هزینه تست، دارو و درمان کرونا با بیمه چقدر است؟

هزینه تست، دارو و درمان کرونا با بیمه چقدر است؟ به گزارش روان ما مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، هزینه های درمان کرونا با بیمه پایه را شرح داد.


دکتر حنان حاج محمودی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، در مورد هزینه های سازمان بیمه سلامت در مبارزه با کرونا، اظهار داشت: میانگین سهم پرداختی سازمان امسال بابت هر پرونده بستری درمان کرونا معادل ۶۷ میلیون ریال بوده است و با عنایت به این که تعهد سازمان های بیمه گر بر مبنای تعرفه های دولتی است پرداخت بیمه شده (بدون احتساب بیمه تکمیلی) از حداقل ۱۰ درصد در بخش دولتی و حداکثر ۷۰ درصد در بخش خصوصی متغیر است.
وی اضافه کرد: پوشش بیمه ای داروی رمدسیویر برابر ضوابط ابلاغی به سازمان و مطابق پروتکلهای ابلاغی وزارت بهداشت تا سقف قیمت ۷۰۰ هزار تومان انجام می گیرد؛ ازاین رو در بخش بستری ۹۰ درصد و در بخش سرپایی منوط به ممهور شدن نسخه به مهر بیمارستان ۷۰ درصد از هزینه دارو زیر پوشش سازمان بیمه سلامت قرار دارد.

مدیرکل دفتر خدمات تخصصی سازمان بیمه سلامت، درباره میزان هزینه درمان کرونا در بخش دولتی و سهم بیمار در پرداخت هزینه ها، اظهار نمود: هزینه های بستری مبتلایان کرونا در بخش دولتی به صورت میانگین ۸۶ میلیون ریال تمام می شود که ۶ میلیون و ۷۰۰ هزارتومان آن توسط سازمان پرداخت می شود و مابقی هم سهم بیمار است، در عین حال بخشی از مبلغ به صورت یارانه ها توسط دولت پرداخت می شود در واقع بدون در نظر گرفتن کمک دولت مریض باید یک میلیون و ۹۰۰ هزارتومان پرداخت کند. از طرفی بسته به نیاز بیماران به بستری در ICU این هزینه ها بیشتر هم خواهد شد.
وی ضمن اشاره به هزینه بستری و سرپایی در بخش خصوصی، تصریح کرد: هزینه بستری مبتلایان به کرونا در بخش خصوصی به صورت میانگین ۲۲۰ میلیون ریال تمام می شود و بر مبنای ضوابط ابلاغی، ملاک پرداخت سازمان بیمه سلامت بعنوان بیمه گر پایه در کلیه بخش ها بر مبنای تعرفه های بخش دولتی محاسبه می شود.
وی اضافه کرد: در بیمارستان های غیر طرف قرارداد با سازمان بیمه سلامت با رعایت ضوابط مربوطه امکان محاسبه و پرداخت سهم بیمه پایه هزینه های بستری برای صندوق های بیمه پرداز در چارچوب خسارت متفرقه با عرضه اسناد مثبته (صورتحساب بستری و ضمائم) فراهم است.
حاج محمودی درمورد پرداختی های بیمه سلامت در درمان کرونا، خاطرنشان کرد: میزان هزینه بیمه سلامت برای بیماران مبتلا به کرونا از آغاز انتشار کرونا تا ۱۴۰۰/۵/۵ به این شرح است؛ به صورتی که کل هزینه بستری در تمامی صندوق های بیمه سلامت بالغ بر ۲۷ هزار و ۳۸۳ میلیاردریال (معادل دو هزار و ۷۳۸ میلیارد تومان) شده است. همینطور کل هزینه داروهای بخش پرونده های بستری در تمامی صندوق های سازمان بیمه سلامت بالغ بر ۸ هزار و ۹۴۴ میلیاردریال (معادل ۸۹۴ میلیارد تومان) شده است.
وی اضافه کرد: پرداختی سازمان بیمه سلامت بابت درمان بیماران مبتلا به کرونا در بخش بستری تابحال حدود ۲۰ هزار میلیاردریال بوده و در بخش سرپایی به علت عدم امکان تفکیک دقیق هزینه ها و خدمات (ویزیت، دارو، اسکن، آزمایش و...) تعیین میزان دقیق هزینه و میانگین ریالی آن دشوار است؛ ازاین رو در بخش نسخ دارویی عرضه شده در بخش سرپایی در سه ماهه ابتدای سالجاری صرفاً بابت داروهای رمدسیویر و فاوی پیراویر بالغ بر ۱۲۰ میلیاردریال هزینه شده است.
حاج محمودی تصریح کرد: همینطور برای تست PCR کرونا تابحال بالغ بر ۳۱۰ میلیاردریال و برای اسکن ریه بالغ بر ۳۲۰ میلیاردریال هزینه از جانب سازمان پرداخت شده است.
وی درباره هزینه انجام تست PCR در بیمارستان دولتی، خاطرنشان کرد: تعرفه انجام تست PCR در بیمارستان دولتی ۲، ۵۲۱، ۰۷۵ ریال است که سهم پرداختی سازمان در بخش سرپایی ۷۰ درصد (۱، ۷۶۴، ۷۵۳ ریال) و در بخش بستری ۹۰ درصد ( ۲، ۲۶۸، ۹۶۸ ریال) است.
وی در ادامه تصریح کرد: بر مبنای دستورالعمل کشوری کرونا ابلاغی وزارت بهداشت، تجویز و انجام نمونه برداری برای تست PCR صرفاً در صورت انجام ویزیت در مراکز دولتی همچون مراکز ۱۶ ساعته و مراکزجامع سلامت زیر پوشش است؛ ازاین رو در صورت رجوع مستقیم بیمه شده به بخش خصوصی، هزینه ها از جانب بیمه قابل پرداخت نیست.
حاج محمودی اظهار داشت: لازم به ذکر است نمونه های تهیه شده در مراکز دولتی امکان دارد به آزمایشگاه های(دولتی یا خصوصی) حائز شرایط طرف قرارداد ارسال شود که در این مواقع، درصورتیکه فهرست بیماران ارجاعی از مراکز دولتی (ممهور به مهر پزشکان مراکز ۱۶ ساعته) به انضمام گزارش آزمایشات ارسال شود، سهم پرداختی سازمان به این آزمایشگاه ها قابل پرداخت می باشد.1400/05/11
12:26:25
5.0 / 5
247
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی