معاون پرستاری وزارت بهداشت:

توسعه نقش پرستاری در جامعه از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است

توسعه نقش پرستاری در جامعه از برنامه های اصلی وزارت بهداشت است به گزارش روان ما معاون پرستاری وزارت بهداشت اظهار داشت: در دوره جدید، توسعه نقش پرستاری در جامعه از برنامه های اصلی وزارت بهداشت خواهد بود تا به این وسیله به اقتصاد سلامت و بهبود شاخصهای سلامت و نقش آفرینی پرستاران در عرصه های اجتماعی کمک نماییم.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن اشاره به برخی اظهارات درمورد کمبود پرستار در کشور، اظهار داشت: سرانه پرستار در کشور برپایه سه مدل نسبت پرستار به تخت، نسبت پرستار به جمعیت و نسبت پرستار به پزشک، بررسی می شود. آنچه تابحال در ایران بعنوان شاخص اصلی درنظر گرفته شده، نسبت پرستار به تخت بوده است.

نسبت پرستار حرفه ای به تخت به ازای هر تخت ۱.۸ است

وی خاطرنشان کرد: برپایه آنچه وزارت بهداشت اعلام نموده، نسبت پرستار حرفه ای به تخت به ازای هر تخت ۱.۸ است؛ بنابراین لزوم افزایش افراد جذب شده درنظام سلامت وجود دارد.

دکتر عبادی افزود: یکی از نقدهایی که وجود دارد این است که تابحال عملکرد پرستار و عرصه خدمتی آنها را تنها در قالب بیمارستان ها دیده ایم درحالی که در دوره ها و برنامه های آموزشی دانشگاهی این گروه علاوه بر عرصه خدمات در بیمارستان ها، عرصه های بزرگ تری همچون حضور در سطوح مختلف پیشگیری و عرضه خدمات در جامعه هم قابل تسری است.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اضافه کرد: ازاین رو اگر نگاه کارآفرینی و توسعه عدالت در سلامت داشته باشیم حتما فضاهایی را برای کسب و کار و عرضه خدمات سلامت توسط پرستاران در سطح جامعه برنامه ریزی خواهیم کرد.

بنابر اعلام وبدا، وی با اشاره به اینکه حضور پرستاران در عرصه مراقبت در منزل و سایر عرصه های اجتماعی همچون پرستار مدرسه، کارخانه و نظایر آن می تواند فضای بیشتری را برای نقش آفرینی این عزیزان فراهم آورد، اظهار داشت: باید علاوه بر گسترش کمی تربیت پرستار در برنامه های درسی آنها هم بازبینی صورت گیرد و یا آنکه برنامه های درسی جدیدی مبتنی بر تربیت پرستار جامعه نگر یا بهداشت طراحی شود که این مورد در دست بررسی می باشد و امیدواریم تا چندماه آینده کارهای کارشناسی آن به پایان برسد و قابل عرضه باشد.

دکتر عبادی در انتها اظهار نمود: در دوره جدید، توسعه نقش پرستاری در جامعه از برنامه های اصلی وزارت بهداشت خواهد بود تا به این وسیله به اقتصاد سلامت و بهبود شاخصهای سلامت و نقش آفرینی پرستاران در عرصه های اجتماعی کمک نماییم.
منبع:

1400/09/14
12:21:33
5.0 / 5
275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی