یافته جدید تحقیقاتی؛

درمان سرطان مغز استخوان با ترکیب ۵ دارو

درمان سرطان مغز استخوان با ترکیب ۵ دارو روان ما: پژوهشگران می گویند تهاجمی ترین نوع سرطان مغز استخوان را می توان به زودی با تلفیقی از ۵ دارو درمان کرد که ۲۰ درصد مؤثرتر از داروهای فعلی در توقف گسترش این بیماری کُشنده است.به گزارش روان ما به نقل از مهر به نقل از دیلی میل، در حالیکه این داروها به صورت جداگانه مورد استفاده قرار می گیرند، یک مطالعه نشان داده است که در کنار هم قرار گرفتن آنها می تواند به بیماران کمک نماید زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند. این داروها شامل یک داروی شیمی درمانی، چندین قرص ضد سرطان طراحی شده برای مبارزه با سرطان مغز استخوان، و دگزامتازون است.
این کشف نشان دهنده نخستین پیشرفت در درمان میلوما است که به آن مولتیپل میلوما هم گفته می شود، که کمتر به درمان های معمولی پاسخ می دهد و سریع تر از سایر اشکال سرطان مغز استخوان عود می کند.
میانگین مدت زنده ماندن بیماران مبتلا به میلوما ده سال است، اما برای بعضی از بیماران بسیار پرخطر می تواند تنها سه سال باشد؛ و در این گروه است که ترکیب دارویی جدید موفقیت آمیز بوده است.
میلوما نوعی سرطان خون است که از سلول های پلاسما، نوعی گلبول سفید ساخته شده در مغز استخوان، ماده اسفنجی در مرکز استخوان های بزرگ تر ایجاد می شود. گاهی اوقات به آن مولتیپل میلوم گفته می شود چونکه اغلب چندین ناحیه از بدن مانند ستون فقرات، جمجمه، لگن و دنده ها را به صورت همزمان درگیر می کند.
در مراحل اولیه میلوما هیچ علامتی ندارد، باآنکه بیماران امکان دارد در نهایت درد مداوم استخوان، خستگی یا عفونت های مکرر را تجربه کنند.
پس از تشخیص بیماری از راه آزمایش خون، این بیماری با شیمی درمانی و پیوند سلول های بنیادی قابل کنترل است، اما قابل درمان نیست.
محققان مؤسسه تحقیقات سرطان لندن، ترکیب پنج دارو را در آزمایشی بر روی بیشتر از ۱۰۰ بیمار پرخطر با گروه بیماران دارای درمان استاندارد مقایسه کردند.
نتایج حاصل از این کارآزمایی نشان داد که بعد از ۱۸ ماه، ۸۲ درصد از بیمارانی که از ترکیب ۵ دارو استفاده می کردند، شاهد تثبیت سرطان خود بودند، به این مفهوم که در مقایسه با ۶۷ درصد از بیمارانی که از درمان استاندارد استفاده می کردند، در آینده نزدیک احتمال پیشرفت بیماری بعید بود.


منبع:

1400/10/22
22:40:03
5.0 / 5
73
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی