه قسمت تشکیل شده است که شامل UVA و UVBو UVC است. خوشبختانه اشعه UVC به سبب وجود لایه اوزون به سطح زمین نمی رسد، اما UVA و UVB به سطح زمین می رسند و وارد پوست انسان می شوند.
عضو انجمن علمی پوست، مو و لیزر ایران، آمریکا و اروپا، در ادامه به اثرات کوتاه مدت و طولانی مدت اشعه نور خورشید بر پوست پرداخت و اضافه کرد: اثرات کوتاه مدت شامل کم آبی، قرمزی و آفتاب سوختگی و اثرات طولانی مدت شامل حساسیت به آفتاب، سرطان های پوست، ضخیم شدن پوست، خشکی بیش از اندازه، لک ها و چروک های پوستی است.
او بیان کرد: بر این اساس، قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید علاوه بر این که در کوتاه مدت سبب سوختگی و آفتاب سوختگی و لک های صورت می شود، در طولانی مدت موجب ایجاد سرطان های پوستی و پیری پوست خواهد شد. استفاده از ضدآفتاب ها بصورت منظم و مستمر علاوه بر محافظت از پوست در مقابل آفتاب سوختگی سبب می شود تا در طولانی مدت بتوانیم از بروز سرطان های پوستی و پیری پوست جلوگیری نماییم، البته با مصرف منظم ضدآفتاب ممکنست سطح ویتامین D در بدن کاهش پیدا کند که می توان این کمبود را مصرف مکمل ها از قبیل قرص ویتامین D جبران کرد.
ایشان سپس درباب اشعه های UVA و UVB، اظهار نمود: اشعه UVB سبب آفتاب سوختگی می شود، اما نفوذ موثری در داخل پوست ندارد و در حقیقت اثرات کوتاه مدتی که شامل آفتاب سوختگی است را در پوست انسان به وجود می آورد اما اشعه UVA نفوذ بیشتری در پوست دارد و در طولانی مدت منجر به عوارض بلندمدتی خواهد شد که شامل چروک و لک های پوستی و ایجاد سرطان های پوستی می شود.
دکتر قیومی درباب شدت اشعه UV نیز اظهار داشت: شدت اشعه UVB در ماه های گرم سال بمراتب بیشتر است پس انسان در فصل تابستان از نظر آفتاب سوختگی در معرض ریسک بیشتری قرار داشته و باید استفاده از ضدآفتاب را جدی تر بگیرد، اما شدت اشعه UVA در تمام فصول سال یکسان است پس اشعه UVAهمان قدر که در فصل بهار سبب چروک صورت می شود در زمستان نیز به همین منوال است و بنا بر این است که سفارش می شود استفاده از ضدآفتاب در تمام فصول سال صورت گیرد چونکه اشعه UVA در تمام فصول به میزان یکسان وارد پوست شده و اثرات طولانی مدتی را برجای می گذارد.

چه زمانی ضد آفتاب بزنیم؟
وی افزود: همین طور میزان شدت اشعه UVB در ساعات گرم روز بیشتر بوده و باید نکات حفاظتی را در ساعات بین ۱۰ بامداد تا چهار عصر برای جلوگیری از آفتاب سوختگی بیشتر رعایت نماییم اما شدت اشعه UVA در تمام طول روز یکسان است و به همان میزان که اشعه UVA در ابتدای بامداد وارد پوست می شود به همان میزان هم در نیمه و اختتام روز به پوست وارد شده و در نتیجه سفارش می شود که استفاده از ضدآفتاب ها در تمام طول روز صورت گیرد.
این پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی در ادامه با اشاره به این که ویتامین D با جذب اشعه UVB در بدن ایجاد می شود، اضافه کرد: اگر هر فردی دو الی سه بار در هر هفته به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه کل صورت و دست ها از آرنج به پائین را در معرض اشعه نور خورشید قرار دهد، میزان کافی از ویتامین D در بدن او ایجاد می شود. البته سنتز ویتامین D وابسته به نور خورشید نیست. از طرفی قسمتی از نیاز بدن به این ویتامین بوسیله خوراکی در غذاهایی شامل ماهی سالمون، قارچ، میوه ها، شیر و لبنیات که سرشار از این نوع ویتامین هستند، باید تامین گردد. افراد به ویژه در فصل تابستان که بیشتر از ضدآفتاب ها بهره برده و می کوشند در ساعات آفتابی کمتر در بیرون از منزل حضور داشته باشند، باید مصرف غذاهای سرشار از ویتامین D را بالا برند.

SPF چیست؟
وی درباب تاثیر ضدآفتاب ها نیز اظهار داشت: تاثیر ضدآفتاب ها بر طبق SPF یا همان "Sun Protection Factor" به مفهوم فاکتور محافظت از خورشید (نور خورشید) است که بطور معمول بر روی ضدآفتاب ها درج شده و درصد فاکتور حفاظتی ضد آفتاب در مقابل اشعه UVB در قالب عدد SPFاست بر روی ضدآفتاب ها درج می شود. وقتی بر روی ضدآفتاب عدد ۳۰ SPF ذکر شده بدان معناست که این محصول حدود ۹۶ درصد توان محافظت کنندگی در مقابل آفتاب دارد و وقتی که ۵۰ SPF ذکر شده باشد این توان حدود ۹۸ درصد خواهد بود.
او بیان کرد: فاکتور محافظتی UVA بصورت جداگانه بر روی ضدآفتاب درج می شود، برخی از ضدآفتاب ها نیز فقط SPF دارند و در مقابل UVA از پوست حفاظت نمی کنند، البته بتازگی بیشتر ضدآفتاب ها فاکتور حفاظتی UVA را نیز ذکر می کنند. اگر ضدآفتابی SPF بالای ۱۵ داشته باشد و فاکتور حفاظتی در مقابل UVA را نیز داشته باشد، در طولانی مدت موجب کاهش خطر سرطان های پوست خواهد شد و اگر SPF زیر ۱۵ یا بالای ۱۵ بوده و UVA را پوشش ندهد موجب کاهش خطر سرطان و پیری پوست نمی گردد چون UVA نقش بسیار مهمی در ریسک سزطان ها و پیری پوست دارد و باید ضدآفتابی انتخاب نمود که UVA و UVB را همزمان پوشش دهد.
دکتر قیومی در پاسخ به این پرسش که چه نوع SPF برای شهرهای ایران کافی است، اظهار داشت: بطور معمول در ایران SPF بین ۳۰ تا ۶۰ مناسب می باشد که فاکتور حفاظتی بین ۹۶ تا ۹۸ درصد را برای انسان به وجود می آورد و البته بهتر است از ضدآفتابی استفاده گردد که UVA را نیز پوشش دهد.

طریقه مصرف ضد آفتاب
وی به طریقه مصرف ضدآفتاب نیز اشاره نمود و اظهار داشت: هر فردی باید به نسبت نوع پوستی که دارد ضدآفتاب را انتخاب نماید که می توان دراین زمینه از پزشک متخصص پوست کمک گرفت. ۱۵ تا ۳۰ دقیقه پیش از خروج از منزل بهتر است که ضدآفتاب بر روی سطح پوست استفاده گردد و هر دو الی سه ساعت تمدید شود.
به گفته ی ایشان، استفاده یک بند انگشت ضدآفتاب برای پوشش پوست تمامی سطح پوست لازم است ولی بطور معمول ضدآفتاب ها به میزان لازم استفاده نمی شوند که در این صورت تاثیر SPF نصف می شود. مثلا اگر نصف بندانگشت از ضدآفتاب SPF ۳۰ استفاده شود، در حقیقت ضدآفتابی با SPF ۱۵ مورد استفاده قرار گرفته است در صورتیکه برای رساندن SPF به میزان مورد نظر و تاثیرپذیری مطلوب باید به اندازه کافی بر روی پوست قرار بگیرد.

شایع ترین فاکتور شناخته شده در بعضی کنسرهای پوستی، اشعه آفتاب است
او درباب ایجاد کنسرها یا همان سرطان های پوستی نیز اشاره کرد: مقدار سالانه اشعه UV که به پوست انسان وارد می شود با میزان سرطان های پوستی ارتباط مستقیم دارد و این میزان با افزایش سن بیشتر شده و بیشتر کنسرهای پوستی در مناطقی مشاهده می شوند که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، همچون صورت، سر، گوش و اندام فوقانی. کنسرهای پوستی بطور معمول در آقایان بیشتر از بانوان دیده می شوند و هر چقدر که سن انسان بالاتر می رود احتمال ایجاد کنسرهای پوستی بیشتر می شود. شایع ترین فاکتور شناخته شده در بعضی کنسرهای پوستی، اشعه آفتاب است و نشانگر آنست که چقدر می توان با محافظت پوست در مقابل آفتاب و استفاده منظم و مستمر از ضدآفتاب از ایجاد سرطان های پوستی جلوگیری کرد.
دکتر قیومی اضافه کرد: یک مطالعه نشان داده است که اگر افراد زیر ۱۸ سال بطور منظم از ضدآفتاب استفاده کنند میزان ابتلای آنها به کنسرهای پوستی به میزان حدود ۷۸ درصد در بزرگسالی کاهش پیدا خواهدنمود. این مطالعه نشان میدهد که با شروع استفاده از ضدآفتاب از دوران کودکی و بصورت منظم و مستمر، می توانیم از ایجاد کنسرها و لک و چروک پوستی جلوگیری نماییم.
وی در پاسخ به این پرسش که چه نوع ضدآفتابی در فصول مختلف سال استفاده نمائیم، اظهار داشت: نوع ضدآفتابی که در فصول مختلف سال استفاده می شود بستگی به نوع پوست فرد دارد. در داروخانه ها ضدآفتاب های مختلفی برای پوست های مختلف وجود دارد که مخصوص پوست چرب، معمولی، پوست خشک و ضدآفتاب های مخصوص اطفال، آقایان یا ضد آب هستند که مورد آخر بیشتر برای افراد ورزشکار یا افرادی که تعریق زیاد دارند کاربرد دارد.

لزوم استفاده مستمر از ضدآفتاب برای اطفال بالای ۶ ماه
او استفاده منظم و مستمر ضدآفتاب برای اطفال بالای ۶ ماه را سفارش کرد و اظهار داشت: یک نوع ضدآفتاب فیزیکال نیز برای افرادی که بیماریهای پوستی دارند وجود دارد که البته به سبب سنگینی زیادی که بر روی پوست دارد استفاده از آن کمی دشوار است اما حفاظت لازم را برای افرادی که بیماریهای پوستی دارند و بیماری آنها در مقابل آفتاب تشدید می شود را به وجود می آورد.
این پزشک متخصص پوست، مو و زیبایی درباب استفاده از ضدآفتاب ایرانی یا خارجی نیز اظهار داشت: خوشبختانه ضدآفتاب های مناسب با برندهای مختلف در ایران از SPF ۳۰ به بالا تولید می شود که پوشش UVA نیز دارند و افراد می توانند از ضدآفتاب تولید ایرانی نیز استفاده کنند.

چه نوع ضد آفتابی جهت استفاده مستمر مناسب است
وی اشاره کرد: افراد باید ضدآفتابی را انتخاب کنند که از نظر شرایط مالی بتوانند بصورت منظم و مستمر در تمام ساعات روز و در تمام فصول سال از آن استفاده کنند. این که ضدآفتابی تهیه شود که فقط در فصل تابستان و بصورت مقطعی استفاده شود، تاثیری برای حفاظت از پوست ندارد و باید ضدآفتابی را انتخاب نمود که در تمام فصول سال و تمام زمان روز که افراد بیرون از منزل هستند، مورد استفاده قرار گیرد.
او درباب استفاده از ضدآفتاب در محیط منزل نیز اظهار داشت: اشعه UVB از شیشه عبور نکرده و وارد منزل نمی گردد، اما اشعه UVA از شیشه عبور می کند و چنانچه منزل تان آفتاب گیر است یعنی نور خورشید مستقیما وارد منزل شده و در معرض نور آفتابی قرار دارید که از شیشه عبور کرده باید بدانید این نور حاوی UVA است و ساعاتی که در معرض نورخورشید هستید باید از ضدآفتاب استفاده شود، در غیر این صورت در خارج از منزل و در تماس مسقیم با اشعه UVA از ضدآفتاب استفاده کنید.
دکتر قیومی به نکات کلی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در فصل تابستان اشاره نمود و اظهار داشت: استفاده از محافظت های پوششی در مقابل نور خورشید نظیر کلاه، لباس آستین بلند، دستش و عینک ضروری می باشد. در کنار این موارد استفاده از ضدآفتاب با نظر پزشک با نحوه مصرفی که بدان اشاره شد باید حتما صورت گیرد. برای جلوگیری از کم آبی پوست نیز باید در فصل تابستان از مایعات فراوان و محصولات غذایی حاوی ویتامین D استفاده گردد.
او در آخر درباب داشتن پوستی سالم چنین سفارش کرد: پوست بدن انسان وسیع ترین عضو است و بعنوان سد دفاعی در مقابل انواع ارگانیسم ها عمل می کند، برای داشتن پوستی سالم همانند بقیه اعضای بدن باید تلاش نماییم تغذیه سالم، مصرف مایعات کافی، خواب مناسب و کنترل استرس داشته باشیم. پوست صورت و دست ها به سبب تماس مکرر با نور خورشید، شوینده ها و آلاینده های محیطی بیشتر در معرض خطر و لطمه هستند، به همین دلیل استفاده از شوینده های مناسب، ضدآفتاب و پوشش های مناسب همانند کلاه و دستکش سفارش می شود.
منبع:

1400/03/31
10:02:32
5.0 / 5
183
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی