دستاورد جدید پژوهشگران؛

ترکیب ضدویروسی مانع از ورود کرونا به سلول ها می شود

ترکیب ضدویروسی مانع از ورود کرونا به سلول ها می شود به گزارش روان ما دانشمندان یک ترکیب شیمیایی به وجود آورده اند که در خصیصه اصلی خیلی از ویروس ها که به سلول های انسان حمله می کنند، تداخل به وجود می آورد.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، بگفته پژوهشگران دانشگاه واشنگتن، این ترکیب که MM۳۱۲۲ نامیده می شود، در سلول ها و موش ها مورد مطالعه قرار گرفت و نویدبخش راه جدیدی برای جلوگیری از عفونت یا کاهش شدت کووید ۱۹ است.
محققان مشاهده نمودند این ترکیب، پروتئین کلیدی انسانی به نام سرامین پروتئاز ۲ غشایی (TMPRSS۲) را هدف قرار می دهد؛ کروناویروس از این پروتئین برای ورود و آلوده کردن سلول های انسانی استفاده می نماید.
«جیمز جانکتا»، سرپرست تیم تحقیق، می گوید: «واکسن های بسیار خوبی هم اکنون برای کروناویروس در دسترس می باشد، اما ما هنوز به داروهای ضدویروسی موثر برای مساعدت با مهار شدت این بیماری همه گیر نیاز داریم.»
وی در ادامه می افزاید: «ترکیبی که ما درحال توسعه آن هستیم از ورود ویروس به سلول ها جلوگیری می کند. ما درحال بررسی پنجره درمانی هستیم که در آن مولکول را می توان به موش ها تزریق کرد و آنها را در مقابل بیماریها محافظت کرد. هدف نهایی ما این است که مولکول ها را به یک مهارکننده که قابل مصرف از طرق دهان باشد تبدیل کرد.»
ترکیب دارویی جدید بطور قوی TMPRSS۲ و پروتئین مرتبط دیگر به نام ماتریپتاز را که در سطح ریه و سایر سلول ها یافت می شود می بندد.
بسیاری از ویروس ها همچون کروناویروس عامل کووید ۱۹ و ویروس آنفلوانزا، به این پروتئین ها برای آلوده کردن سلول ها و پخش شدن در سراسر ریه وابسته هستند. بعد از چسبیدن ویروس به سلول در پوشش مجاری هوایی، پروتئین انسانی TMPRSS۲ پروتئین سنبله ویروس را متوقف می کند و پروتئین سنبله را فعال می کند تا بعنوان واسطه ادغام غشای ویروسی و سلولی عمل کند و پروسه عفونت را شروع کند. MM۳۱۲۲ فعالیت آنزیمی پروتئین TMPRSS۲ انسان را می بندد. هنگامی که آنزیم مسدود می شود، فعال شدن پروتئین سنبله هم مختل می شود.
به گفته پژوهشگران، مطالعات آزمایشگاهی نشان میدهد که MM۳۱۲۲ بسیار بهتر از داروی رمدسیویر که قبلاً توسط سازمان غذا و دارو برای بیماران مبتلا به کووید ۱۹ تأیید شده است، از سلول ها در مقابل لطمه ویروسی محافظت می کند.

1400/07/30
12:18:30
5.0 / 5
235
تگهای خبر: بیمار , بیماری , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی