در گفت وگو با روان ما تشریح شد

کاهش سن مبتلاشدن به کرونا بعد از واکسیناسیون سالمندان

کاهش سن مبتلاشدن به کرونا بعد از واکسیناسیون سالمندان به گزارش روان ما معاون درمان بیمارستان بهارلو با اشاره به شیب ثابت و اندکی نزولی آمارهای کرونائی، اظهار داشت: با افزایش واکسیناسیون احتمال بروز پیک بعدی به تاخیر می افتد؛ اما موردی که الان شاهد می باشیم کاهش سن درگیری افراد با کرونا است که این نشان دهنده تاثیر واکسیناسیون در سنین بالا است.


دکتر بهنام بهنوش در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که چند روزی است که در وضعیت حدودا ثابت کرونا قرار گرفتیم، اظهار داشت: بدین جهت هنوز در پیک پنجم قرار داریم و حتی می توان گفت در مرکز ما حدودا ۵ درصد مراجعین نسبت به زمان مشابه در سال قبل کم شده است؛ ولی این سیر نزولی شیب بسیار کمی دارد و نمی توان گفت از پیک پنجم عبور کردیم ولی حدودا یک هفته است که میزان مراجعین ثابت است. حدودا ۱۲۰ تا ۱۴۰ مراجعه جدید روزانه داریم که از این تعداد حدود ۲۵ نفر بستری می شوند.
وی اشاره کرد: بخش عمده ای از مراجعین هم در بخش بستری موقت هستند که روزانه دارو دریافت می کنند و مرخص می شوند. واگیرداری و سرعت پیشرفت بیماری در نوع دلتای کرونا بیشتر است و می توان گفت اگر یک نفر در یک خانه بیمار شود، سایر اعضای خانه هم مبتلا خواهند شد؛ درحالی که اگر در پیک های قبلی با سایر جهش ها فرد بیمار در یک اتاق ایزوله می شد این امکان وجود داشت که بقیه بیمار نشوند، ولی جهش دلتا خیلی راحت منتقل می شود. گاهی بیمارانی را می بینیم که سرعت پیشرفت بیماری در آنها بالا است؛ بطورمثال امروز در سی تی اسکن درگیری ریه ۳۰ درصد نشان داده می شود و دو روز بعد درگیری ریه به ۷۰ درصد می رسد.
وی درباره پیش بینی از شرایط بیماری در ایام آتی، اظهار نمود: باتوجه به سفرهای صورت گرفته در مدت اخیر و تجمعات شکل گرفته این احتمال وجود دارد که وارد پیک ششم بیماری شویم به خصوص حالا که خطر جهش لامبدا در نزدیکی ما است. البته امیدواریم پیک ششم فعلا رخ ندهد چون پرسنل درمانی ما واقعا خسته هستند و نیاز به استراحت دارند.
او با اشاره به سرعت گرفتن روند واکسیناسیون در کشور، اشاره کرد: با افزایش واکسیناسیون احتمال بروز پیک بعدی به تاخیر می افتد. موردی که الان شاهد می باشیم کاهش سن درگیری افراد با کرونا است که این نشان دهنده تاثیر واکسیناسیون در سنین بالا است.
وی درباب بازگشایی مدارس نیز اظهار نمود: کشورهایی که از نظر زمانی متفاوت هستند و بازگشایی مدارس را شروع کردند تا حدودی در حال مشاهده اپیدمی در کودکان هستند و به نظرم تصمیم گیری برای بازگشایی حضوری مدارس زود است و باید صبر نماییم واکسیناسیون بیشتر گسترش یابد.
معاون درمان بیمارستان بهارلو، اشاره کرد: آنچه که مسلم است این است که تجمعاتی که قبل از شیوع ویروس کرونا برقرار بود الان نمی تواند صورت گیرد؛ برای اینکه عملا در تجمعات رعایت پروتکل ها امکان پذیر نیست؛ البته در حد محدود قضیه متفاوت است؛ اما بعنوان مثال آن جمعیت زیادی که هرسال برای راهپیمایی اربعین می رفتند به نظر نمی رسد امسال این امکان وجود داشته باشد.
وی درباره دارو، درمان و تجهیزات در بیمارستان بهارلو، اظهار داشت: خوشبختانه فعلا مشکلی دراین زمینه نداریم و تنها مشکل ما کمبود تخت بود که این مشکل الان با ترخیصِ مدیریت شده، کمتر شده است ولی تعداد مراجعات بالا سبب شد تا حدودا دو ماه به شدت برای کمبود تخت اذیت شویم.
او در آخر با تاکید بر لزوم رعایت پروتکل ها در کشور اشاره کرد: عدم رعایت پروتکل ها علاوه بر آنکه سلامت خود مردم را به خطر می اندازد سبب خستگی بیشتر کادر درمان می شود. پرسنل ICU ما ۱۸ ماه است که با سخت ترین پوشش ها و لباس ها درحال کار هستند و باید آنها را هم درک نماییم. این درست نیست که هنوز هم در خیابان و فروشگاه و... برخی ماسک نمی زنند. مردم بدانند جوان ۲۲ ساله در بیمارستان بستری شد و ظرف چند ساعت فوت کرد و این عدم رعایت ها واقعا ناراحت کننده است. کرونا برای همه ما وجود دارد و فقط کافی است اندکی سهل انگاری نماییم تا گرفتار شویم. هرچقدر هم دارو و تجهیزات فراهم باشد اما واکنش بدن افراد در مقابل ویروس متفاوت می باشد و مشخص نیست اگر کسی مبتلا شود چه اتفاقی برایش خواهد افتاد.
منبع:

1400/06/20
12:35:06
5.0 / 5
457
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی