در گفت وگو با روان ما تشریح شد

هزینه های درمان اعتیاد در كشور

هزینه های درمان اعتیاد در كشور به گزارش روان ما رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزرات بهداشت با اشاره به نحوه شناسایی و درمان مبتلایان به اختلال مصرف مواد، اظهار داشت: اطلاعات درباره شیوع اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. البته در یک مطالعه که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده، گرایش به اعتیاد در دانش آموزان 13 تا 17 ساله یک درصد برآورد شده است.دکتر مهدی شادنوش در گفت و گو با ایسنا، درباره وضعیت کمپ های ترک اعتیاد در کشور، اظهار داشت: کمپ های ترک اعتیاد یا به عبارت بهتر مراکز اقامتی درمان اختلال مصرف مواد به دو گروه الزامی و دواطلبانه تقسیم می شوند. مراکز اقامتی اجباری، به مراکزی گفته می شود که در امتداد اجرای ماده ۱۶ قانون مبارزه با مواد مخدر و بمنظور نگهداری معتادان متجاهر تأسیس شده اند. تعداد این مراکز در کشور محدود و همگی در اختیار نهادهای حاکمیتی است. در عین حال مراکز اقامتی داوطلبانه درمان اختلال مصرف مواد در امتداد اجرای ماده ۱۵ قانون مبارزه با مواد مخدر تأسیس شده اند و اختصاص به آن دسته از مصرف کنندگان مواد دارد که خود به دنبال درمان اختلال مصرف هستند. این مراکز همگی زیرمجموعه سازمان بهزیستی هستند.
نحوه شناسایی و درمان معتادانی که به ایدز یا هپاتیت مبتلا هستند
وی درباره نحوه شناسایی معتادانی که به ایدز یا هپاتیت هم مبتلا هستند، در کمپ های ترک اعتیاد، اظهار داشت: تمام مراجعان به مراکز مجاز درمان اختلال مصرف مواد طبق دستورالعمل های مربوطه تحت آزمایش های تشخیص مربوط به هپاتیت های ویروسی و ایدز قرار می گیرند و در صورتیکه تشخیص این بیماریها برای آنها مطرح شود به مراکز درمانی تخصصی مربوط به این بیماریها ارجاع می شوند. بیماران مبتلا به هپاتیت های ویروسی یا ایدزی که در مراکز اقامتی تحت درمان اختلال مصرف مواد هستند، می توانند با آموزش و رعایت مسائل بهداشتی درمان های مربوط به ایدز یا هپاتیت را نیز دریافت نمایند و نیاز به تفکیک آنها از سایر بیماران نیست.
هزینه های درمان اعتیاد در کشور
شادنوش درباره هزینه های درمان اعتیاد در کشور، اظهار داشت: هزینه خدمات درمان اختلال مصرف مواد همه ساله مانند سایر هزینه های بخش سلامت، بصورت تعرفه های مشخص و به تفکیک بخش های دولتی، خصوصی و خیریه در قالب تصویب نامه هیأت وزیران اعلام و به مراکز ارائه کننده خدمات درمان اختلال مصرف مواد ابلاغ می شود و این مراکز ملزم به رعایت این تعرفه ها هستند. البته باید توجه کرد که این خدمات برای اولین بار در دولت دوازدهم تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند و دولت در قانون بودجه سالانه کشور در قالب ردیف های بودجه ای مشخصی هزینه بیمه خدمات درمان اختلال مصرف مواد را پرداخت می کند. خوشبختانه در سال ۱۳۹۹ با پیگیری های معاونت درمان وزارت بهداشت و با همیاری سایر دستگاه های متولی این امر بخش زیادی از مشکلاتی که در راه دستیابی بیماران به حمایت های بیمه ای وجود داشت مرتفع شد و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ تعداد بیشتری از بیمارانی که نیازمند استفاده از این حمایت ها هستند بتوانند با هزینه های ارزانتری به خدمات درمان اعتیاد دسترسی پیدا کنند.
وضعیت داروهای مربوط به ترک اعتیاد در کشور پیشنهاد استفاده از درمان های دیگر اعتیاد بجای متادون
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماریهای وزرات بهداشت با اعلان اینکه همه داروهای اصلی که در درمان اختلال مصرف مواد مورد استفاده هستند خوشبختانه در کشور تولید می شوند و هیچگونه کمبودی در این خصوص در کشور وجود ندارد، اظهار داشت: متادون که اصلی ترین و پرمصرف ترین داروی مورد استفاده این بیماران است قیمت بسیار پایینی دارد و درمان نگهدارنده با متادون تحت پوشش بیمه نیز قرار دارد. البته همین قیمت پایین سبب شده مشکلات دیگری را شاهد باشیم. به همین دلیل همه متولیان بحث درمان اعتیاد در کشور متفق القول هستند که درمان های غیر دارویی و دارویی جایگزین متادون مانند استفاده از داروی بوپرنورفین را ترویج داده و گسترش دهند. البته این دارو قیمت بالاتری نسبت به متادون دارد و معاونت درمان و سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت با همکاری ستاد مبارزه با مواد مخدر به دنبال روش هایی برای کاهش قیمت این دارو هستند. خوشبختانه شرکت های دانش بنیان خوبی در کشور وجود دارند که آخرین داروهای مورد استفاده در درمان اختلال مصرف مواد را نیز توانسته اند در کشور تولید کنند.
با اهمیت ترین مشکل و چالش درمان اعتیاد در کشور
شادنوش اضافه کرد: امروز درمان اختلال مصرف مواد در کشور ما در وضعیت مناسبی به نسبت قبل قرار دارد. سیاست های کلی، قوانین بالادستی، نهادهای متولی و مراکز درمانی همگی مشخص هستند. از نظر وجود پزشکان، متخصصان و کارشناسان دوره دیده کمبودی وجود ندارد. داروهای مورد نیاز نیز همگی به میزان مورد نیاز در کشور تولید می شود و وجود دارد. پروتکلهای درمانی نیز مشخص و در دسترس هستند. اما شاید مهم ترین مشکل این حوزه برخی ناهماهنگی ها میان دستگاه های متولی و ناکافی بودن امر نظارت بر مراکز درمانی ارائه دهنده خدمت باشد که امیدواریم این مسائل نیز در سال های آتی مرتفع شوند.
لطمه های کرونا به شناسایی و درمان معتادان
وی درباره لطمه های کرونا به شناسایی و درمان معتادان به ویژه معتادان متجاهر، اظهار داشت: متاسفانه معتادان متجاهر و بی خانمان به سبب سطح پایین رعایت مسائل بهداشتی و نیز احتمال بالاتر همبودی (وجود همزمان دو بیماری) به بیماری هایی نظیر ایدز سطح ایمنی ضعیف تری دارند و در معرض احتمال بیشتری برای مبتلاشدن به انواع بیماریها و به ویژه کرونا قرار دارند. همین طور این افراد بطور معمول با افراد مشابه خود در رفت و آمد و مراوده هستند و در صورت ابتلای هر کدام از آنها، احتمال ابتلای شمار زیادی از افرادی که با آنها در تماس هستند نیز وجود دارد. باتوجه به این مسایل، در طرح هایی که برای جمع آوری معتادان متجاهر پس از شیوع ویروس کرونا انجام شده است ابتدا بیماران از نظر مبتلاشدن به کرونا غربالگری و در صورت شک به مبتلاشدن به این بیماری از سایر بیماران جدا و قرنطینه می شوند یا تحت درمان های لازم قرار می گیرند. به هر حال امیدواریم این افراد مطابق جدول پیش بینی شده در برابر کرونا واکسینه شوند تا در صورت بازگشت به جامعه خطر کمتری از نظر مبتلاشدن به کرونا برای خود و دیگر افراد داشته باشند.
وضعیت درمان اعتیاد در نوجوانان و نوزادانی که معتاد به دنیا می آیند
شادنوش در ادامه درباره پروتکلهای وزارت بهداشت برای درمان و ترک کودکان و افراد زیر ۱۸ سال معتاد یا بچه هایی که از بدو تولد معتاد به دنیا می آیند، اظهار داشت: افراد زیر ۱۸ سالی را که به نحوی با مصرف مواد درگیرند، به سه زیر مجموعه تا ۴ سال، ۴ تا ۱۲ سال و ۱۲ تا ۱۸ سال تقسیم بندی می کنند و هر کدام از این گروه ها پروتکلهای درمانی خاص خودرا دارند. هر چند مدیریت طبی اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان نسبتا به سهولت قابل انجام است، اما درمان همه جانبه این گروه به سبب ضرورت مداخله درمانی و حمایتی در سطح خانواده با چالش های جدی مواجهه بوده و نیاز به اقدام هماهنگ بخش های مختلف درمانی و حمایتی در ارائه خدمات مورد نیاز است.
تمایل یک درصدی دانش آموزان ۱۳ تا ۱۷ ساله به اعتیاد برمبنای یک مطالعه
وی اضافه کرد: همین طور نوزادانی که از مادران مبتلا به اختلال مصرف مواد متولد می شوند، ممکنست گرفتار علایم ترک شوند و ۳ تا ۵ روز بعد از تولد باید در بیمارستان تحت نظر گرفته شده و در صورت نیاز درمان دارویی برای سندرم محرومیت نوزادی برایشان صورت گیرد. به هر حال باید توجه کرد که اطلاعات درباره شیوع اختلالات مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. در یک مطالعه که توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر انجام شده، گرایش به اعتیاد در دانش آموزان ۱۳ تا ۱۷ ساله یک درصد برآورد شده است. اطلاعات درباره نوزادان متولد شده از مادران حامله مبتلا به اعتیاد نیز محدود است. در یک مطالعه در شهر تهران این میزان ۰.۵ درصد برآورد شد.

منبع:

1400/04/06
11:04:49
5.0 / 5
174
تگهای خبر: آموزش , اختلال , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی