رییس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری تشریح كرد

شرایط واکسیناسیون کرونا در کودکان زیر ۱۲ سال

شرایط واکسیناسیون کرونا در کودکان زیر ۱۲ سال به گزارش روان ما رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری درباره احتمال بروز پیک ششم کرونا، اما و اگرهای واکسیناسیون کودکان، زنان شیرده و باردار، وضعیت شیوع آنفلوآنزا امسال و وضعیت تزریق واکسن آنفلوآنزا و... توضیح داد.به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی درباره احتمال بروز پیک ششم کرونا در کشور، اظهار داشت: حتما با کرونا موج های بعدی را خواهیم داشت، اما این که این موج ها تبدیل به پیک شده و شدتی که با ویروس دلتا در این سه ماهه مواجه بودیم، اتفاق بیفتد، ان شاءالله دیگر نخواهیم داشت؛ چونکه اولا درصد واکسیناسیون مان دارد به پوشش مناسبی می رسد و امیدواریم تا آخر آبان یا در نهایت اوایل آذر همه مردم ما حداقل یک دز واکسن تزریق کرده باشند. دوما این که تخمین زده می شود ۷۰ درصد از مردم تابحال به کرونا مبتلا شده اند. ازاین رو با واکسنی هم که تزریق می شود، دیگر ان شاءالله موج شدید نخواهیم داشت، اما حتما موج های بالا و پایین خواهیم داشت.
کاهش تدریجی کرونا در کشور پایان موج پنجم تا یک ماه دیگر
وی با اشاره به اینکه خوشبختانه هم اکنون کاهش تدریجی کرونا را در کشور شاهدیم، اظهار داشت: خوشبختانه از دو تا سه هفته قبل کاهش تدریجی در آمار کرونا داشتیم. امیدواریم تا یکی دو هفته دیگر سرعت این کاهش، بیشتر شود و فکر می کنم تا یک ماه دیگر موج پنجم که یکی از بدترین موج ها از نظر عوارض، مرگ و میر و شدت بیماری بود، به پایان برسد.
اما و اگرهای واکسیناسیون کودکان
طبرسی درباره واکسیناسیون کودکان و دانش آموزان ضد کرونا، اظهار داشت: طبق آنچه که وزارت بهداشت اعلام نموده، واکسیناسیون افراد ۱۲ تا ۱۸ سال شروع شده است. ان شاءالله برای هفت سال به بالا هم از چین واکسن وارد می شود تا بتوان مدارس را بازگشایی کرد.

وی با اشاره به اینکه واکسن سینوفارم برای کودکان تزریق می شود، اظهار داشت: طبق مطالعات اعلام شده که واکسن سینوفارم کودکان یک دز بوده و با سینوفارم بزرگسالان متفاوت می باشد. کودکان مقرر است یک دز واکسن تزریق کنند. پاستور هم هنوز تولید و وارداتش به میزان مورد نیاز انجام نشده و الان عموما سینوفارم وارد شده است. البته پاسخ به این مورد که واکسن کودکان یک دز یا دو دز است، هنوز دقیق نیست و باید صبر نماییم تا ببینیم سیاست وزارت بهداشت چیست و اعلام گردد.
زمان تزریق واکسن پس از مبتلا شدن به کرونا
طبرسی درباره زمان تزریق واکسن پس از مبتلا شدن به کرونا، اظهار داشت: شش هفته پس از بیماری می توانند واکسن تزریق کنند. البته کسانیکه بیماری شان شدید بوده و در بیمارستان بستری بودند، هشت هفته بعد واکسن تزریق کنند.
تزریق دز بوستر؛ آری یا خیر؟
طبرسی درباره تزریق دز بوستر واکسن کرونا، اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت هنوز دز بوستر را قبول ندارد که علت آن هم مشخص است. این سازمان اعلام می کند که در دنیا هنوز خیلی از افراد یک دز واکسن را هم نزدند که قرار باشد یکسری افراد دز سوم را تزریق کنند و این خارج از عدالت است. در عین حال FDA آمریکا بوستر را فقط برای افراد بالای ۶۵ سال و افراد گرفتار نقص سیستم ایمنی تایید نمود و برای بقیه افراد سفارش نکرده است. در کشور ما هم درباره تزریق دز بوستر در بعضی گروه ها شامل پرسنل درمانی، افراد مسن و افراد مبتلا به نقص ایمنی صحبت شد، اما به نظر من هم فعلاً باید صبر نماییم تا همه مردم حداقل یک دز واکسن را تزریق کنند و واکسیناسیون سراسری به پوشش خوبی برسد و بعد به سراغ بوستر رویم.
شرایط واکسیناسیون زنان آبستن و شیرده ضد کرونا
وی درباره تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار، اظهار داشت: تزریق واکسن کرونا برای زنان باردار، پس از سه ماهگی سفارش می شود و در ایران فعلاً واکسن سینوفارم برایشان سفارش شده است. در دنیا واکسن های دیگری هم برای زنان آبستن سفارش شده، اما از انجایی در ایران سینوفارم موجود است، پس از سه ماهگی می توانند سینوفارم را تزریق کنند. در عین حال زنان شیرده هم می توانند واکسن تزریق کنند.
اثربخشی سینوفارم در سنین بالای ۶۰ سال
وی درباره اثربخشی سینوفارم برای سنین بالای ۶۰ سال، اظهار داشت: اثربخشی همه واکسن ها امکان دارد در سنین بالای ۶۰ سال مقداری کاهش پیدا کند، اما این که سینوفارم را پررنگ کرده و بگوییم فقط این واکسن اثربخشی کمتری دارد، اینطور نیست. به هر حال اثرش را در کاهش بستری و مرگ و میر می گذارد. ضمن این که اگر همه واکسن تزریق کنند، چرخش ویروس کم شده و اثر واکسن ها بیشتر می شود.

طبرسی درباره مدت زمان پایداری ایمنی واکسن ها، اظهار داشت: فعلاً زمان آن دقیقا مشخص نمی باشد. آنچه گفته شده هشت ماه پس از تزریق دز دوم است، اما هنوز دقیقا معلوم نیست که چه زمانی باید دز بوستر را و برای چه گروهی تزریق نماییم. هنوز باید مطالعات صورت گیرد.
آسترازنکا لخته خون ایجاد می کند؟
وی درباره مباحثی در خصوص ایجاد لخته خون با تزریق واکسن آسترازنکا، اظهار داشت: این مورد جزو عوارض این واکسن است، اما با درصد بسیار پایین که قابل بخشایش است، مطرح گردیده است. به صورتی که ۱۰ نفر در هر یک میلیون نفر امکان دارد چنین عارضه ای پیدا کنند که البته با عنایت به فواید واکسن، قابل چشم پوشی است. با این وجود کسانیکه در ریسک لخته خون قرار دارند، از واکسن های دیگر استفاده کنند.
تزریق دو دز متفاوت واکسن؛ آری یا خیر؟
طبرسی درباره تزریق انواع مختلف برای دو دز، اظهار داشت: سفارش ما این است که هر کس دز اول را از هر واکسنی زده، دز دوم را هم همان را بزند، اما اگر نبود و از واکسن دیگری زد، اشکال ندارد. سفارش می کنم که هموطنان برای تزریق واکسن درنگ نکنند. فقط ساعاتی را انتخاب کنند که مراکز خلوت تر باشد. چونکه هنوز در جاهای شلوغ احتمال انتقال ویروس وجود دارد.
چه کسانی واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟
طبرسی درباره تزرق واکسن آنفلوآنزا، اظهار داشت: از آنجاییکه سال قبل رعایت نکات بهداشتی در دنیا در سطح بالایی بود، خوشبختانه آنفلوآنزا به حالت همه ساله و موج نرسید، اما سال جاری با عنایت به رفع محدودیت ها در کل دنیا، افزایش مسافرت های بین کشوری و کاهش یا عدم استفاده از ماسک، احتمال شیوع آنفلوآنزا در فصل سرما زیاد است. بر همین مبنا حتما افرادی که بیماری های های ریسک دارند شامل فشار خون، بیماری های قلبی و عروقی، دیابت و... و همینطور سنین بالا حتما دقت کنند که واکسن آنفلوآنزا را زودتر تزریق کنند. فکر می کنم از اول مهر واکسن آنفلوآنزا توزیع شود و افراد پرخطر آنرا تزریق کنند.

وی اظهار داشت: برخی کشورها اعلام نمودند که تزریق همزمان واکسن آنفلوآنزا و کرونا مشکلی ندارد، با این وجود سازمان جهانی بهداشت اعلام نموده که بین تزریق آنها دو هفته فاصله باشد.

طبرسی درباره وضعیت واکسن برکت هم اظهار داشت: ۱۰ میلیون دز تحویل وزارت بهداشت شده و توزیعش مقداری کند بود.

وی که در لایو اینستاگرام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صحبت می کرد، درباره مهار کرونا با واکسیناسیون هم اظهار داشت: اگر پوشش واکسیناسیون را بالای ۷۵ تا ۸۰ درصد برسانیم و نکات بهداشتی را هم رعایت نماییم، ۱۰۰ درصد کرونا قابل کنترل تر و محدودتر می شود، اما این که به صفر برسد، هنوز در کوتاه مدت متصور نیست.

منبع:

1400/06/30
08:28:18
5.0 / 5
197
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی