كشف ۴ فسیل ماهی مرغ ۸۵ میلیون ساله، عكس

كشف ۴ فسیل ماهی مرغ ۸۵ میلیون ساله، عكس روان ما: دانشمندان با كشف چهار فسیل ماهی مرغ دارای منقار و دندان/ Ichthyornis، شواهد قابل ملاحظه ای از تاریخ تكامل این پرنده عصر كِرتاسه را به دست آوردند.به گزارش روان ما به نقل از خبر آنلاین، فسیل های كشف شده كه منقار كم دندان را در كنار مغز بزرگ تر و عضلات ضعیف تر فك را نشان می دهد، با اجداد نسل دایناسوری خود متفاوت بوده و به همین خاطر مطالعه تكامل پرندگان از این طریق برای دانشمندان فراهم گشته است.
بر اساس تحقیق صورت گرفته توسط محققان دانشگاه باث انگلیس و یِل آمریكا، به خوبی می توان لحظه محوری انتقال نسل دایناسوری را به مرغ دریایی مدرن درك كرد.
ماهی مرغ، پرنده دریایی دندان دار بود كه با عرض 60 سانتی متر حدود 100 تا 60 میلیون سال پیش در منطقه آمریكای شمالی زندگی می كرد و در بحث فسیلی هرچند به پرندگان مدرن بسیار نزدیك است، اما خصوصیت های اجداد خود ازجمله دندان های منحنی و تیز خویش را حفظ كرد.
در پرندگان مدرن منقار شامل یك منطقه كوچك به نام آرواره و یك منطقه بزرگ تر به نام پیش آرواره است ولی پرندگان دایناسور مانند (Archaeopteryx) كه 150 میلیون سال قبل حیات داشتند، قسمت اعظم منقارشان از آرواره تشكیل شده بود.
دكتر دانیل فیلد از دانشگاه باث می گوید: فسیل های كشف شده شاهد مستقیم ما از تحولات تكاملی در پرندگان است كه به صورت مدرن تغییریافته اند. پیش تر مطالعه آناتومی مغز و جزئیات جمجمه ممكن نبود اما نمونه جدید مغز را مشابه پرنده مدرن نشان داده و سایر قسمت های جمجمه را شبیه دایناسورهای شكارچی نشان داده است.
یافته های مذكور در مجله Nature انتشار یافته است.


5656

1397/02/14
14:38:29
5.0 / 5
5104
تگهای خبر: مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
روان ما Ravanema
ravanema.ir - حقوق مادی و معنوی سایت روان ما محفوظ است

روان ما

روانشناسی و روانپزشکی