یافته جدید پژوهشی؛

زینك به كنترل فشارخون بالا كمك می نماید

زینك به كنترل فشارخون بالا كمك می نماید روان ما: کلسیم و پتاسیم در تنظیم فشار خون نقش دارند، اما نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که زینک (روی) نیز ممکنست در این مورد، نقش داشته باشد.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز، پژوهشگران بطور تصادفی هنگامی که درحال بررسی نقش زینک بر عملکرد مغز موش ها بودند، این یافته را کشف کردند.
پزشکان از راه های مختلفی برای کمک به افراد در کنترل فشارخون بالا استفاده می نمایند. هنگامی که ورزش و اقدامات غذایی، مانند افزایش مصرف پتاسیم و کاهش نمک، برای نگه داشتن فشار خون در حد قابل قبول کافی نباشد، داروهای مختلفی در دسترس هستند.
دکتر «اسکات آیتون»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه ملبورن استرالیا، در این زمینه می گوید: «زینک یک یون فلزی مهم در زیست شناسی است و با توجه به این که کلسیم و پتاسیم در کنترل جریان خون و فشارخون شناخته شده هستند، جای تعجب است که قبلاً از نقش زینک در این مورد آگاهی وجود نداشته است.»
وی در ادامه می افزاید: «ما درحال بررسی تأثیر داروهای حاوی زینک بر عملکرد مغز در بیماری آلزایمر بودیم که در مدلهای موش صحرایی تحت درمان با داروها متوجه کاهش قابل توجه و غیرمنتظره فشار خون شدیم.»
کشف پژوهشگران چند نکته را در مورد زینک توضیح می دهد. اول این که کمبود زینک با فشار خون بالا در مدلهای حیوانی هم راه است. دوم، ژن مسئول حفظ میزان زینک در سلول ها با فشار خون بالا و سایر بیماریهای قلبی عروقی هم مرتبط می باشد.
با این حال، در مطالعات انسانی، هیچ مدرکی دال بر ارتباط بین مصرف زینک و فشار خون در رژیم غذایی وجود ندارد. مقدار زینک در جریان خون با مقادیر موجود در سلول ارتباط ندارد. این مطالعه نشان داد که مقدار زینک داخل سلول ها مهم می باشد.
محققان دریافتند که زینک به طورهمزمان بر عضلات، سلول های اندوتلیال و اعصاب حسی تأثیر می گذارد و موجب کاهش میزان کلسیم در عضلات و شل شدن آنها می شود. این پروسه به نوبه خود منجر به افزایش جریان خون و کاهش فشار خون می شود.
اگر تحقیقات بیشتر نتیجه مطالعه را تأیید کند، یافته ها در نهایت می تواند به تولید داروهای جدیدی برای کنترل فشار خون بالا منجر شود.


منبع:

1400/04/02
22:39:15
5.0 / 5
281
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی