یافته محققان هلندی؛

داروی دیابت به بهبود عملکرد کلیه ها کمک می نماید

داروی دیابت به بهبود عملکرد کلیه ها کمک می نماید نتایج یک پژوهش نشان میدهد داروی رایج دیابت می تواند بعنوان گزینه ای برای درمان برخی افراد بزرگسال مبتلا به بیماری مزمن کلیوی استفاده گردد.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از زی نیوز، داروی دیابت «داپاگلیفلوزین» متعلق به گروهی از داروها موسوم به «مهارکننده های کوترانسپورتر -۲ گلوکز سدیم (SGLT۲)» است.
مهارکننده SGLT۲ با مسدود کردن پروتئین SGLT۲ در کلیه ها کار می کند. مسدود کردن این پروتئین با کاهش فشار و التهاب در کلیه ها لطمه کلیه را کم می کند. همین طور به جلوگیری از نشت پروتئین به ادرار کمک می نماید و فشار خون و وزن بدن را کم می کند.
یک کارآزمایی بالینی روی ۴۳۰۴ شرکت کننده مبتلا به بیماری مزمن کلیوی نشان داد که داپاگلیفلوزین میزان کاهش عملکرد کلیه را در مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی کم می کند.
شرکت کنندگان به دو گروه تقسیم شدند: گروه دریافت کننده داپاگلیفلوزین ۱۰ میلی گرم یا گروه دریافت کننده دارونما یک دفعه در روز در کنار مراقبت های استاندارد.
اگرچه در شرکت کنندگان بدون دیابت نیز داپاگلیفلوزین سبب بهبود نسبی کاهش عملکرد کلیه شد، اما تأثیر داپاگلیفلوزین در افراد مبتلا به دیابت بیشتر بود.
«هیددو لامبرز هیرسپینک»، سرپرست تیم تحقیق از مرکز پزشکی دانشگاه گرونینگن هلند، می گوید: «نتیجه گیری کلیدی این است که داپاگلیفلوزین یک درمان مؤثر برای کاهش از دست دادن پیشرونده عملکرد کلیه در بیماران مبتلا به بیماری مزمن کلیوی مبتلا به یا بدون دیابت نوع ۲ است.»
هیرسپینک اضافه کرد: «بنابراین، داپاگلیفلوزین علاوه بر کاهش خطر نارسایی قلبی یا مرگ و میر، روند پیشرفت کاهش عملکرد کلیه را نیز کاهش می دهد».
بیماری مزمن کلیوی یک بیماری طولانی مدت است که در آن کلیه ها به خوبی کار نمی کنند و در افراد مسن شایع است. در مراحل اولیه، به طور معمول علایم کمی وجود دارد و افراد ممکنست بدون این که بدانند به این بیماری مبتلا شوند.
بیماری مزمن کلیوی اغلب به سبب سایر بیماری هایی که بر کلیه ها تأثیر می گذارد ایجاد می شود که شامل دیابت، فشار خون بالا، کلسترول بالا و عفونت کلیه است. انتخاب سبک زندگی سالم و کنترل شرایط زمینه ای مهم می باشد. بیماری مزمن کلیوی می تواند با گذشت زمان بدتر شود، اما درمان ها می توانند آنرا متوقف یا به تعویق بیاندازند، و خیلی از افراد برای مدت طولانی با شرایط خود به خوبی کنترل می شوند.
یافته ها نشان داده است که افزودن داپاگلیفلوزین به مراقبت های استاندارد فعلی بطور قابل توجهی خطر کاهش عملکرد کلیه، بیماری کلیوی در مرحله نهایی یا مرگ ناشی از علل در رابطه با کلیه ها یا سیستم قلبی عروقی را کم می کند.


منبع:

1400/08/21
22:03:17
5.0 / 5
111
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی