محققان برزیلی پی بردند؛

داروی کتامین برای درمان افسردگی حاد مفیدست

داروی کتامین برای درمان افسردگی حاد مفیدست روان ما: بنظر می رسد داروی بیهوشی کتامین و داروی در رابطه با آن به نام اسکتامین برای درمان افسردگی های حاد بی خطر هستند.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، برخی از مطالعات نشان داده اند که دوزهای پایین کتامین، که تحت عنوان داروهای ضد التهاب هم استفاده می شوند و شامل "K" و "K ویژه" هستند، اثرات ضد افسردگی سریع را به همراه دارند، و به طور معمول خلق و خو را در عرض ۲۴ ساعت تا هفت روز بهبود می بخشند.
مزایای مشابهی در مورد اسکتامین گزارش شده است؛ نسخه ای از دارو که اخیراً توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده جهت استفاده در بیماران مبتلا به افسردگی که به داروهای ضد افسردگی استاندارد پاسخ نمی دهد، تأیید شده است.
حتی اگر کتامین هنوز برای درمان افسردگی تأیید نشده باشد، برخی پزشکان آنرا برای این منظور تجویز می کنند. با این وجود، نگرانی های بالقوه ای در مورد تفکر و حافظه در مورد کتامین وجود دارد.
برای ارزیابی ایمنی شناختی کتامین و اسکتامین، پژوهشگران برزیلی ۱۴ مطالعه را مورد بررسی قرار دادند که شامل بیش از ۱۰۰۰ بیمار مبتلا به افسردگی مقاوم به درمان بود که یا کتامین یا اسکتامین دریافت کرده بودند.
در این مطالعات، گروهی از بیماران در یک مطالعه به مدت ۴۴ هفته اسپری بینی اسکتامین دریافت نمودند، هفت مطالعه که در آن، بیماران یکبار تزریق داخل وریدی کتامین دریافت نمودند و شش مطالعه که بیماران شش تزریق کتامین طی دو یا سه هفته دریافت نمودند.
مطالعه اسکتامین هیچ تغییری در عملکرد شناختی نشان نداد و پنج مطالعه مربوط به کتامین در حقیقت بهبود حافظه، سرعت پردازش (زمان لازم برای انجام یک کار ذهنی) یا انعطاف پذیری شناختی (توانایی تغییر بین کارها یا افکار ذهنی) را گزارش کردند.
برخی از عملکردهای شناختی هفت تا ۱۳ روز بعد از تزریق مکرر کتامین بهبود یافتند.
به گفته پژوهشگران دانشگاه فدرال باهیا برزیل، «شواهد فعلی نشان میدهد که کتامین و اسکتامین به نظر نمی رسد تأثیرات مخرب عصبی شناختی شدیدی در افسردگی مقاوم به درمان داشته باشند.»


منبع:

1400/05/30
13:43:00
5.0 / 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی