وزیر بهداشت اعلام كرد

لزوم ایجاد اردوگاه برای آوارگان افغانستان در مرز

لزوم ایجاد اردوگاه برای آوارگان افغانستان در مرز وزیر بهداشت با اشاره به آوارگانی که از کشور افغانستان وارد کشور می شوند، اظهار داشت: ما مجبوریم که اردوگاه هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه ها زمین گیر نماییم. این مساله هم به کارهایی که قبلا در کنار هم داشتیم خواهد پیوست.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در اجلاس مشترک روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور و فرماندهان سپاه استانهای سراسر کشور که با حضور رئیس سازمان بسیج مستضعفین بصورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: در مراکز 16 ساعته کرونا طبق روال کار را ادامه خواهیم داد. مراکز درمان بستر موقت که بیماران مراجعه می کنند و داروی ضد ویروس خودرا دریافت می کنند تا فشار ما بر تخت های بیمارستانی کم شود، اقدام خوبی بود. این تجربه در پیک چهارم به ما نشان داد که یکی از موفق ترین تجربه های مدیریت کووید19 در طول روزهایی است که ما گرفتار بودیم.
وی اضافه کرد: پیک چهارم با لطف خدا و با همت همه عزیزان در کنار هم با وجود موارد بیشتر نسبت به پیک سوم، مرگ و میرهایی حدود نصف پیک سوم را بر ما تحمیل کرد. گرچه حتی یک مرگ هم برای ما غم انگیز و سوزناک خواهد بود. کمک های مومنانه هم که عزیزان بسیج در کنار ما انجام می دادند و بعد پیگیری افرادی که در منزل بستری و نگهداری می شوند و قرنطینه ها و مراقبت از سیستم قرنطینه ای که ما نیازمندیم را ان شاءالله بتوانیم در کنار هم دنبال نماییم.
نمکی افزود: نکته ای که در این مرحله ما و عزیزان بسیج باید به شدت مورد توجه قرار دهیم، این است که برخی از آوارگان و سرگردانانی که از کشور افغانستان دارند وارد کشور می شوند، برگرداندن آنها کار راحتی نیست. ما مجبوریم که اردوگاه هایی را داشته باشیم و بیمار و بیماری را در این اردوگاه ها زمین گیر نماییم. این مساله هم به کارهایی که قبلا در کنار هم داشتیم خواهد پیوست.
وی اشاره کرد: باید اهتمام نماییم که افراد آواره و سرگردانی که در این ناملایمات و ناهنجاری های سیاسی و نظامی افغانستان به مرزهای ما پناه می آورند، آن طرف مرز یا این طرف مرز برای آنها اردوگاه هایی را تدارک ببینیم. از سازمان های جهانی هم خیلی انتظار کمک نداریم. کمااینکه تا امروز کمک درخشانی ندیده ایم. به هر حال این موردی است که باید بتوانیم مهربانانه اداره نماییم.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ما بیش از 250 هزار اتباع کشور افغانستان را در طول کووید با سخت ترین شکل بیماری، بصورت رایگان مداوا کردیم و هیچ سازمان بین المللی دیناری از این رابطه به ما کمک کرد. هم اکنون هم انتظار نداریم که خیلی کمک بگیریم، بلکه امروز باید در کنار هم بعنوان اقدامی بشردوستانه این کار را هم در کنار نیروهای بسیج و نیروهای مسلح مدیریت نماییم.
نمکی افزود: از جانب دیگر عزیزان و کل نیروهای مسلح باید کمک کنند تا بتوانیم در حوزه مدیریت مرزها و عدم ورود افراد بدون مجوز به شدت مراقبت نماییم. مرزهای غرب و شمال غرب به شدت قابل کنترل هستند، اما در مرزهای جنوب شرق و شرق به سبب گستردگی و به این علت که آن طرف ما مرزبان نداریم، نه ما بلکه کشور همسایه هم بسیار آشفته است و مرزهایش بصورت ضربدری و شطرنجی در اختیار خودش نیست و بنا بر این تمام بار بر دوش ماست که این هم مساعدتی است که عزیزان نیروهای مسلح و نیروی زمینی سپاه و بسیج و عزیزان ارتش، ناجا و مرزبانی باید به ما کمک کنند.
وی اظهار داشت: اگر این دروازه بانی را خوب انجام ندهیم، از بیمارانی که نه فقط آلوده به کرونا هستند، بلکه آلوده به التور، بیماریهای روده ای که در روزهای گرمسیر تابستان می تواند شعله ور شود و سایر بیماریهای را بتوانیم مراقبت نماییم.1400/04/20
13:19:52
5.0 / 5
209
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی