رئیس انجمن ام.اس اردبیل خبر داد؛

رتبه اول ام اس در میان بیماری های خاص در اردبیل

رتبه اول ام اس در میان بیماری های خاص در اردبیل به گزارش روان ما رئیس انجمن ام. اس استان اردبیل اظهار داشت: در استان اردبیل بیماری ام. اس در میان بیماری های خاص رتبه اول را دارد.صادق محرم زاده در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار نمود: انجمن ام. اس در سال ۹۶ در اردبیل راه اندازی شده و هم اکنون در درمانگاه بیمارستان سبلان تأمین اجتماعی مستقر است.
وی ضمن اشاره به این که دفتر مرکزی انجمن ام. اس در استان اردبیل دو شعبه در شهرستان ها دارد، خاطرنشان کرد: این ۲ شعبه در شهرستان مشگین شهر و خلخال فعال می باشند.
رئیس انجمن ام. اس استان اردبیل اظهار داشت: در شهرستان مشگین شهر درمانگاه فرهنگیان و در شهرستان خلخال هم در بیمارستان امام این شهرستان انجمن ام. اس مستقر است.
محرم زاده با اشاره به اینکه با رجوع یک نفر بیمار خانم ۴۳ ساله در روز جاری به انجمن با وضعیت نامطلوب، تعداد این بیماران در استان اردبیل به یک هزار نفر رسید، اضافه کرد: از تعداد یک هزار بیمار مبتلا به ام. اس در اردبیل ۲۷۶ نفر آقا و ۷۲۴ نفر خانم هستند که دو سوم بیماران را می سازند.
وی میانگین سنی بیماران ام. اس را بین ۳۵ تا ۳۹ ساله اعلام نمود و افزود: اغلب بیماران در سن جوانی مبتلا می شوند که بسیار تأسف آور است.
محرم زاده تعداد بیماران شهر اردبیل را ۶۵۹ نفر اعلام نمود و اظهار داشت: به ترتیب شهرستان های مشگین شهر و خلخال پس از اردبیل دارای بیشترین بیمار مبتلا به ام. اس هستند و بنابراین مجبور به استقرار شعبه انجمن در این ۲ شهرستان شدیم.
وی اصلی ترین وظیفه انجمن ام. اس در استان اردبیل را وظیفه درمانی و پشتیبانی بیماران دانست و تصریح کرد: تسهیل گری خدمات درمانی و مراقبتی برای بیماران از جانب انجمن و دانشگاه علوم پزشکی در رأس فعالیتهای این انجمن قرار دارد.
محرم زاده در بخش دیگری از سخنان خود افزود: هدف انجمن تسهیل و تجمیع خدمات به بیماران ام. اس در اردبیل است و در همین راستا خدمات مناسب و گسترده ای از جانب دانشگاه برای بیماران عرضه می شود.
وی استان اردبیل را یکی از استانهای ساعی و برتر در خدمات رسانی به بیماران ام. اس معرفی نمود و اضافه کرد: در اردبیل تمام خدمات درمانی شامل ام. آر. آی، دندانپزشکی، فیزیوتراپی و… مجانی است و تمامی امکانات از راه انجمن و به صورت تجمیع شده برای بیماران عرضه می شود.
محرم زاده بیان نمود: بیماری ام. اس در میان تمامی بیماران خاص استان رتبه اول را دارد.
وی همینطور اظهار نمود: دریافت ویتامین D برای بیماران، خدمات چشم پزشکی، سونوگرافی، تست های قلب، بیماری های زنان و زایمان و… از سوی پزشکان خیر حمایت شده و با تخفیفات ۳۰ تا ۵۰ درصدی به بیماران ام. اس عرضه خدمات می کنند.
محرم زاده خاطرنشان کرد: برخلاف جوسازی های رسانه ای در فضای مجازی و شبکه های مجازی بیماری ام. اس مترادف با ناتوانی و زمین گیری مطلق بیمار نیست بلکه اگر این بیماری زودتر تشخیص داده شود درمان آن هم آسان و به سهولت انجام می شود.
وی اظهار داشت: از یک هزار بیمار مبتلا به ام. اس در اردبیل، تنها ۴۲ بیمار زمین گیر بوده و احتیاج به مراقبت های خاص دارند که تقریباً ۴ درصد بیماران را شامل می شود که مقدار بسیار ناچیزی است.
رئیس انجمن ام. اس استان اردبیل هزینه نگهداری این بیماران را بسیار گزاف اعلام نمود و اضافه کرد: هزینه های تأمین ایزی لایف، افزایش قیمت سوند و زیرانداز، هزینه های مراقبتی و… این بیماران برای خانواده ها بسیار سنگین است که در این حوزه دست یاری به سمت خیرین دراز می نماییم.


منبع:

1400/09/24
16:37:31
5.0 / 5
235
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی