از سوی مركز پژوهش های مجلس انجام شد

بررسی نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا

بررسی نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا مرکز پژوهش های مجلس طی گزارش به بررسی ابعاد و نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا پرداخت.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس، معاونت مطالعات سیاسی این مرکز در گزارش بررسی ابعاد و نتایج مخالفت کشورهای اروپایی با تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا، آورده است:
حق مالکیت معنوی به واسطه بعضی از معاهدات بین المللی نظیر کنوانسیون برن، کنوانسیون پاریس و یکی از معاهدات سازمان تجارت جهانی معروف به «توافقنامه جنبه های در رابطه با تجارتِ حقوق مالکیت معنوی (تریپس)» برقرار شده است. اما این حق هیچگاه جهت استفاده در طول همه گیری ها طراحی نشده و در گذشته هم استثنائاتی به منظور اطمینان از عدم ممانعت حق مالکیت در راه سلامت همگانی وجود داشته است.

در ادامه این گزارش تصریح شده: برخی از کشورهای در حال توسعه همچون هند و آفریقای جنوبی خواهان تعلیق حق مالکیت معنوی درمان و واکسن های در رابطه با کرونا شدند. این پیشنهاد با مخالفت ایالات متحده و اتحادیه اروپا در سازمان تجارت جهانی روبرو شد. بعد از مدتی، رئیس جمهور آمریکا در ۱۵ اردیبهشت ماه سالجاری پیشنهاد مذکور را پذیرفت، اما اتحادیه اروپا و بعضی از کشورهای اروپایی همچنان به مخالفت خود ادامه می دهند.

در این گزارش با بیان این نکته که واکنش کشورهای اروپایی به پیشنهاد تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا با نوعی از دودستگی و تردید نه تنها در بین کشورها، بلکه در درون سازوکار اتحادیه اروپا همراه بود، آمده: موافقان معتقدند لغو مالکیت معنوی واکسن به تنهایی کافی نیست و اتحادیه اروپا باید برای افزایش سطح تولید جهانی از روند انتقال فناوری به کشورهای ثالث حمایت تام کند. فرانسه، ایتالیا، هلند، لهستان، جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی، حزب سبزها ـ اتحاد آزاد اروپا و حزب چپ در پارلمان اروپا و چند تن از رهبران سابق اروپایی حامیان پیشنهاد تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن هستند.

در بخش دیگری از این گزارش بیان شده: مخالفان بهانه های مختلفی را ازجمله: نگرانی درباره دسترسی رقبایی مانند چین به فرمول تولید نسل جدید واکسن ها، فقدان امکانات لازم در کشورهای در حال توسعه برای تولید واکسن های جدید، ممانعت از کسب سود شرکتهای دارویی و از بین رفتن تمایل آنها به نواوری را مطرح می کنند. اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، سوئیس، نروژ و سه حزبِ پارلمان اروپا شامل حزب راست مرکز «مردم اروپا»، «سوسیالیست های اروپایی» و حزب لیبرال «تجدید اروپا» در رأس مخالفان هستند.

در این گزارش تاکید شده: دو حقیقت ادعای کذب مخالفین درباره صدمه تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا به شرکتهای تولیدکننده را آشکار می کند: نخست این که دولت ها اصلی ترین سرمایه گذاران در شرکت ها برای تولید واکسن هستند. آلمان و آمریکا بزرگ ترین سرمایه گذاران برای تولید واکسن ضدکرونا R&D هستند. دوم این که شرکتهای تولیدکننده واکسن از آغاز تولید تابحال سود هنگفتی به دست آورده اند و تعلیق حق مالکیت معنوی اساسا درآمد آنها را کاهش خواهد داد.
طبق تحقیقات مؤسسه غیردولتی «رصد اروپای مشترک»، لابی شرکتهای بزرگ دارویی بر مخالفت اتحادیه اروپا با طرح تعلیق حق مالکیت معنوی واکسن های کرونا بسیار اثرگذار می باشد. بگونه ای که از ۱ مارس ۲۰۲۰ تا می ۲۰۲۱ شرکتهای بزرگ دارویی ۴۴ دیدار با کمیسیونرهای اتحادیه اروپا داشته اند. این شرکت ها مخالف تعلیق هستند.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.
منبع:

1400/05/10
15:47:22
5.0 / 5
2827
تگهای خبر: امنیت , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی