وزیر بهداشت:

طرح قرنطینه ی هوشمند، فردا در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می شود

طرح قرنطینه ی هوشمند، فردا در ستاد ملی مقابله با کرونا بررسی می شود به گزارش روان ما وزیر بهداشت اظهار داشت: فردا در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، طرح قرنطینه هوشمند مطرح و بررسی می شود و در صورت تصویب، با اجرای این طرح، استفاده از خدمات در کشور، منوط به تزریق واکسن می شود.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در نشست اعضای هیات رییسه دانشگاه علوم پزشکی ایلام که در دانشکده پرستاری این دانشگاه برگزار شد، اظهار داشت: در مرز مهران باتوجه به تردد بسیار بالای مسافرین باید یک مرکز بهداشتی، درمانی و آزمایشگاهی مجهز و پیشرفته راه اندازی شود. البته هم اکنون برای بازگشت زائران اربعین امسال از عراق، برنامه ریزی خواهیم کرد.
وی ادامه داد: مقدمات راه اندازی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی ایلام باید فراهم گردد و ما در وزارت بهداشت، موافقت اصولی خودمان را اعلام می نماییم که البته سایر اقدامات لازم باید از طرف مسئولان این دانشگاه صورت گیرد.
وزیر بهداشت، تصریح کرد: با تیپ بندی دانشگاه های علوم پزشکی مخالفیم چون جلوی پیشرفت و رشد آنها را می گیرد. نباید هیچ تفاوتی بین شهرها و دانشگاه ها برای رشد و توسعه آموزش، بهداشت و درمان وجود داشته باشد.
عین اللهی، اظهار داشت: وجود هفت خوابگاه دانشجویی و استقرار کامل دانشجویان در این خوابگاه ها، وضعیت مناسبی است اما با خوابگاه های استیجاری مخالفیم و باید خوابگاه های تملیکی با فضای مناسب برای دانشجویان ساخته شود و در عین حال باید تقویت بومی گزینی را در دستور کار قرار دهیم تا جابجایی دانشجویان از محل زندگی به محل تحصیل و مشکلات فرهنگی به کمترین حد ممکن برسد.
وی ضمن تاکید بر لزوم استمرار رعایت پروتکل ها پس از واکسیناسیون و اجرای قرنطینه هوشمند در کشور، اضافه کرد: فردا در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا، طرح قرنطینه هوشمند مطرح و بررسی می شود و در صورت تصویب، با اجرای این طرح، استفاده از خدمات در کشور، منوط به تزریق واکسن می شود.
وزیر بهداشت، اشاره کرد: فاصله گذاری در وسایل نقلیه همچون هواپیما با افزایش پوشش واکسیناسیون لغو می شود و به احتمال فراوان تا اواسط مهرماه، هواپیماها تا ۸۰ درصد و تا اوایل آبان ماه تا ۱۰۰ درصد ظرفیت خود می توانند مسافر سوار کنند اما به شرطی که مسافرین، واکسن کرونا را تزریق کرده باشند.
عین اللهی با اعلان اینکه وضعیت ایلام در مقایسه با سال ها و دهه های گذشته، رشد خوبی داشته است، افزود: دانشگاه علوم پزشکی ایلام، یکی از مستعدترین دانشگاه های علوم پزشکی سطح کشور است. البته نباید برای انجام اقدامات خصوصاً کارهای جدید و نو، منتظر ابلاغیه و بخشنامه های تهران و ستاد وزارت بهداشت بود. هر اتفاقی که سبب رشد و پیشرفت یک دانشگاه باشد می تواند در هر منطقه ای رخ دهد. بعنوان نمونه شروع درمان نازایی و ناباروری در یزد بود که بعد از آن، این اقدامات درمانی در سایر نقاط کشور نیز انجام شد.
وی اشاره کرد: تلاش ما در وزارت بهداشت، تامین نیازهای تجهیزاتی در استان ایلام است تا بیماران این استان مجبور نباشند برای دریافت خدمات درمانی به سایر استانها سفر کنند و گرفتار مشکل شوند بدین سبب هر قدر نیازهای بهداشتی و درمانی این استان بیشتر تامین گردد، به مردم خدمت کرده ایم.
وزیر بهداشت، اشاره کرد: بیماران و همراهان آنها در بیمارستانها و مراکز بهداشتی و درمانی باید مورد احترام و تکریم قرار گیرند. تعدادی از فضاهای فیزیکی بیمارستانها در ایلام باید بهسازی، بازسازی و ساخته شوند تا کرامت بیماران همانند بخش خصوصی در بخش دولتی نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی تصریح کرد: در دانشگاه علوم پزشکی ایلام، یکی از با اهمیت ترین مسائل، توجه به ورودی و خروجی مسافرین از مرز مهران است که برای پوشش خدمات بهداشتی و درمانی در این مرز، باید نشست هایی با معاونت بهداشت وزارت بهداشت اجرا شود. البته در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا نیز گفته ام که کنترل مرزها، یکی از عوامل ورود بیماری و بیماران جدید به کشور است.
عین اللهی، اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی حاضر در مناطق مرزی علاوه بر افزایش پذیرش دانشجویان خارجی باید تقویت گردشگری سلامت را در دستور کار قرار دهند. برای ارائه خدمات بهداشتی و درمانی در ایلام از نظر تیپ بندی و سطح بندی، هیچ محدودیتی قائل نیستیم و معتقدیم که باید به سمت ماموریت گرایی در دانشگاه ها و در زمینه های مختلف برویم و ماموریت گرایی و جامع نگری، جایگزین تیپ بندی دانشگاه ها شود.
وی همین طور در حاشیه این جلسه، اظهار داشت: این سفر دستاوردهای زیادی داشت. ما سفر خودمان را از دهلران شروع کردیم و جلسات مختلفی داشتیم. در دهلران یک مرکز آموزشی وجود ندارد و قرار شد که دانشکده پرستاری در این شهرستان راه اندازی شود. همین طور مشکلات بیمارستان شهدای دهلران را از نزدیک مشاهده کردیم و در جهت جبران کمبودهای این مرکز درمانی حرکت می نماییم.
وزیر بهداشت، افزود: با اهمیت ترین مساله در دانشگاه علوم پزشکی ایلام، تردد مسافرین در مرز مهران است که حجم زیادی از تردها مربوط به این مرز است و در وضعیت کرونائی برای ما خیلی مهمست که مسافرین ورودی به کشور از نظر بیماری، در سلامت باشند و مسافرین خروجی نیز بیماری را از ایران به سایر مناطق، منتقل نکنند بدین سبب تجهیز مرز مهران از نظر بهداشتی، درمانی و آزمایشگاهی، بسیار مهمست.
وی ادامه داد: مشکلات و مسائل دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز امروز بررسی گردید و یکی از مسائل مهمی که در نشست امروز داشتیم، ارائه مجوز و موافقت اصولی جهت راه اندازی دانشکده داروسازی در ایلام بود چون این دانشگاه، بسیار مستعد و از دانشمندان و نیروهای بسیار عالی و بهادار ای برخوردارست و مشکلات تامین تجهیزات و امکانات این دانشگاه نیز در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.
وزیر بهداشت، اظهار داشت: بیمارستان درحال ساخت رازی ایلام، یکی از بهترین و مجهزترین مراکز درمانی است که ۹۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و باید این بیمارستان به سرعت تجهیز و به بهره برداری برسد چون بیشتر از ۳۰۰ تخت بیمارستانی دارد و می تواند خیلی از مشکلات مردم این منطقه را حل کند.
بنابر اعلام وبدا، عین اللهی تصریح کرد: امروز همین طور قرار شد مشکلات مربوط به حوزه بهداشت همچون تکمیل، تجهیز و تقویت خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی در اولویت قرار گیرد تا بعنوان یک کار اساسی، اصولی و پایه ای صورت گیرد.
منبع:

1400/07/03
09:56:37
5.0 / 5
226
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی