یك متخصص عفونی هشدار داد؛

تبعات شیوع همزمان آنفلوانزا و کرونا

تبعات شیوع همزمان آنفلوانزا و کرونا به گزارش روان ما رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم نسبت به همزمانی آنفلوانزا و کرونا هشدار داد و اظهار داشت: شیوع وسیع آنفلوانزای فصلی همزمان با همه گیری کرونا می تواند بیمارستان ها و کادر درمان را از پا درآورد.



به گزارش روان ما به نقل از مهر، شروین شکوهی با اعلان اینکه قبل از رسیدن فصل سرما باید آماده باشیم، اظهار نمود: تامین واکسن آنفلوانزا خصوصاً برای کادر درمان و گروه های پرخطر ضرورت دارد.
وی ضمن ابراز نگرانی از شیوع آنفلوانزای فصلی و همزمانی آن با کرونا اضافه کرد: مقایسه ای از وضعیت رعایت پروتکل ها در سالی گذشت با پاییز و زمستان پیش رو گواه این مهمست که احتمال شیوع آنفلوانزا امسال بیشتر است.
شکوهی با اشاره به اینکه آنفلوانزا یک عفونت ویروسی، مسری و شایع است اشاره کرد: این بیماری، به ویژه برای کادر درمان که در تماس مستقیم با بیماران هستند، سالمندان، کودکان خردسال و مبتلایان به بیماریهای مزمن و زمینه ای می تواند خطرناک باشد.
وی نسبت به همزمانی آنفلوانزا و کرونا در پاییز و زمستان ۱۴۰۰ هشدار داد و اضافه کرد: بی شک شیوع وسیع آنفلوانزای فصلی همزمان با همه گیری کرونا می تواند بیمارستان ها و کادر درمان را از پا درآورد.
عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن انتقاد از کاهش درصد رعایت پروتکلهای بهداشتی، توضیح داد: برای پیش گیری از ابتلای همزمان به بیماریهای آنفلوانزا و کووید ۱۹، باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، مردم باید ماسک بزنند و از حضور در اجتماعات و مکان های شلوغ پرهیز کنند.
وی با تاکید بر این که استفاده صحیح از ماسک، علاوه بر اینکه مانع بروز بیماری کرونا می شود برای پیش گیری از آنفلوانزا نیز مؤثر است اشاره کرد: در سال قبل آمار مبتلایان به بیماری آنفلوانزا به سبب دریافت واکسن این بیماری و رعایت اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با بیماری کرونا، کاهش قابل توجهی داشت ولی امسال با کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی نگرانی شیوع گسترده آنفلوانزای فصلی دور از تصور نیست.
این متخصص عفونی با تاکید بر اینکه سفر کردن، مهمانی و رستوران رفتن، حضور در اجتماعات و ماسک نزدن ها در وضعیت خطرناک کرونا و احتمال بروز آنفلوانزا به ضرر خودمان و خانواده مان است، اظهار داشت: متأسفانه کرونا بیماری بسیاری جدی است و این روزها آنقدر خبر مرگ کرونائی به گوش مان می رسد که دیگر نمی گردد این ویروس را جدی نگرفت، کرونا خطرناک و اگر رعایت نکنیم بسیار کشنده خواهد بود.
شکوهی، خطر افرادی که از اساس و بدون هیچ منطق علمی با هر گونه واکسن مخالفند و معتقدند که واکسن ها بدن را در مقابل بیماری ضعیف می کنند را مورد توجه قرار داد و اضافه کرد: واکسینه شدن در مقابل بیماری خصوصاً در پاندمی ها یک مسؤولیت اجتماعی است، ماه ها است کشور ما با آمار بالایی از مرگ و میر ناشی از کرونا روبرو ست. باید به این مساله توجه داشته باشیم باتوجه به مشکلات اخیر واکسن ها با مشقت های زیادی در دسترس عموم قرار می گیرد بدین سبب تنها راه حل برای کاهش مرگ ومیر هموطنانمان واکسیناسیون مقابل بیماری است.
وی ضمن هشدار نسبت به خطر مخالفان واکسیناسیون برای سلامت عمومی اشاره کرد: تنها موضوعی که می تواند به کاهش بار بیماری کمک نماید، بطور قطع و بدون تردید واکسیناسیون است.
رئیس بخش عفونی بیمارستان لقمان حکیم با اشاره به اینکه که نتایج برخی مطالعات جدید نشان میدهد که واکسن آنفلوانزا می تواند از افراد در مقابل برخی عوارض شدید ناشی از ابتلاء به کووید ۱۹ محافظت کند، اضافه کرد: بنظر می رسد واکسن آنفلوانزا می تواند سلاحی باارزش برای مبارزه با همه گیری کووید ۱۹ باشد.
شکوهی با تاکید بر اینکه با اهمیت ترین اصل پیش گیری از بیماریهای عفونی، رعایت فاصله گذاری اجتماعی است افزود: برای پیش گیری از افزایش بار بیماری و اضافه نشدن بار آنفلوانزا به مراکز درمانی و بهداشتی باید برای مدتی قید مهمانی های پرجمعیت را بزنیم، ناگریزیم درحال حاضر عروسی نگیریم و به مهمانی نرویم چونکه حفظ سلامتی و جان عزیزانمان از هر چیزی که در این جهان است مهم تر است.


منبع:

1400/06/25
14:47:30
5.0 / 5
520
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی