رگ های خونی در دست رژیم غذایی

رگ های خونی در دست رژیم غذایی به گزارش روان ما، خراسان رضوی نتایج یک مطالعه جدید دانشگاه لایپزیگ آلمان نشان داده رژیم غذایی نامناسب و چاقی می تواند سبب ایجاد انواع صدمه شود که شامل نقص های عروقی و اختلالات سلول های اندوتلیال(EC) مانند تصلب شرایین، نارسایی قلبی، تخریب عصبی، سکته مغزی، فشار خون ریوی، بیماری عروق کلیوی، اختلال عملکرد عروق کوچک و همینطور طیف وسیعی از عوارض عروقی کبدی است.به گزارش ارث، همه این بیماری ها با نقایص عروقی مرتبط می باشد و نشان داده است اختلال عملکرد عروقی در چاقی یکی از دلایل اصلی این صدمه شناسی است.

به گفته متخصصان بیماری متابولیک به روش های منحصر به فردی بر عروق خونی در اندام های مختلف بدن تأثیر می گذارد. برای مثال رگ های خونی در کبد و بافت چربی برای پردازش چربی های اضافی تلاش می کند. رگ های کلیوی اغلب گرفتار اختلالات متابولیک می شود و عروق ریه می تواند بشدت ملتهب شود.

اولگا بونداروا، محقق ارشد این تحقیق و محقق پسا دکتری در دیابت و چاقی در دانشگاه لایپزیگ، اظهار داشت: از آنجاییکه اختلال عملکرد عروقی همه صدمه شناسی های اصلی، از نارسایی قلبی گرفته تا تصلب شرایین و تخریب عصبی را به دنبال دارد، نتایج تحقیقات ما نشان داده است که چگونه عادات غذایی بد به صورت مولکولی سبب ایجاد بیماری های مختلف می شود.

ماتیاس بلوهر، یکی از محققان این تحقیق و استاد غدد درون ریز مولکولی در همان دانشگاه هم اضافه کرد: ما می خواهیم ساز و کارهای مولکولی چاقی را روشن نماییم تا بتوانیم در آینده درمان های سفارشی را به بیماران عرضه دهیم.

دانشمندان دریافتند که باآنکه رژیم غذایی سالم می تواند علایم مولکولی ایجاد کننده بیماری ناشی از یک رژیم غذایی نامناسب را کم کند، سلامت مولکولی رگ های خونی تنها می تواند تا حدودی بهبود یابد. بعنوان مثال در حالیکه رگ های خونی در کبد می تواند به صورت تقریبی بعد از تغییرات رژیم غذایی بهبود یابد، رگ های خونی در کلیه ها بدون توجه به رژیم غذایی سالم و کاهش وزن علامت بیماری را حفظ می نماید.

این یافته ها نشان داده است حداقل بعضی از رگ های خونی ما می توانند «حافظه ای» از بیماری متابولیک ایجاد نماید که معکوس کردن آن بسیار دشوار است.

محققان نتیجه گرفتند کار ما تغییرات ناشی از چاقی در اندوتلیوم را لیست و مبنایی برای درک بهتر اختلال عملکرد عروقی در بیماری های متابولیک و بیماری های در رابطه با چاقی را فراهم می آورد. شبکه های مولکولی که ما کشف کرده ایم، مسیرهای هدف درمانی بافت خاص برای بهبود اختلال عملکرد اندوتلیال در طیف گسترده ای از بیماری هاست.

یافته های این تحقیق در مجله Nature Metabolism انتشار یافته است.
1401/09/03
16:41:05
5.0 / 5
195
تگهای خبر: اختلال , بیمار , بیماری , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی