مطالعات نشان می دهد؛

تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا

تاثیر برخی داروهای ضدافسردگی در مهار نوع شدید کرونا نتایج یک پژوهش جدید بزرگ نشان میدهد که تعدادی از داروهای ضدافسردگی بطور قابل توجهی خطر مرگ را در میان بیماران مبتلا به کووید19 به شدت کم می کنند.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از مدیسن نت، "مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین" (SSRI) همچون داروهایی هستند که به شکل گسترده برای درمان افسردگی تجویز می شوند. آنها شامل داروهایی مانند Lexapro (اسکیتالوپرام)، Paxil (پاروکستین) و Zoloft (سرترالین) هستند.
«مارینا سیروتا»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه کالیفرنیا، در این زمینه اظهار داشت: «ما مشاهده کردیم بیمارانی که SSRIها را مصرف می کنند بطور متوسط ۸ درصد کمتر از اشخاص دیگر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند.
حتی نتایج نشان داد نرخ زنده ماندن بالاتر در بین افرادی بود که دو SSRI خاص نظیر پروزاک (فلوکستین) و لووکس (فلووکسامین) مصرف می کردند. تیم مطالعه دریافتند ۴۸۱ بیمار که پروزاک یا لووکس را به تنهایی و بدون هیچ داروی ضدافسردگی دیگری مصرف کردند، ۲۶ تا ۲۸ درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از کووید ۱۹ بودند.
این یافته به دنبال بررسی تجربیات بیش از ۱۰ هزار بیمار کووید ۱۹ است. همه آنها بین ژانویه تا سپتامبر ۲۰۲۰ در یکی از ۸۷ مرکز در سراسر ایالات متحده تحت درمان قرار گرفتند.
همگی قبل از تشخیص، زمینه های پزشکی و اجتماعی-اقتصادی مشابهی داشتند، اما یک تفاوت اساسی وجود داشت: تقریباً یک سوم آنها SSRI مصرف می کردند.
طبق گزارش پژوهشگران، حدود ۵۰۰ بیمار (تقریباً ۱۵٪) که SSRI مصرف می کردند بر اثر کووید ۱۹ جان خودرا از دست دادند، درحالیکه کمی بیش از ۱۱۰۰ نفر (نزدیک به ۱۷٪) از بیمارانی که این دارو را دریافت نکرده بودند، فوت کردند.
از سوی دیگر، اثر حفاظتی ظاهری SSRI ها هنگام تمرکز بر Prozac و Luvox بطور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. فقط ۴۸ نفر از ۴۸۱ بیمار (۱۰٪) در گروه دریافت کننده پروزاک یا لووکس فوت کردند.
در همین راستا، پژوهشگران می گویند سفارش به استفاده از SSRI بعنوان درمانی برای کووید ۱۹ زود است. سیروتا هشدار داد: «قبل از این که بتوان از این داروها در بیماران آینده استفاده کرد، آزمایش های بالینی بیشتری باید صورت گیرد.»
محققان چندین فرضیه را در این مورد مطرح می کنند. اول اینکه، چندین داروی ضدافسردگی دارای خواص ضدالتهابی هستند که بطور خاص نشانگرهای التهابی را که در کووید ۱۹ شدید دیده می شود هدف قرار می دهند.
همچنین مطالعات اخیر، تأثیر SSRIها را بر نوع خاصی از چربی سلولی (لیپید) که ویروس کووید ۱۹ برای دسترسی به سلول های بیمار به آن متکی است، شناسایی کرد. پژوهشگران معتقدند SSRI ها موجب کاهش چنین لیپیدهایی می شوند و پروزاک و لووکس قوی ترین اثر کاهش چربی را از خود نشان می دهند.
این مکانیسم بسته به دوز تجویز شده می تواند منجر به اثرات ضدویروسی و ضدالتهابی شود.

1400/08/28
14:01:26
5.0 / 5
52
تگهای خبر: افسردگی , بیمار , پزشك , پزشكی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی