برگزاری دادگاه رسیدگی به پرونده بیماران پروانه ای

وکیل ۲۹۵ شهروند ایرانی: تقاضای صدور حکم ضد دولت آمریکا را داریم

وکیل ۲۹۵ شهروند ایرانی: تقاضای صدور حکم ضد دولت آمریکا را داریم به گزارش روان ما جلسه رسیدگی علنی به پرونده دعوای حقوقی بیماران پروانه ای ضد ۳۰ تن از اشخاص حقیقی و حقوقی همچون دولت آمریکا به علت تحریم های ظالمانه دارویی ضد این بیماران به ریاست قاضی پورمریدی برگزار گردید.به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دادگاه رسیدگی به دعوای بیماران پروانه ای (ای بی) به طرفیت دولت ایالات متحده آمریکا در شعبه ۵۵ دادگاه حقوقی روابط بین الملل به ریاست قاضی سلمان پورمریدی برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رسیدگی، قاضی پورمریدی اظهار داشت: دادخواستی از سوی ۲۹۵ بیمار پروانه ای، خانواده آنها، خانه ای بی به طرفیت ۳۰ شخص حقیقی و حقوقی همچون دولت ایالات متحده آمریکا در مورد تبعات تحریم اقلام دارویی مطرح گردیده است و ما در این رابطه یک جلسه دادگاه غیرعلنی در ۱۳ تیر هم داشتیم و امروز جلسه علنی دادگاه است و دادگاه به خسارت هایی که از باب درمانی به بیماران وارد شده رسیدگی می کند.

وی با بیان اینکه این دادخواست به شکلی دادخواهی مردم ایران است اظهار داشت: سیاست جنایتکارانه دولت ایالات متحده آمریکا سبب شده ۱۵ بیمار ای بی از سال ۹۰ تا ۹۸ که شرکت سوئدی تولید پانسمان این کالا را شامل تحریم قرار داده است فوت کنند. دادخواست از راه وزارت امورخارجه و پست به ایالات متحده ابلاغ گردیده است اما آنها دفاعی ندارند که انجام دهند. این دادخواست توسط وکلای بیماران و خانه ای بی مطرح گردیده است.

در ادامه، رسول تقدسی وکیل ۲۹۵ شهروند ایرانی در جایگاه قرار گرفت اظهار داشت: ما بعنوان وکلای ۲۹۵ بیمار مبتلا به ای بی دادخواستی عرضه کردیم و تقاضای صدور حکم ضد دولت ایالات آمریکا، دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق، مایک پمپئو، برایان هوک و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که مستقیم و غیرمستقیم در وضع تحریم ها دخالت داشته اند را داریم و خواهان جبران خسارات هستیم.

وی افزود: موکلین من بیماران ای بی هستند و برای تخفیف درد از شرکت سوئدی پانسمان می خریدند. شرکت سوئدی صراحتا در نامه ای در سال ۲۰۱۸ اعلام نمود به واسطه تحریم های اقتصادی آمریکا پانسمان ها را نمی فرستیم و از زمانی که پانسمان ها را نفرستادند موکلین من درد و رنجی را تحمل کردند که نمی توانم آنرا توصیف کنم.

این وکیل دادگستری اظهار داشت: این پرونده کاملا حقوقی است، اگر دولت آمریکا می خواهد بجنگد این چه وضع جنگیدن است؟ حرف من سیاسی نیست، برای موکلین من این پانسمان ها حیاتی می باشد.

در ادامه، موسس و مدیرعامل خانه ای بی در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: تقاضا دارم جنس صحبت من را از نوع حقوقی پذیرا نباشید، من بعنوان پدر ۹۵۰ بیمار توضیحاتی عرضه می کنم.

وی با بیان اینکه بیماری ای بی در کل جهان شایع است و باید عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ بیمار هم در ایران شناسایی شود اظهار داشت: در تمام دنیا، کسانی که به این بیماری مبتلا هستند از پانسمان خاصی استفاده می نمایند و داروی دیگری در کاهش روند بیماری ندارند و تنها چیزی که مفید می باشد همین پانسمان است و بالغ بر ۸۰ کشور جهان هم از همین پانسمان که تنها بوسیله ی یک شرکت سوئدی تولید می شود.
هاشمی گلپایگانی اظهار داشت: در سالهای گذشته این پانسمان را راحت در اختیار داشتیم اما با خروج ایالات متحده آمریکا از برجام شدت تحریم ها را بیشتر حس کردیم. آمریکا بطور قطع ضعفی را در خودش می بیند که تحریم ها را ضد ما صادر می کند. آیا تمام زور آمریکایی ها این است که با این کودکان مقابله کنند؟ از ماه می ۲۰۱۸ تا می ۲۰۱۹، ۱۵ نفر مستقیما به علت استفاده نکردن از پانسمان فوت کردند.
وی افزود: بچه هایی که اینجا نشستند وقتی می شنیدند کسی از نداشتن پانسمان فوت می کند بین خودشان صحبت می کردند، نفر بعدی چه کسی است؟ دولت ایالات متحده آمریکا بر چه مبنایی حق طبیعی انسان را سلب می کند و دارو را به روی دنیا می بندد؟ امروز اگر نوبت تحریم ایران است، بسیاری از کشورها باید احساس خطر کنند که نوبت آنها هم خواهد رسید.
مدیرعامل خانه ای بی تصریح کرد: ما زمانی که تحریم بودیم، بیکار ننشستیم و با ترکیه و هند وارد صحبت شدیم که از راه آنها پانسمان را تهیه نماییم، اما چون پانسمان فقط مختص بیماران ای بی است و تعداد بیماران هم از قبل مشخص است، شرکت سوئدی متوجه می شد و باز هم پانسمان ها را نمی داد.
وی در انتها اظهار داشت: ما از آمریکا ضد تحریم شکایت داریم اما مسئولینی هستند که نسبت به بیماران توجهی ندارند و امیدوارم در یک دادگاه دیگر به کوتاهی مسئولین داخلی رسیدگی نماییم.
پس از سخنان مدیرعامل خانه ای بی، یکی از بیماران پروانه ای در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: من هادی کیخسروی هستم و ۳۰ سال سن دارم و در رشته کارشناسی ارشد حقوق تحصیل می کنم و آمده ام تا به دنیا بگویم بیماران پروانه ای جایی در سیاست ندارند.
وی افزود: از سال ۱۳۹۴ که با کمک حاج آقا خانه ای بی تشکیل شد و توانستیم کنار هم جمع شویم روحیه ما خیلی بهتر شد، متاسفانه از ماه می ۲۰۱۸ پانسمان ها برای ما قطع شد و همین کار سبب شد برخی از بیماران را از دست بدهیم که همین اتفاق روحیه بچه ها را بسیار تضعیف کرد.
هادی کیخسروی اظهار داشت: یکی از قربانیان پانسمان ها خود بنده هستم، متأسفانه کمبود پانسمان ها سبب شد من نقص عضو شوم و از خرداد ۱۳۹۰ یکی از پاهایم را از دست دادم و هم اکنون با پروتز را می روم اما هیچگاه دست از تلاش بر نداشتم. از دادگاه می خواهم حکمی صادر شود تا حق ما گرفته شود.
وی در انتها اظهار داشت: با صدای بلند از می کنم در هیچ کجای دنیا، دارو شامل تحریم نیست اما کشور آمریکا زورش به سیاستمداران نرسیده و تحریم ها را ضد ما اعمال می کند.
پس از صحبت های بیماران پروانه ای مادر یکی از بیماران در جایگاه قرار گرفت و اظهار داشت: من سعیده احمدی هستم مادر فاطمه. دختر من ۸ ساله است متاسفانه این تحریم ها را با گوشت و پوست و استخوان دیدم. وقتی دخترم را به حمام می بردم، تمام حمام پر از خون می شد مجبور بودم حواسش را پرت کنم تا درد کمتری حس کند زمانی که پانسمان ها در اختیارمان قرار می گرفت بیماری قابل کنترل می شد اما اگر پانسمان در اختیار نداشتیم بیماری پیشرفت می کرد هم اکنون تمام بدن دختر من درگیر شده است.
در پایان، قاضی پور مریدی اظهار داشت: دادگاه در مفهوم لغوی نیست جای داد زدن است، هر آدمی که رنج بیماران پروانه ای را می بیند فقط باید گریه کند و البته نهادهای بین المللی وظیفه دارند به داد این خانواده ها برسند.
وی اضافه کرد: تلخ تر اینجاست که آمریکا سازنده این پانسمان ها نیست که بگوییم با عنایت به مشکلات سیاسی و زورگویی حق دارد با ما مراوده تجاری نکند بلکه سوئد سازنده دارو است و هیچ اختلاف سیاسی با ایران ندارد.
پورمریدی در انتها ضمن تشکر از بیماران پروانه ی و خانواده های آنها برای طرح شکایت اظهار داشت: پس از عرضه لوایح تکمیلی ظرف یک هفته رای صادر خواهد شد.


****
به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دادگاه حقوقی روابط بین الملل که صلاحیت رسیدگی به دعواهای حقوقی بین المللی را دارد امروز شاهد برگزاری یک دادگاه متفاوت بود.
در ورودی سالن برگزاری جلسه، بنری از تصاویر 15 بیمار مبتلا به بیماری ای بی معروف به بیماری پروانه ای که پرکشیده بودند قرار داده شده بود.
کودکان و بزرگسالان زیادی که سال هاست رنج بیماری پروانه ای را تحمل می کنند در گوشه و کنار سالن دادگاه نشسته بودند. آنها جهت شرکت در این جلسه از نقاط دور و نزدیک خویش را به شعبه 55 دادگاه حقوقی روابط بین الملل رسانده بودند؛ بیمارانی که هرکدام به شکلی با بیماری ای بی درگیر بودند. بعضی ها روی ویلچر، بعضی ها با عصا و یک نفر خوابیده بر برانکارد.
اما جدا از رنج بیماری، چهره های محکمی داشتند که خبر از شهامت آنها برای طرح دعوا داشت.
این دادگاه قرار بود شکایتی از سوی 295 بیمار ای بی در سرتاسر کشور باشد که به علت نداشتن یک نوع پانسمان مخصوص که بوسیله ی یک شرکت سوئدی تولید می شود متحمل درد بسیار شده بودند. ماجرا از این مقرر است که یک شرکت سوئدی که پانسمان های مخصوص بیماران پروانه ای را تولید می کند بعد از خروج یک جانبه دولت ایالات متحده آمریکا از توافق هسته ای معروف به برجام به تبعیت از تحریم های امریکا دیگر پانسمان های خویش را در اختیار بیماران ای بی در ایران قرار نمی دهد و بنابراین 15 بیمار به شکل مستقیم فوت می کنند و تعداد بسیار زیادی هم متحمل نقص عضو یا مشکلات جسمانی دیگر می شوند. این پانسمان ها به قول بیماران ای بی بسیار حیاتی می باشد و استفاده از آن سبب حفاظت از پوستشان می شود.
در این دادگاه وکلای 295 بیمار و دو بیمار به نمایندگی از سایرین صحبت کردند که همه حرف شان یک چیز بود؛ دارو نباید شامل تحریم شود.
پرنام یکی از بیماران حاضر در جلسه می گوید که تحریم دارویی عادلانه نیست. همه می خواهند به اتهامات دولت ایالات متحده آمریکا برای تحت فشار قرار دادن شرکت سوئدی و به تبع آن ارسال نشدن پانسمان ها به ایران رسیدگی کنند. اما مدیرعامل خانه ای بی که بعنوان سازمان مردم نهاد با بیماران پروانه ای سروکار دارد تنها گلایه اش از تحریم نیست.
او در جایی دیگر از صحبت هایش می گوید: امیدوارم به قصور مسؤلان داخلی هم در یک دادگاه جداگانه رسیدگی شود.
شاید این درخواست به دنبال ادعای چند روز پیش مدیرعامل خانه ای بی در خصوص مفقودی پانسمان های اهدایی یونیسف باشد که البته از جانب مسئولان وزارت بهداشت رد شد.
این دادگاه در فضایی حزن آلود برگزار گردید. و اغلب حاضران اشک می ریختند. حتی خبرنگاران از شنیدن رنج های بی شمار بیماران پروانه ای دلشان به درد آمده بود. اما به قول قاضی سلمان پورمریدی اشک و گریه کافی نیست و باید کاری هم کرد.
هرچند دادگاه های بین المللی تا حدی تشریفاتی به نظر می رسند و انتظار مجازات دولت آمریکا از راه آن دور از ذهن است اما میتوان امید داشت که صدای بیماران پروانه ای به گوش برسد و حداقل در داخل کشور با تصمیم گیری های اشتباه بر رنج فزاینده آنها افزوده نشود.
منبع:

1400/08/12
23:19:29
5.0 / 5
151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی