بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید 19 با بوییدن روغن های ضروری

بازیابی حس بویایی مبتلایان به کووید 19 با بوییدن روغن های ضروری روان ما: خراسان رضوی نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد، افراد با بویدن روغن های ضروری(روغن های ضروری یا اساسی، عصاره غلیظی از گیاهان هسـتند که در روغن تقطیر می شوند) پس از مبتلاشدن به کووید ۱۹حس بویایی و چشایی خودرا به دست می آورند خصوصاً اگر زیر ۴۰ سال سن داشته باشند. بگفته پژوهشگران از دست دادن حس بویایی و چشایی علامت شایع مبتلاشدن به کووید ۱۹ است که بطور معمول از هر پنج بیمار چهار بیمار تا ۶ ماه پس از مبتلاشدن آنرا تجربه می کنند.به نقل از نیوز، بیماران جوان مبتلا به کووید ۱۹ بیشتر از افراد مسن این حواس را بازیابی می کنند. محققان دانشگاه مشترک المنافع ویرجینیا(VCU) در یک تحقیق پیوسته از دست دادن بو و مزه در مبتلایان به کووید را با جمع آوری داده های ۷۹۸ بیمار بهبود یافته از کووید زیر ۴۰ سال بررسی کردند و به این نتیجه دست پیدا کردند که افراد جوان با سرعت بیشتری نسبت به افراد مسن حس بویایی و چشایی را بازیابی می کنند.

پروفسور ایوان ریتر، مدیر پزشکی مرکز اختلالات بو و طعم در مرکز پزشکی VCU و یکی از محققان این تحقیق، می گوید: در این تحقیق حدود ۸۰ بهبودیافته از بیماری کووید را در یک دوره ۶ ماهه یا بیشتر ارزیابی کردیم.

بیماری قبلی اوضاع را بدتر کند

پروفسور ریتر که در بخش جراحی گوش، حلق، بینی، سر و گردن در دانشکده پزشکی VCU فعالیت دارد، اضافه کرد: درک انواع مختلف علایم و این که آیا بیماران از هر گونه بیماری قبلی رنج می برند، می تواند بینش های مهمی در مورد پیش آگهی بهبودی آنان عرضه دهد؛ افرادی که سابقه صدمه به سر داشتند، کمتر بویایی خویش را بازیابی کردند. علاوه بر این کسانی که در هنگام مبارزه با ویروس گرفتار تنگی نفس شدند حتی کمتر احتمال داشت که حواس خویش را به سرعت بازیابی کنند. با این وجود افرادی که با احتقان بینی روبه رو بودند، بیشتر حس بویایی خویش را بازیابی کردند.

پروفسور رایتر توضیح می دهد: افزایش احتمال بهبود بویایی در افراد مبتلا به احتقان بینی منطقی است چونکه شما به علت احتقاق شدید بینی حس بویایی خویش را از دست می دهید و بوها نمی توانند به بینی شما وارد شود. مطمئنا افرادی که گرفتار احتقان هستند، امکان دارد حس بویایی خویش را به علت احتقان شدید از دست داده باشند و نه به علت صدمه عصبی ناشی از ویروس و سایر موارد.

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی بیشتر از ۲۳۰ میلیون مورد مبتلا شدن به کووید ۱۹ در سرتاسر جهان گزارش شده است. اگر این نظرسنجی جمعیت مبتلایان سراسر جهان را منعکس کند، بیشتر از ۲۰ میلیون نفر امکان دارد پس از تشخیص کووید گرفتار از دست دادن طولانی مدت حس بویایی یا چشایی شوند.

از آوریل ۲۰۲۰ هنگامی که گزارش هایی در خصوص از دست دادن حس چشایی و بویایی بیماران رایج شد، محققان در VCU سخت کوشیده اند تا تعیین کنند که علایم تا چه مدت طول می کشد تا بتوانند درمانی برای این افراد ارائه نمایند.

از دست دادن حس بویایی کیفیت زندگی را پایین می آورد

تا امروز نزدیک به ۳۰۰۰ نفر در سرتاسر ایالات متحده در نظرسنجی شامل ردیابی علایم در طول زمان شرکت کردند. نتایج نشان داده که از دست دادن حس بویایی می تواند برای افرادی که آنرا تجربه می کنند، ویرانگر باشد. در نظرسنجی پیشین که در آوریل ۲۰۲۱ انتشار یافت، ۴۳ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که احساس افسردگی دارند و برای ۵۶ درصد لذت بردن از زندگی از زمانی که گرفتار کاهش حس بویایی یا چشایی شده اند، کاسته شده است.

جای تعجب نیست افرادی که حس بویایی یا چشایی خویش را از دست داده بودند، لذت بردن از غذا برای آنان مشکل باشد؛ به صورتی که ۸۷ درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند که آشپزی و غذا خوردن به دغدغه ای برای کیفیت زندگی تبدیل گشته است. ناتوانی در بوییدن دود بعنوان شایع ترین خطر ایمنی طبقه بندی شده و حدودا نیمی از بیماران این مشکل را گزارش کرده اند.

ناتوانی در بوییدن دود توسط ۴۵ درصد از افراد مورد بررسی گزارش و از دست دادن اشتها در ۵۵ درصد مبتلایان اعلام گردید و کاهش وزن ناخواسته در ۳۷ درصد همچنان برای بیماران چالش ایجاد می کنند. هرچه بیشتر از کسانی که تحت تأثیر قرار گرفته اند یاد بگیریم بهتر می توانیم به عرضه دهندگان مراقبت های بهداشتی و حتی خود افراد در مورد نحوه مدیریت این علایم مشاوره دهیم. با استفاده از این مطالعه همچنان در جستجوی پاسخ های درمانی، تصویر واضح تری از خطرات کووید ۱۹ برای کیفیت زندگی، ایمنی و سلامتی و رفاه طولانی مدت به دست می آوریم.

روغن های ضروری چگونه می توانند کمک کنند؟

به گفته دانشمندان، آموزش بوییدن با استفاده از اسانس های قوی امکان دارد به بازیابی حواس از دست رفته کمک نماید.

پروفسور ریتر اظهار نمود: من همچنان به بیمارانم سفارش می کنم که این روش هزینه کم و ریسک پایینی دارد.

گروه کاری بویایی بالینی، متشکل از یک گروه بین المللی از پزشکان با علاقه پژوهشی قوی در مورد حس بویایی، روغن های اساسی را بعنوان یک گزینه درمانی در اوایل سالجاری سفارش کرد. این گروه دریافتند که وقتی فرد حس بویایی خویش را از دست می دهد (اختلال بویایی)، بوییدن روغن های ضروری می تواند به بهبود اعصاب صدمه دیده کمک نماید.

وی تایید کرد: برای افرادی که امکان دارد نگران از دست دادن حواس خود باشند، بهترین روش پیشگیری بوییدن روغن های ضروریست.

بر اساس سفارش های سازمان بهداشت جهانی و مراکز جلوگیری از بیماری ها، واکسن دریافت کنید، ماسک بزنید، بهداشت دست ها را رعایت کنید تا از این بیماری در امان باشید. همه این موارد به ظاهر ساده مهم هستند. برای پیشگیری از این نتایج طولانی مدت، شما باید شانس مبتلا شدن به این بیماری را در وهله اول به حداقل برسانید چونکه هنگامی که به این بیماری مبتلا شدید، ما هم اکنون واقعا راهی برای تاثیرگذاری بر روند یا شدت آن نداریم.

آیا ایمپلنت توانایی بویایی را بازیابی می کند؟

با این حال، امید بیشتری وجود دارد چونکه دکتر کوئلیو و همکار وی در این مطالعه، دکتر ریچارد کوستانزو، پروفسور گروه فیزیولوژی و بیوفیزیک در VCU درحال توسعه یک دستگاه ایمپلنت برای بازگرداندن حس بویایی افراد هستند. اگر این طرح عملیاتی شود می تواند منبع امید افرادی باشد که با بویایی دائمی زندگی می کنند.

نتایج این تحقیق در نشریه American Otolaryngology انتشار یافته است.

منبع:

1400/08/01
10:11:04
5.0 / 5
285
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی