دبیر كمیته علمی كشوری مقابله با كرونا:

واکسیناسیون زیر 12 سال هنوز در دستور کار نیست

واکسیناسیون زیر 12 سال هنوز در دستور کار نیست به گزارش روان ما دبیر کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا با اعلان اینکه مطالعات درباره واکسیناسیون سنین زیر 12 سال مقابل کووید هنوز کامل نشده، در عین حال درباره سویه اُمیکرون اظهار داشت: با توجه به این که 3 مرکز فعال دراین زمینه داریم که حتی روزهای تعطیل هم از بامداد تا شب درحال فعالیت و ژن سکوئنسینگ هستند، اما هنوز گزارشی از امیکرون در ایران نداریم.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری مقابله با کرونا، اظهار داشت: در جلسه امروز کمیته علمی درباره آخرین یافته ها از سویه اُمیکرون و گسترش آن در کشورهای مختلف جهان صحبت شد و بحث دوم در مورد واکسیناسیون و پلت فرم های مختلف آن و دُز بوستر بود. در بخشی نیز درباره شرکت های داخلی که کار تولید واکسن را انجام می دهند نیز صحبت هایی شکل گرفت.
وی درباره واکسیناسیون افراد زیر ۱۲ سال نیز اظهار نمود: هنوز مطالعات کامل نشده اما در دستور کار است و اگر اطلاعات کافی به دست آوریم که نشان دهنده کارایی و عدم عارضه برای سنین زیر ۱۲ سال باشد (که بطور معمول در بعضی کشورها برای ۵ تا ۱۲ سال انجام واکسیناسیون شروع شده است) ان شاءالله ابلاغ می شود؛ اما هنوز در دستورکار نیست و کمیته علمی هنوز درحال مطالعه بر آنست تا از کشورهایی که درحال انجام این کار هستند، اطلاعات به دست آورد تا برمبنای آنها تصمیم گیری کند.
او اشاره کرد: خوشبختانه در یک سری واکسن های داخلی نشان داده شده است که نسبت به واکسن های خارجی اثربخشی بیشتری دارند و این یک چشم امیدی برای ما باز کرده است که اگر در آینده حمایت کافی صورت گیرد، بتوانیم به صادرات این واکسن های داخلی اقدام نماییم.
جماعتی درباب واکسن های بوستر دز، اشاره کرد: با این مطالعات داخلی در کشور که نشان دهنده اثربخشی بیشتر واکسن های تولید شده داخلی بود، این نوید به ما داده شد که بتوانیم از واکسن های داخلی برای دزهای بوستر استفاده نمائیم و شاید حدود ۳۰ میلیون دز واکسن در کشور داریم که می توانیم بعنوان دز بوستر در کشور استفاده نمائیم.
وی اظهار داشت: باتوجه به حجم بالای واکسیناسیون انجام شده در کشور گرچه ما تشویق می نماییم افرادی که واکسینه نشدند مبادرت به تزریق واکسن کنند ولی ان شاءالله امید ما بر این است تا با انجام دز بوستر، اگر خدایی نکرده با پیک جدیدی از اپیدمی یا تشدید بیماری روبرو شدیم بتوانیم حداقل عوارض ناشی از آنرا داشته باشیم.
وی درباره سویه اُمیکرون نیز بیان کرد: یکی از گزارش هایی که در کمیته علمی امروز داشتیم در مورد این بود که آیا در کشچر ما برمبنای سکوئنسینگ ژن ویروس، امیکرون در ایران شناسایی شده است یا خیر؟ خوشبختانه تا حالا با توجه به این که ۳ مرکز فعال داریم که حتی روزهای تعطیل هم از بامداد تا شب درحال فعالیت و ژن سکوئنسینگ هستند، هنوز گزارشی از امیکرون در ایران نداریم و در حد توانی که داریم درحال بررسی هستیم.
منبع:

1400/09/21
14:20:16
5.0 / 5
255
تگهای خبر: بیمار , بیماری , تولید , واكسن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی