تاثیر منفی تغییرات آب وهوایی بر میزان خواب

تاثیر منفی تغییرات آب وهوایی بر میزان خواب خراسان رضوی بیشتر تحقیقاتی که به تاثیر تغییرات آب وهوایی بر زندگی انسان می پردازند، بر چگونگی تاثیر رویدادهای آب وهوایی شدید بر نتایج سلامت اقتصادی و اجتماعی در مقیاس وسیع متمرکز شده است؛ با این وجود تغییرات آب وهوایی ممکنست تأثیر زیادی بر کارهای اساسی روزانه انسان داشته باشد؛ همچون مجموعه ای از نتایج رفتاری، روان شناختی و فیزیولوژیکی که برای بهزیستی ضرورت دارد. در تحقیق جدیدی پژوهشگران گزارش کردند افزایش دمای محیط بر خواب انسان در سراسر جهان تاثیر منفی می گذارد.به نقل از مدیکال نت، یافته های این گروه تحقیقاتی نشان میدهد تا سال ۲۰۹۹ دمای غیربهینه زمین ممکنست بین ۵۰ تا ۵۸ ساعت خواب را برای هر فرد در سال کم کند. علاوه بر این آنان دریافتند که تاثیر دما بر کاهش خواب خصوصا برای ساکنان کشورهای کم درآمد و همین طور افراد مسن و زنان بطور قابل توجهی بیشتر است.

کلتون مینور، محقق دانشگاه کپنهاگ دانمارک، در این خصوص می گوید: نتایج ما نشان میدهد خواب یک پروسه احیاگر ضروری برای سلامت و راندمان انسان ممکنست بر اثر هوای گرم تر کم شود. بمنظور اتخاذ تصمیمات آگاهانه پیشران در مورد سیاست آب وهوایی لازم است که طیف کاملی از تاثیرات احتمالی آب وهوایی آینده را که از انتخاب های انتشار گازهای گلخانه ای اجتماعی امروزی توسعه می یابد، در نظر بگیریم.

مدت هاست که روشن شده روزهای گرم موجب افزایش مرگ و میر و بستری شدن در بیمارستان و همین طور بدتر شدن عملکرد انسان می شود اما مکانیسم های بیولوژیکی و رفتاری زیربنای این تاثیرات به خوبی شناخته نشده است. داده های اخیر از ایالات متحده نشان میدهد کیفیت خواب فردی در طول دوره های هوای گرم کاهش پیدا می کند اما هنوز چگونگی تاثیر نوسانات دما بر تغییرات نتایج خواب افرادی که در انواع آب وهوای جهانی زندگی می کنند، نامشخص باقی مانده است.

مینور بیان می کند: در این تحقیق ما نخستین مدرک در مقیاس سیاره ای را ارائه می دهیم که دمای گرمتر از حد متوسط خواب انسان را تحلیل می برد. ما نشان می دهیم که این تحلیل بیشتر با تاخیر در هنگام خواب افراد و با تعلل هنگام بیدار شدن در هوای گرم اتفاق می افتد.

برای انجام این پژوهش پژوهشگران از داده های ناشناس جهانی خواب که از مچ بندهای ردیابی خواب مبتنی بر شتاب سنج جمع آوری شد، استفاده کردند. این داده ها شامل هفت میلیون ثبت خواب شبانه بیش از ۴۷ هزار بزرگسال در ۶۸ کشور در تمام قاره ها به جز قطب جنوب بود. اندازه های مربوط به نوع مچ بندهای مورد استفاده در این تحقیق از قبل با معیارهای مستقل از خواب و بیداری مطابقت داشت.

نتایج این تحقیق نشان داد در شب های بسیار گرم(بیش از ۳۰ درجه سانتیگراد یا ۸۶ درجه فارنهایت) خواب بطور متوسط کمی بیش از ۱۴ دقیقه کاهش پیدا می کند. با افزایش دما احتمال خوابیدن کمتر از هفت ساعت نیز بالا می رود.

مینور اظهار نمود: بدن ما برای حفظ دمای پایدار مرکزی خودرا تطبیق می دهد؛ همان چیزی که زندگی ما به آن بستگی دارد. با این وجود هر شب بدن ما بدون این که بیشتر ما آگاهانه بدانیم، کار قابل توجهی انجام می دهد. بدن با گشاد کردن رگ های خونی و افزایش جریان خون در دست ها و پاها گرما را از مرکز ما به محیط اطراف می فرستد.

وی اضافه کرد: به جهت اینکه بدن ما بتواند گرما را منتقل کند، محیط اطراف باید خنک تر از ما باشد.

مطالعات کنترل شده اولیه در آزمایشگاه های خواب نشان داد زمانی که دمای اتاق خیلی گرم یا خیلی سرد است، هم انسان و هم حیوانات بدتر می خوابند اما این تحقیق با نحوه عملکرد افراد در دنیای واقعی محدود شد؛ آنان دمای محیط خواب خودرا تغییر می دهند تا آسان تر باشند.

در تحقیق فعلی پژوهشگران دریافتند در روال های معمول زندگی افراد در سازگاری با دمای سردتر بیرون نسبت به شرایط گرم تر بسیار بهتر به نظر می رسند.

مینور می گوید: در فصل ها جمعیت شناسی و شرایط آب وهوایی مختلف دمای گرمتر بیرون از خانه بطور مداوم خواب را تحلیل می برد و با افزایش آن میزان کاهش خواب نیز به تدریج افزایش می یابد.

یکی از مشاهدات مهم این تحقیق این بود که بنظر می رسد مردم کشورهای درحال توسعه بیشتر تحت تاثیر این تغییرات قرار می گیرند. این احتمال وجود دارد که شیوع بیشتر تهویه مطبوع در کشورهای توسعه یافته نقش داشته باشد اما پژوهشگران نتوانستند دلیل آنرا بطور قطعی شناسایی کنند برای اینکه اطلاعاتی در مورد دسترسی به تهویه مطبوع میان افراد نداشتند.

محققان خاطرنشان کردند: از آنجا که شواهد قانع کننده ای دال بر تاثیر نابرابر گرم شدن دما بر کاهش خواب در سطح جهان کشف شده، تحقیقات جدید باید خصوصاً جمعیت های لطمه پذیرتر به ویژه آن هایی را که در گرم ترین و از نظر تاریخی فقیرترین مناطق جهان زندگی می کنند، در نظر بگیرد.

در کار آینده گروه تحقیقاتی مایل است با دانشمندان آب و هوای جهانی، پژوهشگران خواب و ارائه دهندگان فناوری همکاری کند تا حوزه تحلیل های خواب و رفتار جهانی را به سایر جمعیت ها و زمینه ها تعمیم و گسترش دهد.

علاوه بر این آنان مشتاق تحقیق روی تاثیر افزایش دمای هوای بیرونی بر نتایج خواب جمعیت های محبوس واقع در آب وهوای گرم هستند که شاید دسترسی محدودی به تهویه مطبوع داشته باشند.

این تحقیق توسط آژانس آموزش عالی و علوم دانمارک و صندوق تحقیقات مستقل دانمارک حمایت شده است.

یافته های این تحقیق در ۲۰ مه در مجله One Earth منتشر گردید.
1401/03/01
11:47:16
5.0 / 5
343
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی