دبیر كمیته علمی كشوری كرونا اعلام كرد

پیک امیکرون در ایران تا چند هفته آتی

پیک امیکرون در ایران تا چند هفته آتی به گزارش روان ما دبیر کمیته علمی کشوری کووید19 در تشریح آخرین وضعیت انتشار سویه امیکرون کرونا در کشور، اظهار داشت: باتوجه به شیوع امیکرون در کشورهای جهان و در کشورهای اطراف ما همچون در بحرین و کویت، بنظر می رسد که ما در چند هفته آتی شاهد پیکی از امیکرون در کشور باشیم.


به گزارش روان ما به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه جلسه کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به مصوبات جلسه امروز، اظهار داشت: جلسه امروز کمیته علمی درباره بحث واکسیناسیون و تست های تشخیصی بود. همین طور آخرین اطلاعاتی که درباره امیکرون وجود دارد، مورد ارزیابی قرار گرفت. باید توجه کرد که باتوجه به شیوع امیکرون در کشورهای جهان و در کشورهای اطراف ما همچون در بحرین و کویت، به نظر می آید که ما در چند هفته آتی شاهد پیکی از امیکرون باشیم.
وی اضافه کرد: به همین دلیل باتوجه به بحث امیکرون که در کشور وجود دارد و در چند هفته آتی شاهد پیک جدیدی هستیم، سفارش اعضای کمیته بصورت مصوب این بود که حتما بر تزریق دز سوم تاکید شود و این اقدام صورت گیرد. باتوجه به این که حالا حدود ۹ میلیون نفر در کشور ما دز سوم را تزریق کردند، نیاز است که ۴۰ تا ۵۰ میلیون نفر دیگر وارد تزریق دز سوم شوند و حتما دز سوم را تزریق کنند.
جماعتی افزود: همین طور بر روی واکسیناسیون در افراد تا ۱۸ سال تاکید شد، افرادی که دو دز را تزریق کردند، حتما دز سوم را در افراد ۱۲ تا ۱۸ سال تزریق کنند. باتوجه به این که شیوع امیکرون در افراد جوان تر بیشتر است. بدین سبب واکسیناسیون آنها از اهمیت خاصی برخوردارست.
وی اظهار داشت: در عین حال در جلسه امروز بر واکسیناسیون سنین ۵ تا ۱۱ سال هم تاکید گردید. باردیگر موضوع در کمیته علمی بررسی گردید و لزوم واکسیناسیون در کودکان ۵ تا ۱۱ سال به چند دلیل مشخص شد؛ یکی این که در دنیا واکسیناسیون مقابل کرونا را روی این سنین انجام دادند، همین طور برمبنای مطالعات کارایی واکسیناسیون در این سنین و ضرورت آن مشخص شده و عوارض بسیار کمی هم داشته است. بدین سبب باتوجه به این که عوارض جدی نداشته، به نظر می آید که این واکسیناسیون می تواند موثر باشد.
وی اظهار داشت: نکته دیگر این است که باتوجه به این که حدود ۱۰ درصد جامعه ما در سن ۵ تا ۱۱ سال هستند، خود واکسیناسیون این افراد می تواند از ایجاد پیک و چرخش ویروس در جامعه پیشگیری کند. نکته دیگر هم این است که باتوجه به این که بحث بازگشایی مدارس مطرح است، بدین سبب انجام واکسیناسیون یکی از ضرورت هایی است که حتما باید صورت گیرد. باتوجه به این که اگر مدارس باز شده اما کودکان واکسینه نباشند، باتوجه به اوج امیکرونی که در سنین کودکان بیشتر دیده می شود، می تواند خودش یک بحث بسیار موثری را به وجود آورد که موجب به وجود آمدن بیماری در میان اطفال باشد.
جماعتی اظهار داشت: مطالعات کشورهای دیگر هم نشان داده که اطفال حدود ۳۰ درصد بر اثر امیکرون گرفتار شدند و یک سوم این ها در بیمارستان ها بستری شدند. باتوجه به محدودیت تخت های ای سی یو در کشور ما برای اطفال، این مساله یکی از مواردی است که اگر مدارس باز شوند اما واکسن در این سنین تزریق نشود و این افراد گرفتار شده و خدایی نکرده نیاز به ای سی یو داشته باشند، در کل کشور می تواند یک بحران را بوجود آورد. بنا بر این ضرورت واکسیناسیون ۵ تا ۱۱ سال باز هم مورد تاکید کمیته علمی قرار گرفت.
وی اظهار داشت: نکته دیگر این است که باتوجه به این که امیکرون در کشورمان حدودا دارد شیوع پیدا می کند و در دو تا سه هفته آتی به احتمال زیاد به پیک خودش می رسد، کمیته علمی در نظر گرفت که حتما بحث بازگشایی مدارس و دانشگاه ها به تعویق بیفتد و این بازگشایی انجام نشود تا دو سه هفته آتی مشخص شود که در کجای کار هستیم. پیش بینی های متخصصین اپیدمیولوژی و آمار و اعضای کمیته علمی این است که طی دو سه هفته آتی با پیک امیکرون در کشور مواجه خواهیم شد. بدین سبب به نظر نمیرسد که بازگشایی مدارس و دانشگاه ها کار معقولی باشد. باید احتیاطات لازم را داشته باشیم.
وی درباره تعداد مبتلایان به امیکرون در کشور تا کنون نیز اظهار داشت: بر اساس گزارش ها برمبنای آزمایش های انجام شده حدود ۵۰۰ بیمار را گزارش کردند که برمبنای آزمایش هایی است که در آزمایشگاه های ما است که حدودا ۲۷ درصد از کل تست هایی که انجام شده در هفته گذشته، مربوط به امیکرون بوده است که نشان میدهد که در عرض یک هفته اینقدر بالا رفته که می تواند در چند هفته دیگر به پیک خودش برسد.
جماعتی با تاکید بر لزوم واکسیناسیون آنفلوآنزا نیز اظهار داشت: یکی از مواردی که کمیته علمی روی آن تاکید دارد، این است که حتما واکسن آنفلوآنزا در افراد پرخطر تزریق شود. برای اینکه حالا برخی از افرادی که در بیمارستان ها با عنوان امیکرون بستری شدند و حتی در ای سی یو بودند، مبتلا به آنفلوآنزا بودند. بدین سبب لزوم تزریق واکسن آنفلوآنزا هم مورد تاکید کمیته علمی قرار گرفت.
منبع:

1400/10/19
20:04:48
5.0 / 5
83
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی