یافته محقق ایرانی دانشگاه آمریكا؛

جراحی کاهش وزن ریسک بیماری کبد را در افراد چاق کم می کند

جراحی کاهش وزن ریسک بیماری کبد را در افراد چاق کم می کند روان ما: یک مطالعه جدید نشان میدهد که جراحی کاهش وزن خطر مبتلاشدن به بیماری شدید کبد یا سرطان کبد را در افراد چاق مبتلا به بیماری کبد چرب کم می کند.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از هلث دی نیوز، این مطالعه شامل بیشتر از ۱۱۰۰ بیمار مبتلا به نوع تهاجمی بیماری کبد چرب بود. به گزارش محققان، بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفتند، تقریباً ۹۰ درصد کمتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری پیشرفته کبد، سرطان کبد یا مرگ در رابطه با آن در یک دهه آینده بودند.
بر اساس این مطالعه، این نتایج تنها در ۵ نفر از ۶۵۰ بیماری که جراحی چاقی انجام داده بودند مشاهده شد، در صورتی که تنها در ۴۰ بیمار از ۵۰۸ بیمار که این جراحی را انجام ندادند مشاهده شد.
مطابق با تحقیقات قبلی، این مطالعه همینطور نشان داد بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند هم ۷۰ درصد کمتر در معرض خطر حمله قلبی، سکته، نارسایی قلبی یا مرگ ناشی از بیماری قلبی هستند.
دکتر «علی امینیان»، مدیر مؤسسه متابولیک کلینیک کلیولند آمریکا، اظهار داشت: «چاقی عامل اصلی کبد چرب است؛ همه چیز با چاقی آغاز می شود. زمانی که چربی اضافی در کبد انباشته می شود، سبب کبد چرب می شود؛ سپس سبب بروز التهاب شده و تشدید می شود و سپس بافت اسکار تشکیل شده و منجر به سیروز می شود.»
امینیان خاطرنشان کرد: «زمانی که بیمار وزن کم می کند، چربی از همه جا همچون کبد از بین می رود، التهاب فروکش می کند و بخشی از بافت اسکار می تواند معکوس شده و بهتر شود. کاهش وزن تاثیر بسزایی در این حوزه دارد.»
این یک مطالعه مشاهده ای بوده است که در آن محققان مواردی را در کلینیک کلیولند طی ۱۲ سال بررسی کردند، ازاین رو ثابت نمی کند که جراحی کاهش وزن مستقیماً خطر بیماری های شدید کبدی یا قلبی را می کاهد.
با این حال، این جراحی بدون خطر نبود: ۶۲ بیمار از ۶۵۰ بیمار جراحی کاهش وزن در گروه مورد مطالعه بعد از عمل گرفتار عوارض جدی شدند و چهار نفر از آنها در عرض یک سال بعد از عمل جان خویش را از دست دادند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر در این حوزه تاکید دارند.


منبع:

1400/08/23
23:00:00
5.0 / 5
79
تگهای خبر: بیمار , بیماری , جراحی , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی